Pleteme si: koncové S / 'S

Vydáno dne 13.10.2019

Začátečníci často nedokážou rozlišit koncové S a 'S (s apostrofem). Pojďme si v tom dnes udělat pořádek.Pleteme si: S / 'S

Začátečníci to mají v angličtině občas velmi těžké. Tolik podobných slovíček, tolik podobných zvuků, atd. Jedna z věcí, která je trápí téměř od začátku, je koncové S, které může stát za slovíčkem samo nebo s apostrofem.

Vše si ukážeme na stejném příkladovém podstatném jménu brother (bratr) a dejme tomu, že to bude my brother (můj bratr). Jak jsme si již řekli, dnes je řeč o koncovém “S”, proto vám nejprve ukážeme začátky dvou vět:

Pokud víte, jaký je rozdíl mezi brothers a brother's, máte vyhráno, ale rozhodně v textu nepředbíhejte a pojďme si udělat další krok. Nyní vám totiž nabídneme čtyři různá zakončení vět:

Nyní vám dáme úkol. Doplňte na začátek těchto vět buď My brothers nebo My brother's. Je zcela na vás, kolikrát (nebo jestli vůbec) použijete před koncovým S apostrof. Správná je vždy jen jedna možnost. Všechny věty musí být v přítomném čase. Než budete pokračovat, doporučujeme si vaše verze vět napsat pro jistotu na papír.


Kolikrát byste tedy začali větu slovy “My brothers” a kolikrát “My brother's”? Na svém papíru byste nyní měli mít následující věty. Pod žárovkou najdete překlady:

Dnešní čtyři věty jsou psány úmyslně v tomto pořadí. Většina dnešních učebnic je totiž vysvětluje právě v tomto pořadí, proto pokud již znáte přivlastňovací pád, měli byste znát i všechny ostatní možnosti. Pojďme si je všechny připomenout.

brothers (množné číslo)

Tvoření množného čísla je naprostý základ. Můžete si ale o něm přečíst v našem Kurzu pro začátečníky samostatný článek.

My brother is tall. (jednotné číslo)
My brothers are tall. (množné číslo)

brother's (= brother is)

Pro mnohé určitě není novinkou, že pokud je za podstatným jménem nebo zájmenem apostrof a s, může se jednat o stažený tvar slovesa is.

My brother is a student. = My brother's a student.
He is a doctor. = He's a doctor.
Jack is a doctor. = Jack's a doctor.

brother's (= brother has)

Největší problém z dnešní čtveřice vět byl pravděpodobně stažený tvar slovesa has. Studenti tuto možnost často neznají a automaticky si myslí, že 's znamená is. Ale není tomu tak vždy.

Pokud používáte sloveso have / has ve spojení se slovem got, můžete tato slovesa použít ve staženém tvaru:

have got a car. = I've got a car.
He has got a car. = He's got a car.

Pozor! Pokud nepoužijete got, pak nemůžete stahovat have / has:

Toto pravidlo pak také platí, když chcete “rozluštit”, jestli stažené 's označuje is nebo has. Pokud je za staženým tvarem 's slovíčko got, pak 's znamená has. Pokud tam got není, znamená is:

He's got a car. = He has got a car.
He's a student. = He is a student.

O práci se slovesem have si můžete opět přečíst článek v Kurzu pro začátečníky zde.

Pokud však tápete, jak je to vlastně se slovíčkem got, určitě si přečtěte pokročilejší článek zde. Možná se vám pak bude hodit i tato tabulka:

brother's (přivlastňovací pád)

Přivlastňovacím pádem dnešní čtveřici uzavíráme. Pokud si zde nejste jisti, doporučujeme článek z našeho Kurzu pro začátečníky, který najdete zde.

My brother's car is big.
Jack's house is small.

Závěr

Na závěr krátké shrnutí:

Překlad:
  1. Moji bratři jsou vysocí.
  2. Můj bratr je student.
  3. Můj bratr má auto.
  4. Auto mého bratra je velké.
Přepis bublinkové nápovědy: