*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Christmas crackers

Vydáno dne 17.11.2013

Vánoce už pomalu klepou na dveře. Pokud byste chtěli letos zažít jednu z nejkrásnějších britských vánočních tradic, je třeba se po “krekrech” porozhlédnout už nyní. Proto vydáváme s dostatečným předstihem náš článek z rok 2011, který jsme doplnili a zaktualizovali.

Christmas crackers

Za chvíli tu máme opět Vánoce. Na našich stránkách najdete spoustu zajímavých článků, fotografií nebo písniček s vánoční tématikou.

Dnes si však řekneme něco o vánoční dekoraci, která u nás není moc známá, ale rozhodně patří ke každým britským Vánocům. Znají je taky v Irsku, Austrálii, nebo třeba Kanadě.

Bavíme-li se o základním významu slov crack/cracker, možná znáte tyto překlady:

crack = prasknout, křupnout, třesknout
cracker = keks, krekr

CRACKER tedy může být jídlo, které křupe. Ale CHRISTMAS CRACKER je něco úplně jiného. Nejde o jídlo a nekřupe, ale spíše praská.

 

Co to tedy je


Když uvidíte Christmas crackers poprvé, určitě si budete myslet, že jde o nějakou sladkost. Balení tomu hodně nasvědčuje. A kdysi dávno byste nebyli daleko od pravdy (viz odstavec o historii).

Ale současný cracker neobsahuje žádnou sladkost. Je to vlastně trubička z tvrdého papíru, která je vánočně zabalena. Uvnitř najdete:

  • drobný dárek
  • papírek s mottem, vtipem nebo hádankou
  • papírovou korunu
 

Proč “crackers”


Proč se tedy jmenují crackers? Co tam praská? Co mu dalo toto jméno? Pokud zatáhnete za oba okraje a cracker roztrhnete, ozve se prásknutí.

Uvnitř je totiž proužek lepenky s kapslí. Roztržením proužku kapsle bouchne a ozve se zvuk typický pro Christmas crackers. Tento zvuk dal vlastně tomuto bonbónu jméno.

 

Kdy a jak se používají


Jak již název napovídá, otevírají se o Vánocích (pull a cracker TTT ) a to hlavně u vánočního stolu nebo na různých vánočních večírcích.


U vánočního oběda najdete svůj cracker na slavnostně prostřené tabuli na talíři nebo vedle něj. Většinou se otvírají ještě před jídlem a korunka, která je obsažena uvnitř, se nasadí na hlavu.


Ačkoli je zvládne každý roztrhnout sám, k tradici otevírání patří, že je vždy trhají dva lidé: každý za jeden konec. Mohou je také trhat tři lidé, nebo více. Vytvoří pak kruh. Cracker se nikdy nerozlomí uprostřed, ale utrhne se buď jeden nebo druhý konec.

Ten člověk, kterému zůtala v ruce větší část, si může ponechat jeho obsah. Pokud se vytvoří kruh o více lidech, může se stát, že někomu zůstane v každé ruce jeden krekr a někdo jiný bude mít v ruce jen dva bezcenné chvosty.

Jak už jsme si řekli, papírová korunka se nasadí na hlavu, ale uvnitř jsou ještě dvě věci (dárek a papírek). Dárky jsou různorodé a více se o nich dozvíte v textu níže. Na papírku pak najdete v lepším případě trivia otázku TTT i s odpovědí a můžete si ostatní vyzkoušet z jejich obecných znalostí. V horším případě však najdete na lístečku vtip. O nich se traduje, že nejsou vůbec vtipné.

Takže pokud se vám dostane do ruky cracker a vtip nebudete chápat, může za tím stát vaše znalost angličtiny. Pokud však máte pocit, že vtip chápete, ale nepřijde vám vtipný, jste na tom stejně jako většina Britů.

Dokonce jsem někde četl teorii, že vtipy v Christmas crackers jsou úmyslně špatné, aby “stmelili” kolektiv. Kdyby totiž byl vtip průměrný, někomu by přišel zábavný, někomu ne, a kolektiv by se “rozbil”. Nicméně pokud je vtip opravdu hrozný, jsou všichni “proti tomu vtipu” a mají pocit, že táhnou za jeden provaz…

Na konci článku najdete video Christmas jokes, kde vám dva pánové přečtou své vánoční vtipy.

 

Jaké jsou jejich variace


V Británii je k sehnání před vánoci nepřeberné množství krekrů. Rodinná balení se prodávají v krabici po dvanácti kusech, ale běžná jsou i balení po deseti nebo šesti.

Nejmenší jsou mini crackers, které jsou často určeny dětem. Jsou obaleny do papíru s kreslenými motivy a často paradoxně neobsahují hračku, ale jen samolepku. Ty jsou nejlevnější.


Pak jsou běžné krekry různých velikostí, které však často nesou označení luxury christmas crackers. Tím “luxusní” se myslí to, že obsahují dárek / hračku / drobnost.

K dostání jsou však také opravdu luxusní krekry, které koupíte například v obchodním domě Harrods v Londýně, a v takovém bonbónu najdete třeba mini parfém, miniaturu auta, manikúru nebo pero.

Je to pochopitelně vše otázka ceny. Nejlevnější krabici po dvanácti koupíte třeba za dvě libry, ale ty drahé mohou stát i několik desítek liber.

