*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

CPE: Reading, part 1, text 3

Vydáno dne 27.11.2008

Cvičný test cambridgské zkoušky CPE, druhý text první části sekce READING. Lexical Cloze – doplňování chybějících výrazů do textu.

CPE, READING, part 1, text 3

Read the text below and decide which answer best fits each gap.

Bureaucracy

Given that bureaucracy is held in such ill today, it is hard to remember that it was once considered a great organisational innovation. By organising the of labour, by making management and decision-making a profession, and by providing an order and a set of rules that allowed many different kinds of specialists to work in co-ordination toward a common , bureaucracy greatly extended the breadth and depth of intelligence that organisations could achieve. Begun as a system of organising government activities, it has to big business and large organisations of all kinds.

Max Weber, who the systematic study of bureaucracy as its role in western society began to explode in the late nineteenth century, saw bureaucracy as both the most efficient possible system, and a threat to the basic liberties he dear, thus foreshadowing the sentiments which bureaucracy frequently evokes today.

This is an official sample of a CPE test. Copyright © Cambridge University ESOL.
Used with permission.Články ze stejné rubriky:

Mgr. Marek Vít, 38, je držitelem certifikátu CPE a ocenění Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako učitel (ZŠ, SŠ i VŠ), soukromý lektor a překladatel. V posledních letech se věnuje vývoji výukového software a tvorbě těchto webových stránek.

Copyright info:

Copyright © Cambridge ESOL, Cambridge University

Komentáře k článku

TémaPřísp.PřečtenoPoslední příspěvek
Nepřečteno CPE: Reading, part 1, text 3 6 10913 Od Andy poslední příspěvek
před 4 lety

Copyright 2005–2013 Vitware s.r.o. ISSN 1803–8298

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno