Help for English

Much/many clothes

 

Dobrý den,

chtěla bych vědět, jak se to má se slovy much/many, když je chci spojit se slovy jako clothes, goods, nebo třeba tights? Snažím se to najít v knížkách, ale nic.

Moc děkuju

to Lucka: Nevím jak ostatním, ale mně ten link nefunguje

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Scorpio vložený před 12 lety

to Lucka: Nevím jak ostatním, ale mně ten link nefunguje

Odkaz opraven. :)

Všem omluva, asi se nemá vynechávat www, že? Psala jsem z telefonu a chtěla jsem to urychlit.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 12 lety

Všem omluva, asi se nemá vynechávat www, že? Psala jsem z telefonu a chtěla jsem to urychlit.

www by nemělo vadit, odkaz byl myslím ve zkrácené verzi h4e.cz a navíc se tam zapletl znak procenta, proto link nefungoval.

Ty články mám přečtené, já tomuhle všeobecně snad rozumím, jde mi jen o tyhle konkrétní slova, třeba to clothes – to je tedy počitatelné? Slovník tvrdí, že je to plural noun, to znamená, že je jen v plurálu, ne? Nevím, jestli to znamená, že se dá tedy normálně počítat. Nedovedu si představit, že budu říkat něco jako two clothes, to zní jako blbost.

a pair of… stejně jako nůžky, kalhoty…

http://helpforenglish.cz/…mnozne-cislo

Říkám “how many scissors…?” (počet kusů), ale google ukázal i “how much scissors”, což si myslím, že je špatně. Je to tak? … o ceně to není a ani o tom jak moc nůžky pro mne třeba znamenají – to by pak how much scissors… šlo :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Tereza11235 vložený před 12 lety

Ty články mám přečtené, já tomuhle všeobecně snad rozumím, jde mi jen o tyhle konkrétní slova, třeba to clothes – to je tedy počitatelné? Slovník tvrdí, že je to plural noun, to znamená, že je jen v plurálu, ne? Nevím, jestli to znamená, že se dá tedy normálně počítat. Nedovedu si představit, že budu říkat něco jako two clothes, to zní jako blbost.

cloth – j.č. – znamená látka, sukno, takže to jen pro info, abyste se nedivila, když třeba narazíte na tento tvar
clothes – mn.č. – je normálně počitatelné, ale pro význam oblečení se používá pouze v množném čísle. Čili many clothes, some clothes, all clothes apod., ale kdybyste si měla třeba vzít oblečení na převlečení, tak si vezmete a change of clothes (= fráze), ne two clothes. Pokud byste chtěla vyjádřit dva kusy oblečení, tak two sets of clothes.

Ještě doplním, že pro každé slovo existuje kolokace, vše najdete v dobrém slovníku kolokací. Buď do vyhledávače zadejte collocation dictionary online, nebo se vyplatí investovat do nějakého dobrého “papírového”, třeba do OXFORD Collocations Dictionary.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.