Nikdy však nekupujete zajíce v pytli. Na zadní straně je totiž vždy vyobrazen obsah jednotlivých krekrů. Zde jsou například zadní strany dvou levnějších krabic:


Zde je naopak již trochu luxusnější obsah, který najdete v dražším balení:


No a toto je příklad nejvyššího luxusu TTT. V takovém balení už můžete čekat i korunku vyrobenou z kvalitní látky, nikoli z papíru:


Podívat se taky můžete na 20 Best Christmas Crackers 2011 a 2012, kde najdete mnoho různorodých variant i s obsahem a cenou balení. Jedná se většinou o dražší balení a určitě vás zaujme, že jsou někdy tématicky zaměřené.

Například tam uvidíte sadu osmi bonbónů, kde každý obsahuje jednu část zvonkohry. Po otevření si můžete u stolu společně zahrát. Nebo dokonce uvnitř bonbónů můžete najít kostičky Scrabble.

Na stránce www.gocrackers.co.uk, kde najdete další desítky variací, pak zjistíte, že krekry mohou být třeba i svatební.

Další weby, kde se dají crackers pořídit jsou například Robin Reed Christmas crackers, Old English crackers nebo Christmas with crackers.

Historie vzniku


Jejich vznik se údajně datuje někdy do viktoriánských časů, kdy anglický cukrář Thomas J.Smith navštívil Paříž a objevil pocukrované mandle (tzv. “bon bons” ), které se prodávaly v barevných zamotaných papírových trubičkách. Tento nápad si přinesl zpět do Anglie a začal prodávat podobně zabalené bonbóny.

Když však prodeje klesly, snažil se sladkosti a balení vylepšit a tak dovnitř vkládal nějaké motto na papírku. To však nemělo velký úspěch, a když pak jednou poslouchal praskání polen ve svém krbu, napadlo ho doplnit bonbón ještě o praskající kapsli, která bouchla při otevření bonbónu.

Bonbóny pak musel začít vyrábět větší, aby se do nich pohodlně vešel kapslový mechanizmus. Po úspěchu se rozhodl nakonec dovnitř nedávat vůbec žádnou sladkost, ale malý dárek.

Tehdy se tyto bonbóny ještě neoznačovaly “crackers”, ale “Cosaque” nebo “Cossack”. Jenže práskací mechanizmus nakonec tomuto balíčku dal finální název “Christmas cracker”, což se používá dodnes.

Vše ale mohlo být úplně jinak. Historie není zcela podložena fakty.

 

Kde je pořídit


Před Vánoci koupíte v Británii crackers v jakémkoli supermarketu nebo obchodním domě. Po Vánocích je pak pochopitelně koupíte s velkou slevou a můžete si udělat zásobu na další rok.

Christmas crackers si však také můžete vyrobit sami doma (viz videa na konci článku). Na internetu najdete k zakoupení jednotlivé části (obal, kapsli, papírové čepice i spoustu drobných dárků) a pak už si můžete jen hrát a vytvářet.

Velký výběr je například na stránkách www.ebay.co.uk, kde mají dokonce samostatnou sekci Christmas crackers.

V České republice se dají dnes již také pořídit, ale bohužel jen velmi omezeně. Několik různých balení najdete v pražských pobočkách TTT britských obchodních domů Marks and Spencer nebo Debenhams. Bohužel však nemají eshop, proto je možné je pořídit pouze v jejich kamenných obchodech.

V prodejnách Marks and Spencer prodávají nejlevnější balení po 12 kusech za cenu 399 Kč, ale před Vánoci mají akci 3 for 2, takže při koupi tří balení (36 ks) vás bude stát jeden krekr asi 22 Kč TTT:


Debenhams je nabízí za cenu od 699 Kč a podobnou akci nemají (nicméně někdy najdete těsně před Vánoci na toto zboží slevy) TTT.


Je to myslím taky dobrý tip pro učitele angličtiny, protože je mohou přinést do vánoční hodiny angličtiny. Já třeba všem svým studentům dávám krekr právě na vánoční hodině. Je to příjemné zpestření a ukázka britských vánočních tradic. Navíc si odnesou malý dárek.

Můžete si je také objednat v jednom z výše zmíněných obchodů v zahraničí, ale cena včetně dopravy bude opravdu příliš vysoká. Jediná možnost pak je výše zmíněný eBay. V tom případě si je ale objednejte co nejdříve (proto ostatně vydáváme tento článek už v listopadu).


Více se o tradici Christmas crackers můžete dočíst na anglické Wikipedii. O popularitě této tradice svědčí také množství různých videí na serveru YouTube.

Jako první nabízím video, kde vám maminka a dvě její děti ukážou, jak na to:


A nyní další video, kde se jeden Brit rozhodl udělat takový “krekr” přehled:


Zde jsou dvě videa, jak si je vyrobit doma:


A další video:


A tady je jedno video o vtipech uvnitř “krekrů”:Články ze stejné rubriky:

Roman Svozílek, 38, soukromý učitel angličtiny s více než patnáctiletou praxí. Zaměřuje se především na firemní výuku. Nabízí také konzultace pro začínající učitele. Kurzy pro veřejnost vyučuje v Agentuře Motivace v Praze.

Komentáře k článku

TémaPřísp.PřečtenoPoslední příspěvek
Nepřečteno Christmas crackers 17 9637 Od urbanecm poslední příspěvek
před 5 měsíci

Copyright 2005–2013 Vitware s.r.o. ISSN 1803–8298

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno