Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny

Vydáno dne 05.06.2011

Recenze příručky anglické výslovnosti. 

Výslovnost angličtiny

na pozadí češtiny

PhDr. Dušan Melen


Verdikt: 90%

Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny

produktVýslovnost angličtiny na pozadí češtiny
popisučebnice + audio CD
(96 stran, černo-bílý tisk, paperback, formát A4)
úroveňB2-C2 (středně pokročilí a pokročilí)
vydavatelstvíBig Ben Bookshop, 2010
cena*299,- Kč

*Uvedená cena byla platná v den vydání recenze.Vydavatelství však může ceny průběžně měnit.

Výslovnost angličtiny bývá učebnicemi, studenty a nakonec i učiteli bohužel často zanedbávána. Materiálů, které by se věnovaly pouze výslovnosti není na trhu moc. Pokud ale na nějakou knihu, učebnici či cvičebnici narazíte, bude pravděpodobně příliš odborná nebo psaná v angličtině. Pochopit ale drobné nuance ve výslovnosti vysvětlené v angličtině není snadné. Nejlépe si tyto detaily uvědomíme, když dáme do kontrastu výslovnost anglickou s výslovností našeho rodného jazyka. A právě z tohoto vychází PhDr. Dušan Melen ve své příručce Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny.

Příručka Vás provede všemi důležitými aspekty výslovnosti angličtiny, od tzv. segmentů (hlásky, dvojhlásky apod.) až po suprasegmentální jevy jako slabiky, slovní přízvuk, vázání slov, rytmus, melodie apod. Vše je srozumitelně popsáno a vysvětleno, autor nepoužívá složitou terminologii, se kterou byste se setkali např. ve vysokoškolských skriptech. Autorovi jde především o to, aby čtenář vše pochopil, přičemž ale nesklouzává k vágním či povrchním zobecněním.

Důležité je, že jednotlivé aspekty výslovnosti jsou v knize dávány do kontrastu s výslovností češtiny. Student si tak skvěle uvědomí, v čem se angličtina liší.

V závěru knihy je několikastránková sekce, kde autor upozorňuje na nejčastější chyby ve výslovnosti u českých studentů angličtiny, což je také vynikající prvek. Anglicky psané materiály se totiž zaměřují na chyby globální, mezinárodní, a přitom každý národ chybuje v jiných oblastech, pro každý národ jsou typické úplně jiné chyby. Španěl např. nebude mít problém s anglickými hláskami / ð θ /, ale problematická pro něj bude např. hláska / v /, která zase není obtížná pro nás Čechy.

Ke knize je přiloženo audio CD, na kterém Vás čeká několik desítek "listen and repeat" cvičení namluvených příjemným hlasem zpěvačky a herečky Charlie One.

Kniha se věnuje výslovnosti RP (Received pronunciation) někdy nazývanou BBC English. V tom se kniha drží tradice - britská RP výslovnost je vyučována na většině škol a setkáte se s ní téměř ve všech slovnících a učebnicích na našem trhu.

Zde je ukázka jedné stránky knihy (klikněte pro otevření v PDF):

Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny

Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny opravdu doporučuji a určitě ji využijí:

 

Externí Odkazy:
Dušan Melen - Stránky autora knihy.


Angličtina-hry.cz
V tomto e-shopu si můžete knihu zakoupit s 10% slevou:
Výslovnost angličtiny na pozadí češtiny (www.anglictina-hry.cz)

Přepis bublinkové nápovědy: