Help for English

Minulý průběhový čas (past continuous)

Komentáře k článku: Minulý průběhový čas (past continuous)

 

dotaz

chápu, jak se tento čas tvoří. Někdy mi není jasné, jak ho použít. Například v této větě u domácího úkolu:
I.....(not see) the match because I … (work).
Nevím mi jasné, kdy který děj probíhal. Možná se to nějak odvíjí od slova „because“, ale nejsem si tím jistá.
Zatím jsem to doplnila takto: I wasn´t seeing the match because I worked. (udělal nějakou práci, když se zápas hrál)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Helazd vložený před 16 lety

dotaz

chápu, jak se tento čas tvoří. Někdy mi není jasné, jak ho použít. Například v této větě u domácího úkolu:
I.....(not see) the match because I … (work).
Nevím mi jasné, kdy který děj probíhal. Možná se to nějak odvíjí od slova „because“, ale nejsem si tím jistá.
Zatím jsem to doplnila takto: I wasn´t seeing the match because I worked. (udělal nějakou práci, když se zápas hrál)

Re: dotaz

Nene, je to přesně naopak.

Neviděl jsem ten zápas, protože jsem v ten okamžik, kdy se zápas konal, právě pracoval.

Tedy zápas proběhl V PRůBĚHU mojí práce.

děkuji

za odpověď. Toho jsem se obávala. :-) Občas se do toho takhle zamotám,doufám, že se v tom časem začnu lépe orientovat.
Jsem ráda, že jsem vaše stránky našla. Jsou bezvadný.

Dobry den,
1) tenhle web je fakt skvelej, moc diky za nej
2) ve cvicebnici anglictiny(zluta A4 od Sarah Graf,Tomas Graf) byla veta „Byl spatny student. Porad propadal u zkousek“ prelozena jako „He was a bad student. He was always failing exams“. Neni mi moc jasne proc je tam min. cas prubehovy. Diky za odpoved.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od VitaW vložený před 16 lety

Dobry den,
1) tenhle web je fakt skvelej, moc diky za nej
2) ve cvicebnici anglictiny(zluta A4 od Sarah Graf,Tomas Graf) byla veta „Byl spatny student. Porad propadal u zkousek“ prelozena jako „He was a bad student. He was always failing exams“. Neni mi moc jasne proc je tam min. cas prubehovy. Diky za odpoved.

Re:

Použití průběhového času s ALWAYS často vyjadřuje nějaké naštvání, kritiku apod.

I'm always forgetting something – FURT na něco zapomínám.
he's always asking me for money – pořád po mě chce peníze

Stejně tak v minulém čase.

Opakování děje

Všecko super, jen mám zmatek v jedné věci – v naší učebnici (Gold) máme, že u opakovaných dějů v minulosti se právě průběhový čas dává! např. tam je: He was appearing on TV every day. A mně to přijde logický, protože to je jakoby „objevoval se“, takže nedokonavé…?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Kejtishka vložený před 16 lety

Opakování děje

Všecko super, jen mám zmatek v jedné věci – v naší učebnici (Gold) máme, že u opakovaných dějů v minulosti se právě průběhový čas dává! např. tam je: He was appearing on TV every day. A mně to přijde logický, protože to je jakoby „objevoval se“, takže nedokonavé…?

Re: Opakování děje

Logické to právě není. Protože když si to posunete do přítomnosti, a řeknete o někom, že se objevuje každý den v televizi, pak tam NEMůŽETE dát přítomný průběhový čas, ale přítomný prostý. Stejně tak je to v minulosti. Stálé, pravidelné a opakující se děje – minulý prostý, právě probíhající děje nebo děje platné jen po přechodnou dobu – průběhový čas.

Jake cas je prosim vhodnejsi pouzit ve vete: „vcera v noci jsem spal pouze 3 hodiny“, prubehovy nebo prosty?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JiM_cz vložený před 16 lety

Jake cas je prosim vhodnejsi pouzit ve vete: „vcera v noci jsem spal pouze 3 hodiny“, prubehovy nebo prosty?

Re:

Minulý prostý je iMHO lepší.

dobry den,
mohla bych se zepat jak moc spatne by bylo napsano misto I waited for about five minutes and then the train arrived.

I had been waiting for about five minutes and then the train arrived.

V casech mam opravdu gulas, zkousela jsem typ od kamose a to, ze gulas se ma poradne zapit pivem ehmmmmm nevyslo :-D

moc dekuji za odpoved M.Z

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mousee vložený před 15 lety

dobry den,
mohla bych se zepat jak moc spatne by bylo napsano misto I waited for about five minutes and then the train arrived.

I had been waiting for about five minutes and then the train arrived.

V casech mam opravdu gulas, zkousela jsem typ od kamose a to, ze gulas se ma poradne zapit pivem ehmmmmm nevyslo :-D

moc dekuji za odpoved M.Z

Re:

Nic by se nestalo, ale s předminulým průběhovým by bylo lepší I HAD BEEN WAITING FOR 5 MINUTES WHEN THE TRAIN ARRIVED. Ale to vaše není špatně.

moc dekuji za odpoved

prosim vas chcel by som vediet ci mam pouzit did ked daco oznamujem, i did go to the shop. alebo i went to the shop
co mam pouzit?a co je spravne?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od alex15 vložený před 15 lety

prosim vas chcel by som vediet ci mam pouzit did ked daco oznamujem, i did go to the shop. alebo i went to the shop
co mam pouzit?a co je spravne?

Re:

I went – šel jsem
I did go – Ale já vážně šel – zdůraznění toho, že to OPRAVDU proběhlo

děkuji. Ještě jedno upřesnění.
Při vyprávění typu- četla jsem si knihu a můj manžel dělal střechu a psi běhali na zahradě..tedy sled událostí nešel po sobě, ale děje spolu probíali, tak je průběhový čas?
ale- četla jsem knihu, pak můj manžel dělal střechu, pak psi běhali,… prostý? díky moc

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.