Help for English

gerundium

 

Dobrý den, mám dotaz ohledně gerundia.
1.writting letters in English is difficult.
Lze větu přepsat pomocí podstatného jména tedy-
the writting of the books........­..........
zůstává význam stejný? Nebo musí být gerundium v určitých vazbách a podstatné jméno taky?

2.Gerundium nemá člen,ale pokud je např věta
Psaní těch dopisů je..........- kde zdůrazňuju „těch“ dopisů,lze to přeložit jako Writting the letters........?

děkuji

WRITING je jen jedno T.

Věta s THE WRITING OF THE LETTERS takto použít nejde. WRITING by zde bylo podstatné jméno, což by spíše znamenalo ‚písmo‘, tedy to, jak je to napsané. Takže jen gerundium. Co je těžké, je ta činnost, proto sloveso a ne podstatné jméno.

Za gerundiem můžete mít libovolný člen, podle toho, co potřebujete říci.

aha,děkuji. A jak je to u věty -Reading books is my hobby.
šlo by- the reading of books..........

ne, THE READING OF BOOKS je spíše něco jako „předčítání knih“, tedy když např. knihovna zorganizuje odpolední předčítání, kdy např. jeden člověk čte knihu, ostatní poslouchají. Nemluví to tedy o té činnosti, ale pojmenovává to tu událost, tu akci pořádanou knihovnou.

Normální činnost, čtení knih, je prostě gerundium.

no potom ja by som sa chcel spytat este jednu vec na gerundium.

V skole sme ho teraz preberali(gerund x infinitiv) a boli nam povedane 2 „pravidla“ ohladom gerundia:
1) za predlozkou ide gerundium (toto pravidlo beriem, je to siroko zname, spominane aj na webe :) )

2) za gerundiom nikdy nejde predlozka. a toto pravidlo sa mi akosi nezda. Mohli by ste mi ho prosim objasnit? Ved predsa je za gerundiom si viem predstavit kludne predlozku(sleeping in bed, playing (tennis) with racket,…). Spytal som sa na to ucitelky, ale nejak mi na to neodpovedala :-(. Vytvetli mi to prosim niekto?

Není tam předložka OF. Tak to mysleli, ne že za tím nejde předložka. Prostě GERUNDIUM je sloveso a je v těch stejných vazbách jako sloveso.

máte např. I READ BOOKS – gerundium je READING BOOKS (není tam předložka OF, i když v předkladu z češtiny by to člověka mohlo svádět. Čtení KOHO? ČEHO?)
I SLEEP IN BED – gerundium je SLEEPING IN BED (tam je předložka IN, ale to nemá s výše uvedeným „pravidlem“ nic společného.)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.