*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Pleteme si: koncové S / 'S

Vydáno dne 02.10.2011

Začátečníci často nedokážou rozlišit koncové S a 'S (s apostrofem). Pojďme si v tom dnes udělat pořádek. Článek je koncipován jako lekce angličtiny, proto je třeba číst ho postupně a nepředbíhat! Připravte si také tužku a papír.

Pleteme si: S / 'S

Začátečníci to mají v angličtině občas velmi těžké. Tolik podobných slovíček, tolik podobných zvuků, atd.

Jedna z věcí, která je trápí téměř od začátku, je koncové S, které může stát za slovíčkem samo nebo s apostrofem. Pokud si v tom studenti neudělají naprosto jasno hned na začátku, mají v tom zmatky pak hodně dlouho.

Teď se nebavím o studentech, pro které je tato látka naprosto nová, ale spíše o těch, kteří to již několikrát probírali, ale když se "S" objeví v textu nebo v testu, velmi často zaváhají a pak následně naprosto zbytečně chybují.

Dnešní článek jsem se rozhodl koncipovat jako školní lekci angličtiny, proto čtěte vše postupně (krok za krokem) a hlavně teď neposouvejte text dolů!

Všechno chce svůj čas, a pokud budete dělat vše podle mých instrukcí, zjistíte, jak na tom vlastně s koncovým "S" jste. Can we start? (Můžeme začít?)


Vše si ukážeme na stejném příkladovém podstatném jménu BROTHER (bratr) a dejme tomu, že to bude MY BROTHER (můj bratr). Jak jsme si již řekli, dnes řešíme koncové "S", proto si napíšeme na pomyslnou tabuli začátek dvou různých vět:

My brothers ...

My brother's ...


Pokud víte, jaký je rozdíl mezi BROTHERS a BROTHER'S, máte vyhráno, ale rozhodně v textu nepředbíhejte a pojďme si udělat další krok. Nyní vám totiž nabídnu čtyři různá zakončení vět:

... are tall.

... a student.

... got a car.

... car is big.


Úkol je myslím jasný. Doplňte na začátek těchto vět buď My brothers nebo My brother's. Je zcela na vás, kolikrát (nebo jestli vůbec) použijete před koncovým S apostrof. Správná je vždy jen jedna možnost. Všechny věty musí být v přítomném čase. Odpovědi si napište na papír.

Máte na to dvě minuty... nepodvádějte nahlížením do textu níže!!!

02:00

01:50

01:40

01:30

01:20

01:10

01:00

00:50

00:40

00:30

00:20

00:10

00:00

Have you finished? (Už jste skončili?)

 

Tak co? Kolikrát jste začali "My bothers" a kolikrát "My brother's"? Na svém papíru byste nyní měli mít následující věty. Pokud je sice máte dobře, ale nejste si jisti překladem, stačí nahlédnout pod žárovičku:


My brothers are tall.

My brother's a student.

My brother's got a car.

My brother's car is big.

 

Pokud jste měli chyby, nevěště hlavu. Teď je však otázka, zda dnešní gramatické jevy znáte a teď jste jen "zapomněli", nebo jste některé části ve škole ještě neprobírali.

Dnešní čtyři věty jsou psány úmyslně v tomto pořadí. Většina dnešních učebnic je totiž vysvětluje v tomto pořadí, proto pokud již znáte přivlastňovací pád, měli byste znát i všechny ostatní možnosti. Pojďme si je všechny připomenout.

 

BROTHERS (množné číslo)

Tvoření množného čísla je pochopitelně naprostý základ. Můžete si ale určitě přečíst v našem Kurzu pro začátečníky samostatný článek zde.

My brother is tall. (jednotné číslo)
My brothers are tall. (množné číslo)

 

BROTHER'S (= brother is)

Pro mnohé určitě není novinkou, že pokud je za podstatným jménem nebo zájmenem apostrof a S (tedy 's) může se jednat o stažený tvar slovesa is.

My brother is a student. = My brother's a student.
He is a doctor. = He's a doctor.
Jack is a doctor. = Jack's a doctor.

 

BROTHER'S (= brother has)

Největší problém z dnešní čtveřice vět byl pravděpodobně stažený tvar slovesa has. Studenti tuto možnost často neznají a automaticky si myslí, že 's znamená is. Ale není tomu tak vždy.

Pokud používáte sloveso HAVE / HAS ve spojení se slovem GOT, můžete tato slovesa použít ve staženém tvaru:

I have got a car. = I've got a car.
He has got a car. = He's got a car.

Pozor! Pokud nepoužijete GOT, pak nemůžete stahovat HAVE / HAS:

I have a car. = I've a car.
He has a car. = He's a car.

Toto pravidlo pak také funguje, když se mě (často) studenti ptají, jak poznám, kdy 'S znamená IS a kdy HAS.

Pokud je za staženým tvarem 'S slovíčko GOT, pak 'S znamená HAS. Pokud tam GOT není, znamená IS:

He's got a car. = He has got a car.
He's a student. = He is a student.

O práci se slovesem HAVE si můžete opět přečíst článek v Kurzu pro začátečníky zde.

Pokud však tápete (jako mnozí studenti), jak je to vlastně se slovíčkem GOT, určitě si přečtěte pokročilejší článek zde.

Možná se vám pak bude hodit i tato tabulka:

 Stačí na tabulku kliknout a otevře se vám samostatný článek, kde najdete podrobné tabulky pro HAVE jak v americké tak v britské angličtině, společně s touto shrnující tabulkou.

 

BROTHER'S (přivlastňovací pád)

Přivlastňovacím pádem dnešní čtveřici uzavíráme. Určitě tuto gramatiku také znáte, ale i tak doporučuji článek z našeho Kurzu pro začátečníky, která najdete zde.

My brother's car is big.
Jack's house is small.

 

Závěr

Pro ty z vás, kteří v dnešním cvičení měli nějaký chyby, nabízíme ke stažení a vytištění jednoduché barevné zvýraznění koncových "S":

 

Klikněte na obrázek a otevře se vám soubor PDF.

 

Jak jsme si dne řekli, ze čtyř koncových "S" jsou tři s apostrofem, a pouze jedno bez apostrofu (vyjádření množného čísla).

Často se pak stává, že studenti dávají apostrof naprosto automaticky před jakékoli koncové S, což je ale pochopitelně chyba.

Doufáme, že po přečtení dnešního článku se vás podobné chyby rozhodně týkat nebudou.

 

Otestovat své znalosti můžete zde.Články ze stejné rubriky:

Roman Svozílek, 38, soukromý učitel angličtiny s více než patnáctiletou praxí. Zaměřuje se především na firemní výuku. Nabízí také konzultace pro začínající učitele. Kurzy pro veřejnost vyučuje v Agentuře Motivace v Praze.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře
Přidat komentář

Copyright 2005–2013 Vitware s.r.o. ISSN 1803–8298

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno