Help for English

Interpunkce: čárky v angličtině

Komentáře k článku: Interpunkce: čárky v angličtině

 

supr

Jo tak tohle jsem si vytisknul, tohlecto se mi velmi hodí, protože s čárkama si nejsem jsit nikdy :) Ale teď už jo :)

Vsuvka / volný přívlastek

Jak je to v angličtine s volným přívlastkem / vsuvkou?

Another important day in the United States and in some parts of England is Halloween.

..bude za day a za England čárka?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od MartyIX vložený před 16 lety

Vsuvka / volný přívlastek

Jak je to v angličtine s volným přívlastkem / vsuvkou?

Another important day in the United States and in some parts of England is Halloween.

..bude za day a za England čárka?

Re: Vsuvka / volný přívlastek

jakákoliv vsuvka se odděluje čárkou, je to něco, co do věty nepatří, něco navíc, něco, bez čeho věta dává stejný smysl jako s tím. Stejně tak je to u přívlastkových vět ‚neurčujících‘, je to ten stejný případ – dává jen informaci navíc, není důležitá pro smysl věty, odděluje se po obou stranách čárkou.

Dva dotazy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dva dotazy.

1) jak píše Martina další příklad kde má být čárka „1.Při kontrastu mezi větami např. It's smaller, but more expensive.“, tak když u takové věty tu čárku nenapíšu, považuje se to za hrubku, nebo tam neni vyslovenně povinná?

2) Všiml jsem si, že někdo píše místo čárky spojku „and“, proč tomu tak je? Příklad: Je to Petr, Pavel, Lojza a Franta. It is Petr and Pavel and Lojza and Franta.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pilda vložený před 16 lety

Dva dotazy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dva dotazy.

1) jak píše Martina další příklad kde má být čárka „1.Při kontrastu mezi větami např. It's smaller, but more expensive.“, tak když u takové věty tu čárku nenapíšu, považuje se to za hrubku, nebo tam neni vyslovenně povinná?

2) Všiml jsem si, že někdo píše místo čárky spojku „and“, proč tomu tak je? Příklad: Je to Petr, Pavel, Lojza a Franta. It is Petr and Pavel and Lojza and Franta.

Re: Dva dotazy

1) Tady je ta čárka poměrně důležitá. Člověk i logicky v takové větě udělá při mluvení krátkou pauzu, a pokud tam udělá pauzu, tak by tam měl napsat čárku. Kdyby tam čárka nebyla, četlo by se to bez pauzy v celku, a to by potom nedávalo moc smysl.

2) Takobé ‚obsesivní‘ používání AND není úplně nejlepší, a zní to v angličtině stejně jako v češtině. Nejčastěji to uslyšíte ve výčtech, kde člověk ještě neví kolik toho bude a položek neustále přibývá. Do psaného projevu to rozhodně nepatří.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: Dva dotazy

1) Tady je ta čárka poměrně důležitá. Člověk i logicky v takové větě udělá při mluvení krátkou pauzu, a pokud tam udělá pauzu, tak by tam měl napsat čárku. Kdyby tam čárka nebyla, četlo by se to bez pauzy v celku, a to by potom nedávalo moc smysl.

2) Takobé ‚obsesivní‘ používání AND není úplně nejlepší, a zní to v angličtině stejně jako v češtině. Nejčastěji to uslyšíte ve výčtech, kde člověk ještě neví kolik toho bude a položek neustále přibývá. Do psaného projevu to rozhodně nepatří.

Re: Re: Dva dotazy

Děkuji za vysvětlení, no a k té 2) já to právě viděl několikrát i přímo ve zjednodušené literatuře vydávané v knižní podobě. Akorát si nejsem jistý jaký slovní druh tím spojovali. Ale je možné, že se jednalo o ty výčty. Kdybych na to ještě narazil a bylo to jinak, tak vám dám vědět. :) Nashledanou.

Uvádíte větu: I saw an interesting, funny movie.

V učebnici máme podobnou: Madam de Steal was an attractive gracious lady.

Myslím si, že je to podobný typ vět, přesto se liší čárkami. Prosím, poraďte mi proč. :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od spider vložený před 16 lety

Uvádíte větu: I saw an interesting, funny movie.

V učebnici máme podobnou: Madam de Steal was an attractive gracious lady.

Myslím si, že je to podobný typ vět, přesto se liší čárkami. Prosím, poraďte mi proč. :-(

Re:

Myslím, že ty čárky v těchto případech nejsou tak úplně kodifikované. Ale, moje INTERESTING a FUNNY jsou přídavná jména označující to samé, osobní názor na film, proto s čárkou. Vaše ATTRACTIVE a GRACIOUS jsou trochu o něčem jiném, jedno popisuje vzhled, jedno charakter. Nicméně by tam ta čárka klidně mohla být.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re:

Myslím, že ty čárky v těchto případech nejsou tak úplně kodifikované. Ale, moje INTERESTING a FUNNY jsou přídavná jména označující to samé, osobní názor na film, proto s čárkou. Vaše ATTRACTIVE a GRACIOUS jsou trochu o něčem jiném, jedno popisuje vzhled, jedno charakter. Nicméně by tam ta čárka klidně mohla být.

Re: Re:

To je ale rychlost. :-) Moc děkuji za odpověď.

asi ina uroven

peky clanok, len si myslim, ze napriek tomu, ze je jednoduchy, mal by byt urceny pre vyssi level – ani napr. v skole som sa nestretol s vysvetlenim pisania ciarok kym som nebol intermediate…

finta

este dodam jednu fintu, ktoru som sa naucil a pouyivam ju doteraz: ciarku pisem vsade, kde sa pocas rozpravania „nadychnem“, popripade po odrapotani nejakeho chunk-u

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Tomy Novella vložený před 15 lety

asi ina uroven

peky clanok, len si myslim, ze napriek tomu, ze je jednoduchy, mal by byt urceny pre vyssi level – ani napr. v skole som sa nestretol s vysvetlenim pisania ciarok kym som nebol intermediate…

Re: asi ina uroven

No, možná je to chyba. Znát základní pravidla by jen pomohlo.

Speciální dík za odstavec o čárkách před „but“. Celkem jednoduché pravidlo, ale ani na gymplu nám ho nezmínili… a až doteď mi nikdo nezmínil, že jde vlastně jen o přehlednost souvětí. Takže díky moc, tohle mě zajímalo už dlouho.

Re: asi ina uroven

Já bych řekl, že jde především o to, že toto není ani tak nějaká gramatika pro určitou úroveň, jako spíš shrnutí různých gramatických jevů.

Marku, měl bych takový návrh. Určitě by byl super článek i na používání středníku. Tak pokud byste si někdy našel čas… :)

Dobry den,

chtel bych pomoct s gramatikou pri psani carky pred because.

Pokud budu mit vetu: Everything is possible, because fear is just a choice.

Podle textu tam carka patri, protoze se jedna o dva podmety ve vetach, ale trosku me mate spojka because.

Dekuji za vysvetleni

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.