Help for English

Anglická předpona A- (abroad, asleep, a-ringing)

Komentáře k článku: Anglická předpona A- (abroad, asleep, a-ringing)

ajar

Pěkný článek.
A třeba v případě, že dveře jsou ajar, jedná se o anglosaskou, nebo starořeckou předponu?
A dá se zobecnit, že pokud výslovnost začíná na /schwa/, pak jde o anglosaský původ, zatímco když se vyslovuje /ei/, jde o původ starořecký?
Díky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr Švarc vložený před 9 lety

ajar

Pěkný článek.
A třeba v případě, že dveře jsou ajar, jedná se o anglosaskou, nebo starořeckou předponu?
A dá se zobecnit, že pokud výslovnost začíná na /schwa/, pak jde o anglosaský původ, zatímco když se vyslovuje /ei/, jde o původ starořecký?
Díky.

Re: ajar

ne, i některá slova se starořeckou předponou se vyslovují se schwa. AJAR rozhodně není ten stejný případ jako ASOCIAL či ANALPHABET.

AJAR se vyvinulo z ON + CHARE.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lioness vložený před 9 lety

Re:

Taky te to heslo mohlo napadnout driv a mohli jsme s tim do souteze na tricka HFE. :-)

Re: Re:

:-D

To je naprosto úžasný vysvětlovat i jak slova vznikají, to se pak člověk učí chápat v kontextu, nejen že se učí slovíčka. DÍKY

vynikající

co se tady člověk nedozví :shock: výborné, díky! 8-)

a-happening

A já tvrdil studentům, že v muzikálu Jesus Chr.Superstar je verš „Tell me what's a-happening“ pouze rytmickou slabikou :)) Začínám vážně pochybovat o svých kompetencích…;)

She was adrift…

She was adrift in the sea of thought. Proč jednotné číslo – proč né „thoughts“?

S předponou a- jsem se setkala ve dvou zcela nepoetických zdrojích. První byla počítačová hra Plants vs. Zombies (“The zombies keep a-coming.”) a druhý byla Kingova Dark Tower (“Mordred was a-hungry.”) Takže nejen naprostý archaismus a nejen v básních :-) (I když King se v archaismech dost vyžívá.) Každopádně díky za článek, už aspoň vím, jak to vzniklo a že jsem to v textu chápala dobře.

Dobré ráno.

Je také aweigh s předponou ?Znám to z písně here comes the navy česká škoda lásky.Navy with anchors aweigh.

Díky

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit nebo se můžete přihlásit účtem na Facebooku.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.