Help for English

To auto ne a ne nastartovat!

Komentáře k článku: To auto ne a ne nastartovat!

 

couldn't

Prosím vás dá sa namiesto toho wouldn't ako vôľa niečo neurobiť, dá sa niekedy použiť COULDN'T? napr. v takejto vete

napr. Where it is? I couldn't tell you.

vyjadruje to couldn't niečo viac ako can't, niečo ako tak to ti fakt nemôžem povedať… alebo niečo také?

Díky

Je používanější PŘÍTOMNÝ ČAS PRŮBĚHOVÝ nebo WILL BE GERUNDIUM v situaci kdy předpovídáme co dotyčný teď asi dělá?

I've called him a hundred times but he won't answer the phone. Try once more, he will be sleeping / is probably sleeping

Díky Kuba

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

Je používanější PŘÍTOMNÝ ČAS PRŮBĚHOVÝ nebo WILL BE GERUNDIUM v situaci kdy předpovídáme co dotyčný teď asi dělá?

I've called him a hundred times but he won't answer the phone. Try once more, he will be sleeping / is probably sleeping

Díky Kuba

A co tě vede k tomu, že by tady mělo být vůbec správné použít budoucí čas průběhový?
On teďka nebere telefon…pravdě­podobně teď spí – is probably sleeping. (nebo must be sleeping)

učebnice (CPE Use of English od Virginie Evans) – ta v odpovědích dává na výběr jen budoucí “časy” a ta věta je z ní a uvedené označené jako správná odpověď. :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 9 lety

učebnice (CPE Use of English od Virginie Evans) – ta v odpovědích dává na výběr jen budoucí “časy” a ta věta je z ní a uvedené označené jako správná odpověď. :-)

Aha, díky :-), takt to bude asi tohle, entry 5: http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…glish/will_2?…

Dobrý den,

v článku se píše, že WILL je POMOCNÉ sloveso pro budoucí čas. Je to skutečně tak? WILL jsem vždy jako pomocné pro budoucí čas chápal a bylo pro mne novinkou, že je to sloveso MODÁLNÍ. Nyní se snažím přijít na to, co přesně si pod tím, že je “modální” představit – význam a smysl ostatních modálních sloves chápu v pohodě. Třeba v článku o MODÁLNÍCH slovesech WILL ale bohužel vůbec zmíněno není. A zdejší zmínka, že je “pomocné”, mne vrací zase zpátky na začátek :-| …

Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak to s WILL tedy přesně je a jak ho logicky pochopit jako sloveso modální, když ho člověk má původně zažité jako klasické “pomocné” (podobně jako “do” a “did”). Ve slovníku jsou “do” a “did” označena jako auxiliary verbs, ale “will” jen a pouze jako “modal verb” …

Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od panfelix vložený před 6 lety

Dobrý den,

v článku se píše, že WILL je POMOCNÉ sloveso pro budoucí čas. Je to skutečně tak? WILL jsem vždy jako pomocné pro budoucí čas chápal a bylo pro mne novinkou, že je to sloveso MODÁLNÍ. Nyní se snažím přijít na to, co přesně si pod tím, že je “modální” představit – význam a smysl ostatních modálních sloves chápu v pohodě. Třeba v článku o MODÁLNÍCH slovesech WILL ale bohužel vůbec zmíněno není. A zdejší zmínka, že je “pomocné”, mne vrací zase zpátky na začátek :-| …

Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak to s WILL tedy přesně je a jak ho logicky pochopit jako sloveso modální, když ho člověk má původně zažité jako klasické “pomocné” (podobně jako “do” a “did”). Ve slovníku jsou “do” a “did” označena jako auxiliary verbs, ale “will” jen a pouze jako “modal verb” …

Děkuji.

WILL jako sloveso pro budoucí čas je prostě pomocné, nemá žádnou jinou funkci než gramatickou.

WILL ale může být i modální sloveso. Např. ve větě That will be them – to budou oni – zde se nejedná o budoucnost ale o moje přesvědčení, jsem si jistý, že to je pravda. Podobně The car won't start – zde také nejde o budoucnost, ale WON'T vyjadřuje neochotu, odmítnutí, vidím, že to prostě nejde apod.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 6 lety

WILL jako sloveso pro budoucí čas je prostě pomocné, nemá žádnou jinou funkci než gramatickou.

WILL ale může být i modální sloveso. Např. ve větě That will be them – to budou oni – zde se nejedná o budoucnost ale o moje přesvědčení, jsem si jistý, že to je pravda. Podobně The car won't start – zde také nejde o budoucnost, ale WON'T vyjadřuje neochotu, odmítnutí, vidím, že to prostě nejde apod.

Děkuji, Vašemu vysvětlení rozumím.

Jen jsem měl dojem, že jsem někde četl, že angličtina “budoucí čas” jako takový narozdíl od čj vůbec nemá. Že jsou jen způsoby, jak “budoucnost” vyjádřit. A kromě vazeb “be going to”, “be about to” atd. je dalším způsobem použití modálního slovesa WILL. Proto jsem si myslel, že “will” tedy není gramaticky úplně totéž co “be, do, have” a fakticky tedy není klasickým “pomocným slovesem”.

Myslím, že WILL umím v praxi používat, šlo mi jen o určitou nadstavbu, porozumět tomu i teoreticky a úplně přesně. Cítím zkrátka, že WILL není úplně totéž co HAVE, BE, DO (klasická pomocná slovesa), ale ten drobný rozdíl nejsem schopen definovat, pochopit.

Třeba v Oxford dictionary je WILL jen jako “modal”, narozdíl od “have, do” nemá svou vlastní verzi pojmenovanou jako “auxiliary”.

Jestli to není o terminologii. Modální slovesa, can , could, will, atd. jsou nazývána:

modal verbs (modální) NEBO modal auxiliary verbs (pomocná modální)

Ostatně sloveso WILL není jediné z modálních, které vyjadřuje budoucnost. Ostatní modální slovesa to umí také (CAN, MUST…).

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.