Help for English

Přítomný průběhový čas

Komentáře k článku: Přítomný průběhový čas (pro pokročilejší)

 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 13 lety

Za co se teĎ omlouváš?
What are you apologizing for?
What are you saying sorry for?

Re:

pak ano.

WHEN + ___ ing

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda-li může být přítomný čas průběhový použit v takovémto typu věty:

WHEN I COME HOME, he´s usually playing computer games.

Zdá se mi, že by v této „opakované činnosti“ nemělo být možné tento čas použít, ale zas nevím, jak vyjádřit to, že to „prostě v ten moment probíhá“

Díky.

f.

Dobrý den. Často čtu věty typu: „She's studying for her exam.“ Vyjadřuje tato věta vždy skutečnost, která právě teď probíhá, nebo může vyjadřovat děj, který je jen přechodný (má zkouškové období, tak se učí na zkoušku …)
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak správně odpovědět na otázku "Co děláš? What do you do? když chci říci, že studuji na střední škole – I am Studying at secondary school nebo I study at …? Děkuji.

Just

Dobrý den,
nejdříve chci poděkovat za tyto skvělé stránky. Pokud bych ve větě chtěla použít slovíčko „just“ pro vyjádření přítomného průběhového, tak kam ho dám? Na konec věty nebo někam mezi ostatní větné členy? Děkuji :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucieee91 vložený před 12 lety

Just

Dobrý den,
nejdříve chci poděkovat za tyto skvělé stránky. Pokud bych ve větě chtěla použít slovíčko „just“ pro vyjádření přítomného průběhového, tak kam ho dám? Na konec věty nebo někam mezi ostatní větné členy? Děkuji :)

Re: Just

I have JUST finished.

Mám dotaz k think. Hodněkrát jsem se setkala s větou I know what you are thinking. Proč tam je ing, když u think ve významu myslet si se přít. průběhový nepoužívá ?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Gabrielle107 vložený před 12 lety

Mám dotaz k think. Hodněkrát jsem se setkala s větou I know what you are thinking. Proč tam je ing, když u think ve významu myslet si se přít. průběhový nepoužívá ?

Re:

THINK pouze v prostém čase je ve významu mít názor. THINK v obou (prostý i průběhový) je ve významu myslet na něco, přemýšlet nad něčím.

I KNOW WHAT YOU'RE THINKING – vím, na co myslíš
I NOW WHAT YOU THINK – vím, jaký máš na to názor

Dobrý den, několikrát jsem narazila na vazbu “was being” či “is/are being” a nevím si s ní rady. Můžete mi, prosím, říci, o co se jedná? Děkuji.

Přítomný průběhový čas slovesa být. Tedy he is going, he is sitting, he is being. Co to znamená, o tom je zmínka v článku http://www.helpforenglish.cz/…icka-slovesa

Ale možná bude dobré mít samostatný článek.

V prvním článku o průběhovém času je slovíčko forget uvedeno v tabulce stavových sloves netvořících ingový tvar. Ve druhém článku je uveden tento příklad:

He's always forgetting my name! – Už mi to leze na nervy! Štve mě to, mohl by si to jméno už zapamatovat.

Jak to tedy se slovíčkem forget je?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od minifox6 vložený před 9 lety

V prvním článku o průběhovém času je slovíčko forget uvedeno v tabulce stavových sloves netvořících ingový tvar. Ve druhém článku je uveden tento příklad:

He's always forgetting my name! – Už mi to leze na nervy! Štve mě to, mohl by si to jméno už zapamatovat.

Jak to tedy se slovíčkem forget je?

Nejde až tak o sloveso FORGET, ale o jedno z využití přítomného průběhového času. Využívá se právě v situacích, kdy dáváme na jeho rozhořčení nad něčím, jako např. ve Vaší větě nad tím, že si ten druhý nepamatuje její jméno. V těchto případech se v tomto čase používají i ta slovesa, která normálně průběhový čas netvoří.

Více v článku o přítomném průběhovém čase pro pokročilé.

Takže kdyby třeba někdo neuměl zpívat a pak najednou zpívat uměl já vím je to blbost ale řeknu já už umím zpívat – I am singing now nebo je to njak jinak?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniela Bezpalcova vložený před 9 lety

Takže kdyby třeba někdo neuměl zpívat a pak najednou zpívat uměl já vím je to blbost ale řeknu já už umím zpívat – I am singing now nebo je to njak jinak?

Ano nebo I can sing now.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 9 lety

Ano nebo I can sing now.

Děkuju moc :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.