Help for English

Zmrzlina, nanuk, sorbet ...

PRE-INTERMEDIATE Vydáno dne 03.07.2016

Léto je tady a proto si dnes proklepneme slovní zásobu spojenou se zmrzlinou, nanuky apod.Zmrzlina, nanuk, sorbet …

Základní spojení je všem jistě známé – ice cream/aɪs'kri:m­/ (tedy ledový krém) je nejběžnější překlad pro zmrzlinu. S tímto letním dezertem je však spojena celá řada dalších užitečných slovíček.

Kopečková / točená

Nejběžnější druh zmrzliny je kopečková (scooped), ale stejně jako v Česku můžete i v zahraničí koupit zmrzlinu točenou (soft serve). Servírovat se může v kornoutu (cone), kelímku (cup) či misce (bowl). Kornout může být vyroben z oplatky (wafer).

Zmrzlinu si můžete koupit rovnou na ulici nebo v supermarketu. Tam seženete zabalený kornout (cone), nebo větší množství ve vaničce (tub). Když ji pak doma servírujete, použijete naběračku (scoop).

scooped ice cream = kopečková zmrzlina
soft serve ice cream = točená zmrzlina

scoop/'sku:p/ = kopeček zmrzliny, naběračka, nabrat
tub/'tʌb/ = vanička, kelímek (na větší balení)

cone/'kəʊn/ = kornout zmrzliny, kornout na zmrzlinu
cornet /'kɔ:nət/ = kornout (BrE)
wafer /'weɪfə/ = oplatka (kornoutu) (někdy také waffle/'wɒfl/)

one scoop / a single scoop = jeden kopeček
two scoops / a double scoop = dva kopečky

Pozn.: další výrazy pro točenou zmrzlinu jsou například Mr Whippy (Británie) (nebo jen whippy), nebo soft whip (Irsko).

Nanuk

Kromě klasické zmrzliny si můžete dopřát i nanuky všeho druhu. Britové je nejčastěji označují ice lolly/'aɪsˌlɒl­i/, Američani pak mají Popsicle/'pɒpsɪkl­/. Setkat se můžete i se spojením ice pop nebo freezer pop.

Jedná se často o vodové ovocné nanuky bez čokolády. Pokud je nanuk smetanový a obalen v čokoládě, používá se spojení choc ice (bez dřívka) nebo chocolate stick. V kategorizaci některých supermarketů můžete narazit na formální spojení handheld ice cream (zmrzlina do ruky).

Je dobré si taky všimnout, že v angličtině se nedrží tak striktně rozlišení “zmrzlina/nanuk”. Pokud jde o ovocné vodové nanuky, používají výše zmíněná slovíčka. Pokud jde ale o smetanový nanuk, což je vlastně zmrzlina na dřívku, běžně ho označují ice cream.

Ostatní druhy

Jako další je dobré přidat sorbet/'sɔ:beɪ, který je sice v Česku asi méně známý, ale ne cizí. Vyrábí se z vody, cukru a ovocné složky. U nás je mu konzistencí a chutí podobná tzv. “vodová zmrzlina”. Pozor si zde dejte na výslovnost, která je /'sɔ:beɪ/ (více si můžete přečíst zde).

Dále existuje velice podobný sherbet /'ʃɜ:bət/, který se liší tím, že kromě vody obsahuje i mléko nebo smetanu a najdete ho nejvíce v Americe.

K dalším zmrzlinám patří například frozen yoghurt, tedy “zmrzlý jogurt”. Konzistencí je velice podobný běžné smetanové zmrzlině, při jeho výrobě se ale přidává plnotučný jogurt.

Podobný dezert je gelato /dʒə'lɑ:təʊ/. Toto italské slovíčko se dnes v angličtině běžně používá a označuje zmrzlinu, která se dělá “po italsku”. Základní rozdíl oproti klasické smetanové zmrzlině je ten, že gelato obsahuje méně tuku ale více cukru. Má také méně vzduchu, proto je gelato dosti hutné.

Jako poslední zmíníme název granita /grə'ni:tə/, což se do češtiny nejlépe přeloží jako ledová tříšť.

Značky

Mezi nejznámější světové značky patří bezesporu americká Ben & Jerry’s /ˌbenən'dʒerɪz/ založena v roce 1978. Dále pak Häagen-Dazs /ˌhɑ:gən 'dɑ:s/, která byla založena dokonce ještě dříve (v roce 1961), a je to také americká značka, ač tomu jméno nenasvědčuje.

Zmínit je ale třeba i Magnum /'mægnəm/, která vede světové žebříčky prodejů, nebo Cornetto /kɔ:'netəʊ/. Obě vlastní britsko-holandská firma Unilever /'ju:nəli:vr/.

Britská nabídka

Abyste si udělali lepší představu, jaké druhy a s jakým označením jsou nabízeny v Británii, můžete nakouknout do zmrzlinové sekce několika online obchodů s potravinami:

Sainsburys
Tesco
Ocado
Waitrose
Morrisons
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s naší online aplikací englishme! anglicky celý rok za 1490 Kč.
Přečtěte si podrobný popis nebo si rovnou vyzkoušejte týden zdarma.

Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

Slovíčko CREAM

Slovíčko CREAM není jen smetana. O jeho mnoha významech si dnes můžete přečíst.

UPPER-INTERMEDIATE

Academic Vocabulary In Use

Recenze učebnice akademické slovní zásoby, určená především vysokoškolákům, kteří píší práce v angličtině.
ALL LEVELS

Jak na to: Slovní zásoba

Co to znamená opravdu znát slovíčko? Jak se slovní zásobu efektivně učit? Spousty nápadů, jak se učit anglická slovíčka jinak než klasickým překladovým systémem.
Copyright info:

fotolia.com

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Zmrzlina, nanuk, sorbet ... 4 4172 Od Geo poslední příspěvek
před 5 lety