*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

MOUSE vs. MOUSSE

Vydáno dne 16.08.2012

MOUSE jistě všichni znáte, ale co druhé slovíčko, které je zdánlivě velmi podobné? Umíte ho správně přečíst a přeložit?

MOUSE vs. MOUSSE

Nedávno jsem sledoval 'Prostřeno', což je česká verze britského pořadu, který vysílají na ostrovech již od roku 2005 pod názvem Come dine with me.

Hostitelka tohoto dílu servírovala jako dezert mousse, jenže nikdo z ostatních soutěžících toto slovíčko neuměl přečíst a nevěděl taky, co znamená.

Většinou toto slovíčko vyslovovali ****, což je ale 'myš', proto dnešní článek.

 Slovíčko MOUSE jistě není třeba představovat. Jen připomenu, že množné číslo 'zvířecí myši' je MICE ****. Více zde. 'Počítačová myš' může mít množné číslo pravidelné i nepravidelné.

MOUSSE však znamená 'šlehaná pěna'. Může být sladká (nejčastěji chocolate mousse) nebo slaná (třeba salmon mousse). A nemusí být ani k jídlu, ale k úpravě účesu (styling mousse).

 

Není pěna jako pěna ...

České slovíčko 'pěna' se v angličtině překládá různými způsoby:

mousse **** = šlehaná pěna, tužící pěna (na vlasy)
froth
**** = pěna na tekutině (pivní pěna), pěna u pusy
foam
**** = pěna na tekutině, pěna na holení, hasicí pěna, pěnovka (molitan)
lather
****** = mýdlová pěna

 

Závěr

Dnešní krátký článek vám chtěl jen ukázat další záludnou dvojici slovíček. Přidali jsme si ale ještě pár překladů "pěny".

Názorně zde vidíte, jak je důležitý anglický pravopis, protože na čokoládové myši byste si možná pochutnali, ale do čokoládové pěny má opravdu daleko.

Také pozor na výslovnost MOUSSE, která může být trochu nečekaná (slovíčko pochází z francouzštiny). Také doporučuji článek Výslovnost AU, OU a EU, kde se dozvíte o výslovnosti jiných záludných slovíček.

Pokročilejší studenti mají občas naopak problém s pravopisem. Ví, že vyslovujeme ****, ale neví, jak slovo napsat. Rada je jednoduchá:
Ve slově 'myš' zdvojíte S.


Pozn.: V článku jsme okrajově zmínili lososovou pěnu. Dejte si velký pozor na výslovnost slovíčka salmon, kde chybují často i pokročilí studenti. SALMON totiž vyslovujeme ******.

Písmeno L se nevyslovuje. Klasická výslovnostní chyba je ********.Články ze stejné rubriky:

Roman Svozílek, 38, soukromý učitel angličtiny s více než patnáctiletou praxí. Zaměřuje se především na firemní výuku. Nabízí také konzultace pro začínající učitele. Kurzy pro veřejnost vyučuje v Agentuře Motivace v Praze.

Komentáře k článku

TémaPřísp.PřečtenoPoslední příspěvek
Nepřečteno MOUSE vs. MOUSSE 13 3535 Od dannyd14 poslední příspěvek
před rokem

Copyright 2005–2013 Vitware s.r.o. ISSN 1803–8298

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno