*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Policie a policisté

Vydáno dne 11.05.2017

Článek o tom, jak v angličtině mluvit o policii či policistech.Policie


Podstatné jméno police// označuje samozřejmě policii, buď jako instituci nebo jako osoby, které u policie pracují. Obvykle se používá s určitým členem – the police.

I'll call the police. TTT
He was arrested by the police late last night. TTT
I don't trust the police. TTT
He's not with the police anymore. TTT 


Slovníková výslovnost slova police je s přízvukem na druhé slabice. V hovorové americké angličtině se ale běžně setkáte i s přízvukem na první / ******** /.

Velmi zajímavé je, že toto slovíčko je v angličtině množné číslo a tomu také musí odpovídat tvar slovesa. Nebude tedy nikdy police is ale vždy police are.

The police were late to turn up, as always. TTT was
The police think it might have been someone from the outside. TTT thinks
Where are the police when you really need them? TTT 


Pokud bychom chtěli mluvit o instituci v jednotném čísle, museli bychom použít např. spojení the police department nebo the police force apod.

The police department is run by the city. TTT
The police force needs all the help it can get. TTT 


Podstatné jméno police se objevuje i v dalších ustálených spojeních:

I slowed down when I noticed the police car driving behind me. TTT
He was taken to the police station for questioning. TTT
He was stopped by a police patrol. TTT 


Policista

Pro jednotlivé policisty se používá několik různých slovíček. Díky filmům a seriálům určitě bude každý znát slovo cop//. Je spíše hovorové, ale rozhodně není v dnešní době urážlivé či jinak negativně zabarvené. (Pochází ze slova copper, které se jako označení policistů používalo v Anglii již v 18. století)

I'm a cop. I work for NYPD. TTT
Leave now. I'm calling the cops. TTT
My son likes to play cops and robbers. TTT 


Hanlivých a urážlivých výrazů pro policisty je bezpočet, ale jsou obvykle velmi závislé na regionu a skupině lidí. Více viz např. Wikipedia.

Spisovně a formálně se policista řekne police officer//.

He always wanted to be a police officer. TTT
He was arrested for impersonating a police officer. TTT 


Tento výraz je stejný pro muže policisty i ženy policistky. Nahrazuje tak dnes čím dál méně používané policeman// a policewoman//.

Slovíčko officer// se také používá jako univerzální oslovení policistů nebo jako titul před jménem.

Excuse me, officer. TTT
Officer Johnson was killed in the line of duty. TTT 


V rámci policie ale samozřejmě existuje hierarchie hodností, takže lidové pojmenování officer nemusí být přesné. V různých policejních složkách se setkáte např. s hodnostmi chief of police, major, captain, lieutenant, inspector, detective apod.


Jiný kraj, jiný mrav

Anglicky mluvící svět je velký a v různých zemích, státech, regionech i městech se setkáme s různými slovy označujícími strážce pořádku (tzv. law enforcement).

V USA se např. setkáte vedle státní policie (state police) a městské policie (municipal police – např. NYPD či LAPD) také s dalšími ‘agenturami’ (agencies) jako např. the Sheriff's Depar­tment, kde sheriff// je volen ve volbách a pro jednotlivé policisty je potom slovo deputy//. Tato ‘policie’ obvykle působí v rámci okresu nebo města. Zapomenout nemůžeme ani na the FBI (Federal Bureau of Investigation), které se zabývá vyšetřováním zločinu napříč USA.

Pro bližší (a velmi detailní) informace můžete využít Wikipedii:

Nine one one?

Nakonec jen připomeneme, jak se v případě nouze dovolat na policii. Skoro celý svět zná díky americkým filmům číslo 911, které platí v USA a Kanadě. Ve Velké Británii a dalších teritoriích se pomoci dovoláte na čísle 999, v Austrálii na 000. V Evropské Unii je samozřejmě univerzální číslo 112. Stále více operátorů po celém světě (včetně např. USA) volání na toto číslo přepojuje na svůj místní ekvivalent.Články ze stejné rubriky:

Mgr. Marek Vít je držitelem certifikátu CPE a ocenění Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako učitel (ZŠ, SŠ i VŠ), soukromý lektor a překladatel. V posledních letech se věnuje vývoji výukového software a tvorbě těchto webových stránek.

Komentáře k článku

TémaPřísp.PřečtenoPoslední příspěvek
Nepřečteno Policie a policisté 2 1210 Od IM poslední příspěvek
před 2 měsíci


Partneři stránek: Anglické učebnice a beletrie s 15 % slevou
Copyright 2005–2017 Vitware s.r.o.
ISSN 1803–8298

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno