Help for English

PET: Reading and Writing, sample 1, part 5

INTERMEDIATE Vydáno dne 27.10.2006

Cvičný test cambridgeské zkoušky PET, test 1, část 5. Do textu o spánku doplníte jedenáct chybějících výrazů (z výběru).PET: Reading and Writing, sample 1, part 5

Read the text and choose a suitable word to complete all the gaps.


Deep Sleep

Deep sleep is important for .The actual of sleep you need depends your age.A young child to sleep ten to twelve hours, and a teenager about nine hours.Adults differ a lot in their sleeping .For most of them, seven to eight hours a night is , but some sleep longer, while others manage with only four hours.

For a good night, having a comfortable to sleep is very important. Also, there should be of fresh air in the room.A warm drink sometimes helps people to sleep, it is not a good idea to drink coffee immediately before going to bed.

you have to travel a very long distance, try to go to bed earlier than usual the day before the . This will help you to feel more rested when you arrive.
Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

INTERMEDIATE

PET: Reading and Writing, sample 1, part 1

Cvičný test cambridgeské zkoušky PET, test 1, část 1. Přečtete si pět nápisů či vzkazů, a potom vyberete ze tří možností, co tyto nápisy znamenají.
INTERMEDIATE

PET: Reading and Writing, sample 1, part 2

Cvičný test cambridgeské zkoušky PET, test 1, část 2. Přečtete si informace o tom, jaké knihy se líbí pěti lidem a potom ke každému přiřadíte jednu z osmi knih.
INTERMEDIATE

PET: Reading and Writing, sample 1, part 3

Cvičný test cambridgeské zkoušky PET, test 1, část 3. Přečtete si text o arktické plavbě a odpovíte na otázky True/False.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno PET: Reading and Writing, sample 1, part 5 8 32848 Od david.s poslední příspěvek
před 11 lety