Help for English

Minulý prostý nebo průběhový čas? (1)

Komentáře k článku: Minulý prostý nebo průběhový čas? (1)

 

Dobrý den, chci se zeptat, jestli by šlo říct

When I was coming home, I could smell something burning..
v průběhu přicházení
When I woke up, the sun shone.
Pokud bych tuto větu myslela, že jsem se probudila a pak svítilo slunce.

děkuji za odpověď.

První věta v pohodě…ta druhá je za mě divná..... Pokud myslíte jako, že jste se probudila a pak začalo svítit slunce, tak bych řekla: When I woke up, the sun started shining

Vidím to jako Eva:
When I woke up, the sun started shining. = posloupnost dějů.

When I woke up, the sun shone. Tuhle větu bych upravil na: When I woke up, the sun had already shined / shone. TTT *1

Děkuji a ještě se chci zeptat,proč u šesté vety není I was driving misto DROVE,když řídila současné když pršelo?

Za sebe si myslím, že ten průběhový čas tam není povinný. Může tam být jako důraz na probíhající děj, ale nemusí. Minulý prostý je ok.

When I was coming home, I could smell something burning. Za mě ok.

Já to spíš vnímám- When I was coming home- v průběhu přicházení jsem cítila, …
When I came-poté, co jsem přišla domů, tak jsem ucítila.

Nevím, jestli to tak je správně.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 4 měsíci

Já to spíš vnímám- When I was coming home- v průběhu přicházení jsem cítila, …
When I came-poté, co jsem přišla domů, tak jsem ucítila.

Nevím, jestli to tak je správně.

Vnímám stejně.

Děkuji a ještě se chci zeptat,proč u šesté vety není I was driving misto DROVE,když řídila současné když pršelo?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 4 měsíci

Děkuji a ještě se chci zeptat,proč u šesté vety není I was driving misto DROVE,když řídila současné když pršelo?

To, že pršelo, bylo na pozadí, řízení auta je ta činnost, o které mluvím. Nejsou to dvě plnohodnotné činnosti. Říkám, že jsem řídil auto, to je ta důležitá událost, tam je minulý čas prostý. A přitom pršelo, to je ten delší děj, to, co beru jako okolnost, tam bude průběhový.

To pravidlo o současných činnostech je třeba o tom, že já jsem hrál na Xboxu a přítelkyně si četla. Žádná z těch činností není okolnost té druhé, prostě jeden člověk dělá jednu věc, druhý druhou věc, obě se dějí zároveň. I zde ale záleží na kontextu.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.