Help for English

Stupňování přídavných jmen v angličtině

Komentáře k článku: Stupňování přídavných jmen v angličtině

 

Nechápu proč mi učitelka tvrdí, že při 3. stupni musím používat člen THE. Chtěl abych s e zeptat jak to doopravdy je prosím. :oops:

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Nikola vložený před 18 lety

Nechápu proč mi učitelka tvrdí, že při 3. stupni musím používat člen THE. Chtěl abych s e zeptat jak to doopravdy je prosím. :oops:

Re:

No, ve velkém procentu případů určitý člen THE doopravdy je. V tom má učitelka pravdu. Ovšem není to stoprocentní pravidlo. Ten člen zde není kvůli superlativu, řídí se běžnými pravidly pro členy. V tomto článku popisuju několik případů, kdy to tak není (někdy je superlativ BEZ členu, někdy dokonce s NEURČITÝM členem. Pokud se naučíš, že před superlativem JE VŽDY ‚THE‘, dopustíš se asi několika závažných chyb, kterých se pak studenti běžně dopouští. Např. ‚My the best friend.‘ – to je úplně špatně. Musí zde být ‚My best friend‘, protože zde je MY, a MY a THE se spolu nikdy neobjeví.

Dneska jsme dostali ve škole známky z testů, bylo tam i stupňování přídavného jména „handsome“ – můj spolužák napsal stupňování pomocí koncovek a profesorka mu to škrtla. Když jsem se jí řek, že jsem viděl (na těchto stránkách :-D) to, že lze „handsome“ stupňovat pomocí koncovek, řekla, že to není možné. Nevím, jak bych ji měl přesvědči o opaku. :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marcuss vložený před 17 lety

Dneska jsme dostali ve škole známky z testů, bylo tam i stupňování přídavného jména „handsome“ – můj spolužák napsal stupňování pomocí koncovek a profesorka mu to škrtla. Když jsem se jí řek, že jsem viděl (na těchto stránkách :-D) to, že lze „handsome“ stupňovat pomocí koncovek, řekla, že to není možné. Nevím, jak bych ji měl přesvědči o opaku. :-D

Re:

No, jako důkaz může posloužit např. nějaký výkladový slovník. Na internetu např:
www.wordwebonline.com/en/HANDSOME
www.m-w.com/…ary/handsome (toto je kvalitní slovník Merriam Webster)

správný překlad

lze stupňovat i slova full a empty? např: 1)V mé sklenici je víc džusu než ve tvé, a v Pavlově sklenici je ho nejvíce. 2)Má nejvíce knih ze všech. 3)První kravice je skoro (více)prázdná­prázdnější=, druhá poloprázdná a třetí je úplně prázdná=nejpráz­dnější. 4)Dnes je nejchladněji. Dnes prší víc než včera.
Některé věty možná postrádají českou logiku, tak mě zajímá, zdali je možné takto postupovat v angličtině – anebo jak tedy? Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od eri vložený před 16 lety

správný překlad

lze stupňovat i slova full a empty? např: 1)V mé sklenici je víc džusu než ve tvé, a v Pavlově sklenici je ho nejvíce. 2)Má nejvíce knih ze všech. 3)První kravice je skoro (více)prázdná­prázdnější=, druhá poloprázdná a třetí je úplně prázdná=nejpráz­dnější. 4)Dnes je nejchladněji. Dnes prší víc než včera.
Některé věty možná postrádají českou logiku, tak mě zajímá, zdali je možné takto postupovat v angličtině – anebo jak tedy? Děkuji.

Re: správný překlad

No, jak se to vezme. Existuje to, např. THE HOUSE IS EMPTIER WITH THE KIDS GONE apod. Není to ale tak běžné.

Dobrý den, včera jsme zrovna probírali stupňování příj.jmen, před hodinou jsem se připravila na lekci právě přečtením tohoto článku a v hodině jsem jako poznámku o slově far řekla, že se stupňuje dvakrát a pokaždé to má jiný význam, učitelka mi tvrdí že to tak není že farther – farthest a further – furthest je to samé a že pro pořadí např. další se použije už next. Tak teď nevím jak se v tom orientovat, nechci ji to vyvracet, to se učitelům moc nelíbí, ale sama pro sebe chci vědět jak to opravdu je? Děkuji za odpověď

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Dáša vložený před 15 lety

Dobrý den, včera jsme zrovna probírali stupňování příj.jmen, před hodinou jsem se připravila na lekci právě přečtením tohoto článku a v hodině jsem jako poznámku o slově far řekla, že se stupňuje dvakrát a pokaždé to má jiný význam, učitelka mi tvrdí že to tak není že farther – farthest a further – furthest je to samé a že pro pořadí např. další se použije už next. Tak teď nevím jak se v tom orientovat, nechci ji to vyvracet, to se učitelům moc nelíbí, ale sama pro sebe chci vědět jak to opravdu je? Děkuji za odpověď

Re:

Ještě si přečtěte článek o stupňování příslovcí, tam je to vysvětleno ještě lépe i s příkladem. Mnohdy je ale skutečně možné oba tvary zaměnit.

ahoj chtěla bych moc poděkovat zakladateli těhlech stránek poněvadž jsem se toho hodně naučila a hlavně stupňování přídavných jmen.Děkuji moc :-D :-)

pridavna jmena-extremni

Dobry den,chtela bych se zeptat na gradable a ungradable adjective,ci jak se to jmenuje. Nenasla jsem na vasich strankach vysveleni jen preklad v extremnich pridavnych jmenech. Neco jako ?enormously confident? ci ?dimly aware?, ziji v aglii a ucim se anglictinu z anglictiny. Nenasla jsem jediny zachytny bod jak se k tomu postavit a najit vazbu mezi nimi ci jak je tvorit.Necitim co se dat zvetsit ci stupnovat a co ne. S diky Ja.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od kaca vložený před 14 lety

pridavna jmena-extremni

Dobry den,chtela bych se zeptat na gradable a ungradable adjective,ci jak se to jmenuje. Nenasla jsem na vasich strankach vysveleni jen preklad v extremnich pridavnych jmenech. Neco jako ?enormously confident? ci ?dimly aware?, ziji v aglii a ucim se anglictinu z anglictiny. Nenasla jsem jediny zachytny bod jak se k tomu postavit a najit vazbu mezi nimi ci jak je tvorit.Necitim co se dat zvetsit ci stupnovat a co ne. S diky Ja.

Re: pridavna jmena-extremni

je tu článek EXTREME ADJECTIVES. Zadejte do hledání, najde vám to.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re: pridavna jmena-extremni

je tu článek EXTREME ADJECTIVES. Zadejte do hledání, najde vám to.

Re: Re: pridavna jmena-extremni

dekuji,mozna jsme spomalena ale,tam ale neni receno jak mam poznat jaky jde s jakym, myslim ti proc muzu ci nemuzu rict „enormously succesful“ ci „hugely succesfull“ „deeply absorb“ ci „compeltely absorb“,vim ,ze nektre jdou spolu a nektere ne, ale nevim proc a jak. dekuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od kaca vložený před 14 lety

Re: Re: pridavna jmena-extremni

dekuji,mozna jsme spomalena ale,tam ale neni receno jak mam poznat jaky jde s jakym, myslim ti proc muzu ci nemuzu rict „enormously succesful“ ci „hugely succesfull“ „deeply absorb“ ci „compeltely absorb“,vim ,ze nektre jdou spolu a nektere ne, ale nevim proc a jak. dekuji

Re: Re: Re: pridavna jmena-extremni

to ale nejde o stupňování přídavných jmen a příslovcí,a le o tzv. kolokace. Najdete to většinou ve výkladových slovnícíh, případně ve slovníku kolokací. Nedá se na to většinou přijít logicky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 14 lety

Re: Re: Re: pridavna jmena-extremni

to ale nejde o stupňování přídavných jmen a příslovcí,a le o tzv. kolokace. Najdete to většinou ve výkladových slovnícíh, případně ve slovníku kolokací. Nedá se na to většinou přijít logicky.

Re: Re: Re: Re: pridavna jmena-extremni

aha,to je smutne,ze to neni logicke, skusim tedy net. dekuji. k

youngest

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda ve větě Mé nejmladší dceři je 14. – My youngest daughter is 14. musí být člen nebo ne. Prosím o vysvětlení. Dě­kuji

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.