Učíme se anglicky s populární hudbou

Vydáno dne 20.08.2009

Jak využít písničky k učení se angličtiny? Tipy a triky, jak na to, odkazy na písničky na Help for English.Angličtina s populární hudbou

Občas se ptám studentů, jaký způsob studia angličtiny považují za nejlepší. Jejich častou odpovědí bývá, že poslouchají anglické písničky. Bohužel to často bývá pouhá výmluva. Dělat něco, co vás hodně baví, a říkat, že se tím učíte, je starý trik. Podobně může hráč zběsilé hry NEED FOR SPEED (která je v angličtině) rodičům tvrdit, že si nehraje, ale učí se anglicky. Podobně děti dnes tráví čas na 'jůtubíčku', sledují videoklipy své oblíbené skupiny a tvrdí, že si procvičují angličtinu. Na to jim asi jen těžko naletíme. Přesto je možné používat hudbu jako pomůcku při učení angličtiny. Určitě si mnozí vzpomeneme na těch pár hodin angličtiny, do kterých učitel donesl písničky od the Beatles, Simona a Garfunkela apod. Někdy to bylo jen pro uvolnění na začátku hodiny, jindy jsme písničku překládali do češtiny, nebo jsme při poslechu doplňovali text, či jsme si dokonce na textu písně vysvětlovali gramatiku a slovní zásobu.

Jsou písničky negramatické?

Často slýchám, že na písničkách se nelze učit jazyk, protože nejsou gramaticky správně. S tímto zásadně nesouhlasím. Písně jsou psané podobně jako básně, s tím rozdílem, že většinou neobsahují básnické obraty ale běžně používaná slovíčka a fráze. A pokud je něco gramaticky špatně, je to z toho stejného důvodu, proč Češi píšou např. "byli bysme" (místo 'byli bychom') apod. Tak např. v písničce od Pink Floyd je věta 'we don't need no education', což je špatně, ale v hovorové angličtině (britské i americké) se s tím setkáte. Valná většina písniček (anglicky mluvících kapel) je gramaticky správně, často jsou pouze psané neformálním jazykem. To ale není vždy na škodu. Musíte ale vědět, že se jedná o hovorový tvar.

V čem se nám ale mohou zdát "negramatické" je to, že písně jsou (stejně jako básně) psané ve verších, nikoliv ve větách. A tam rozhodně neplatí, že jeden verš = jedna věta. To může být pro studenty trochu matoucí.

Co se z písniček můžeme naučit?

Písničky mohou být velmi motivujícím způsobem učení se angličtiny. Důležité je samozřejmě vybrat si hudbu, která se člověku líbí. Fanouškovi skupiny U2 se jistě bude dobře učit z písniček právě této skupiny a ne z hip-hopové hudby.

 1. Slovní zásoba
  V písničkách se setkáte s poměrně velkým množstvím slovíček. Pokud si nová slovíčka vyhledáte, zapíšete a naučíte, jistě si je budete dobře pamatovat. Vzpomenete si na ně vlastně pokaždé, kdy si tu píseň znovu poslechnete. Důležité také je, že slovíčka uvidíte použitá v nějaké zajímavém kontextu, nebudou to jen seznamy slov vytržených z nějakého nezábavného textu.
 2. Ustálené vazby a fráze
  V textu písní se setkáte take s množství tzv. kolokací, tedy ustálených slovních spojení. Ty se vám potom často vybaví, když budete mluvit anglicky. Stejně to je např. s grmatickými frázemi. Spousta lidí se snadno naučí zvolací frázi IT'S SUCH A ... (it's such a wonderful world, it's such a beautiful day apod.), protože se často v písničkách objevuje.
 3. Idiomy
  Důvodem, proč se některé písničky špatně překládají do češtiny, je, že se v nich objevují tzv. idiomy. Jsou to spojení, jejichž význam není často možné odvodit z významu jednotlivých slov. Tato spojení je nutné si vyhledat v nějakém dobrém slovníku, nebo dokonce ve speciálním slovníku zaměřeném na idiomy. Málo kdo např. chápe píseň skupiny R.E.M. 'Losing my Religion', která vlastně není vůbec o náboženství, ale o člověku, který je už na dně, visí na konci provázku. LOSE ONE'S RELIGION je totiž americký jižanský idiom.
 4. Výslovnost
  Budete-li si při poslechu písničky číst text, snadno si zapamatujete výslovnost nových a neznámých slovíček. Všimnete si také toho, když vy máte naučenou výslovnost nějakého slova špatně. Budete-li si písničku zpívat nahlas, ještě lépe si výslovnost zažijete. Zpívání nahlas je ale velmi přínosné ještě z jednoho důvodu. V angličtině se totiž slova vážou dohromady, pokud tedy slovo končí na souhlásku a další začíná na samohlásku, tato dvě písmenka vytvoří slabiku. Student angličtiny dělá rád mezi slůvky mezeru (put - it - on), ale výslovnost je ve skutečnosti bez mezer (pu-ti-ton). A v písních se toto přirozeně objevuje.

Nevýhody učení se s hudbou

Z výše uvedených bodů vidíte, že učit se s písničkami má mnoho výhod. Bohužel, ne vždy to jde tak lehce. Jste-li např. příznivci hiphopu či rapu, moc se toho nenaučíte. Tyto písně obsahují až příliš různého slangu a hovorových obratů, kterým často rozumí pouze členové dané komunity, takže vám jako studentům angličtiny to mnoho nedá. Proto si pečlivě vybírejte a zbytečně neztrácejte čas snahou rozluštit text např. zpěváka Eminem apod. Vhodnější pro učení bývá např. střední proud, folk, rock apod.

Hudba na Help for English

Jedním z důležitých rysů webových stránek helpforenglish.cz jsou anglické písničky. Naleznete zde několik desítek písní různých žánrů a různých interpretů.

Písničky na HFE

Nyní Vám nabídnu několik odkazů na písničky na našich stránkách, na kterých se budete moci okamžitě začít učit.

R.E.M.: Everybody Hurts

Známá hitovka od americké sestavy R.E.M. v podání britské skupiny Elk City.

The Beatles: For No One

Příznivce the Beatles (ale i všechny, kdo mají rádi melodickou akustickou hudbu) jistě potěší tato cover verze písničky For No One v podání zpěváka Scotta Haskitta.

Patrick Park: Something Pretty

Nádherná pohodová píseň Patricka Parka, která se proslavila především díky seriálu The O.C.

Schuyler Fisk: Hello

Příjemná kytarovka od zpěvačky a hollywoodské herečky Schuyler Fisk.

Escape from Earth: Kiss in a Cup

Písnička americké rockové sestavy Escape from Earth.

Addison Road: Breathe You In

Melodická rockovka od americké skupiny Addison Road.

Schuyler Fisk: From Where I'm Standing

Další písnička této talentované slečny z Hollywoodu, byla napsána pro film I'M REED FISH, ve kterém Schuyler také hrála.

Další odkazy

Top 10

Deset nejoblíbenějších songů, které vybrali sami čtenáři našeho webu.

Sekce Zábava: Hudba

Celkem okolo 70 různých písniček, které se nám podařilo pro naše stránky získat. U všech najdete doplňovačku a skrytý překlad a odkaz na slovíčka z písně.

Okruhy slovní zásoby: Slovíčka z písní

Vybraná slovíčka z různých písní, nejen těch na Help for English. Najdete tu např. slovíčka z textů skupin R.E.M., U2 a dalších.

 

Přepis bublinkové nápovědy: