*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

HERE vs. HEAR

Vydáno dne 08.10.2011

Umíte správně vyslovit tato dvě slovíčka? Začátečníci u toho druhého velmi často chybují. Naučíme vás pomůcku, díky které už chybovat nebudete.

HERE vs. HEAR

Dnešní dvojice podobných slovíček je další, která studentům dělá nemalé problémy, jak už v pravopisu, tak hlavně ve výslovnosti. Na tu se dnes zaměříme.

Ačkoli ono ve finále stačí jen poukázat na to, že se dnešní slovíčka vyslovují stejně:

Jenže já až příliš často slýchám začátečníky, jak chybně vyslovují sloveso HEAR jako ****. To je ale výslovnost slovíčka 'vlasy':

Občas sloveso HEAR chybně vyslovují i pokročilejší studenti, což už je na pováženou. Inu, co se člověk špatně naučí v základech, dlouho se toho později zbavuje.

Také studenty vždy upozorňuji na podobnost slovíček 'slyšet' a 'ucho', která jim ve správné výslovnosti může také pomoci:

Když mi pak student vysloví špatně sloveso HEAR, zeptám se ho, jak se řekne 'ucho'. Uprostřed obou slovíček totiž vyslovujeme *.

Bohužel se mi občas stane, že EAR student vysloví jako *** a pak HEAR jako ****, jenže *** je přece AIR (vzduch).

 

Věřím, že se není třeba o správné výslovnosti těchto slovíček déle rozepisovat. Pojďme si nyní přečíst nahlas dvě věty, které není vůbec špatné naučit se zpaměti, kdybyste si náhodou v budoucnu nebyli jisti správnou výslovností:


I hear with my ears.

I'm here and I can hear you.


U všech podtržených slovíček vyslovujeme uprostřed *.

 

Závěr

Ruku na srdce. Vyslovovali jste sloveso HEAR správně? A znali jste podstatné jméno EAR?

Pokud jste úplní začátečníci a výslovnost znáte, můžu vám gratulovat. Všichni ostatní si pak zapamatují, že slovíčka HERE a HEAR se vyslovují stejně.

 

Naši stálí návštěvníci již určitě ví, jak si daná slovíčka poslechnout. Pro nově příchozí připomínám, že stačí v textu na slovíčko dvakrát kliknout myší a otevře se vám žlutý rámeček s překladem, kde najdete také britskou a americkou vlajku. Po kliknutí na vlajku uslyšíte výslovnost.Články ze stejné rubriky:

Roman Svozílek, 38, soukromý učitel angličtiny s více než patnáctiletou praxí. Zaměřuje se především na firemní výuku. Nabízí také konzultace pro začínající učitele. Kurzy pro veřejnost vyučuje v Agentuře Motivace v Praze.

Komentáře k článku

TémaPřísp.PřečtenoPoslední příspěvek
Nepřečteno HERE vs. HEAR 8 13072 Od Marek Vít poslední příspěvek
před 3 lety

Copyright 2005–2013 Vitware s.r.o. ISSN 1803–8298

Vyhledávání ve slovníčku ×

Slovíčko nebylo nalezeno