TABOO GAME (1)

Vydáno dne 23.05.2010

Dnes přinášíme jednoduchou hru, kterou můžete použít k oživení hodin angličtiny. Hra je vhodná i pro samouky.TABOO GAME (1)

Určitě znáte mnoho různých her z hodin angličtiny. Možná také hrajete hry i sami doma. My vám dnes přinášíme jednu z nich. Není sice možná tolik známá, ale na internetu najdete desítky různých variací této jednoduché hry. My si ukážeme, jak se dá použít v hodinách angličtiny, ale také jak ji mohou využít studenti při samostudiu.

Jak hru vyrobit

Je to velice jednoduché. Klikněte na náhled níže a otevře se vám soubor PDF, který si vytisknete. Pak jednoduše vystřihnete 40 kartiček:

Pravidla hry

Pravidla jsou také velice jednoduchá. Možná si pamatujete na naši hru s podstatnými jmény, ve které se studenti snažili vysvětlit spolužákům jednoduchá podstatná jména. Dnes je princip velice podobný, ale hra je o poznání složitější.

Na každé ze čtyřiceti kartiček najdete 4 slova: vždy jedno hlavní slovo (na šedém poli) a pak další tři doprovodná slova.

Karty se dají na hromádku slovy dolů a hráči si postupně vytahují kartičky. Pochopitelně je nikomu neukazují. Úkolem každého hráče je vysvětlit hlavní slovo, ale nepoužít žádné ze tří doprovodných slov.

Tři doprovodná slova jsou totiž tabu (taboo).

Pokud se mu to nepodaří, danou kartu zabírá učitel, nebo se může dát do spodní části hromádky. Neúspěšný hráč pak může zkusit další kartu nebo je na tahu další hráč (to už je na vaší dohodě).

Pokud se mu podaří slovo vysvětlit tak, že nepoužije žádné doprovodné slovo, a někdo ze spoluhráčů hlavní slovo uhodne, získává hráč, který slovo vysvětloval, dva body. Spoluhráč, který slovo uhodl, pak získává jeden bod.

Herní variace

Tato hra je pochopitelně mnohem těžší, než ‘pouhé’ vysvětlování, ale dá se použít i u slabších studentů.

Doprovodná slova pak fungují jako nápověda

Můžete totiž princip celé hry otočit a slovíčka jednoduše použít jako nápovědu. Pak jsou pravidla mnohem volnější. Student musí vysvětlit hlavní slovo, ale může použít některé z doprovodných slov.

Všechna doprovodná slova se musí použít

Další možnost je ‘přikázat’ studentům doprovodná slova použít. Hráč si pak vytáhne kartičku, ke které musí říct tři věty. Každá by měla obsahovat jedno doprovodné slovo. Pak by pro ostatní hráče neměl být problém hlavní slovo uhodnout.

Psaní vět

Tato variace je podobná předchozí, ale jde o písemnou formu. Hráč (popřípadě skupinky hráčů) si vytáhne kartičku a musí v co nejkratším čase napsat tři věty (vždy jednu větu k jednomu doprovodnému slovu).

Samostudium

Hru mohou hrát samozřejmě i studenti sami. Nemají však bohužel zpětnou vazbu. Pravidla jsou stejná. Pokročilejší student si vytáhne kartičku a snaží se popsat hlavní slovo bez použití slov doprovodných. Méně pokročilý student naopak doprovodná slova použije jako pomůcku.

Závěr

Věříme, že tato jednoduchá hra přispěje k oživení vašich hodin. Určitě si můžete vytvářet podobné kartičky sami.

Připravili jsme pro vás i prázdné kartičky, které si můžete stáhnout ve formátu PDF zde (pak si ručně dopište svá vlastní slova).

Nabízíme také pokročilejší verzi této hry, kde studenti musí pracovat s pěti zakázanými slovy, což je mnohem těžší.

Přepis bublinkové nápovědy: