*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Výslovnost: work, word, worse, worth ...

Vydáno dne 23.08.2017

Velice častá výslovností chyba nejen začínajících studentů. Umíte tato slovíčka správně přečíst?Výslovnost “wor-”

V angličtině je několik základních slovíček, která začínají “wor-” a studenti poměrně hodně chybují v jejich výslovnosti. Základní problém je výslovnost tohoto fonetického znaku:

Tento zvuk zní tak, jako kdybychom se zamysleli či váhali, co řekneme. V americké angličtině (a mnoha dalších variantách angličtiny) se tento zvuk mísí ještě se souhláskou R (která v angličtině “nedrnčí”, takže zde spíše pouze zabarvuje zvuk samohlásky).

Všechna následující základní slovíčka se vyslovují na začátku v britské angličtině /***/ a v americké /****/, ale studenti často vyslovují chybně /***/ nebo /**/.

  BrE: AmE:
work /****/ /*****/
word /****/ /*****/
world /*****/ /******/
worse /****/ /*****/
worth /****/ /*****/
worm /****/ /*****/

Pojďme na to ale z jiné strany a podívejme se třeba na slovíčko bird//. Zde se také vyslovuje /**/, ale tady studenti většinou nechybují. Opravdu jen začátečník by zde vyslovoval chybně /*****/ nebo /****/. Správná výslovnost je /****/ nebo /*****/.

Je to dáno jednoduše tím, že chybná výslovnost /**/ přijde studentům naprosto v pořádku (a to nejen proto, že v češtině používáme třeba slůvko WORD ve spojení s textovým editorem). Pak mají obrovský problém se toho zbavit. Mnozí z nich na tuto chybu nejsou upozorněni a táhnou si ji až do hodně pokročilé úrovně angličtiny.

Může také dojít k jiné poměrně “absurdní” situaci. Podívejte se na slůvka work// a walk//. Možná si řeknete, že tato slova se nemohou plést, jenže…

Ve slově walk se nevyslovuje L. Ve slově work se v britské angličtině nevyslovuje R (jako ostatně v mnoha dalších slovech). Pokud se tedy budete snažit o nevyslovení R a špatně vyslovíte /**/, může se stát, že slůvko work vyslovíte špatně /****/, místo správného /****/, a řeknete nechtěně walk.

I walk in Prague. /****/
work in Prague. /****/

Je toho víc…

Výslovnost /**/ najdete často u krátkých slov, která obsahují samohlásky o, i nebo u následované souhláskou r. Příklady výše jsou z kategorie -or-.

Slůvko bird, ve kterém se tolik nechybuje, pak patří do kategorie -ir-. Výslovnost některých dalších je dobře známá, ale jiná přece jen (hlavně začátečníkům) dělají problémy.

Patří sem například méně problematická slova jako first//, third//, thirsty// nebo girl//, ale i problematičtější stir//, dirt//, shirt//, skirt//, circle//, thirty// nebo thirteen//.

Poslední “záludná” kategorie jsou slůvka s -ur- uprostřed. Nejznámější problém je asi slůvko turn//. Patří sem dále třeba nurse//, purple//, burn//, surf// nebo church//.

Další článek o výslovnosti /**/ si můžete přečíst zde.

Závěr

Závěrem lze říct snad jen to, abyste se snažili neignorovat některé fonetické znaky. Právě znak /**/ je pro mnohé začátečníky záhadou, tak ho často ignorují. To je však chyba, protože tento zvuk najdete i u základních slovíček. Třeba slova word a work použije i začátečník opravdu často.Články ze stejné rubriky:

Roman Svozílek je soukromý učitel angličtiny s dvacetiletou praxí. Zaměřuje se především na firemní výuku v Praze. Na těchto webových stránkách spolupracuje od roku 2008.

Komentáře k článku

K článku nejsou zatím žádné komentáře

Přidat komentářPartneři stránek

Anglické učebnice a beletrie s 15 % slevouCopyright 2005–2017 Vitware s.r.o.
ISSN 1803–8298