Help for English

London Airports

ALL LEVELS Vydáno dne 13.01.2015

Mezi britské reálie určitě patří i letecké spojení s Londýnem. Znáte letiště, na kterých můžete v Londýně přistát?London Airports

O letecké dopravě jste si nás mohli přečíst podrobné články v seriálu Business English. Dozvěděli jste se, jak se chovat na letišti, co čekat při odbavení, a spoustu dalších užitečných informací obecného charakteru.

Dnes se však zaměříme čistě na britské reálie a řekneme si, jak je to s letišti v Londýně.

Nejznámější londýnské letiště je zcela jistě Heathrow. Pokud letíte z Prahy do Londýna, můžete přistát ale také na letišti Gatwick, Stansted nebo Luton:

Jak vidíte na mapce, jedná se sice o londýnská letiště, ale rozhodně většinou neleží na území tohoto velkoměsta.

Nejblíže centru Londýna je pro lety z naší republiky letiště Heathrow. Téměř v centru města je pak letiště London City Airport, kde přistávají hlavně menší letadla. Méně známé a méně důležité letiště je pak na východě od Londýna menší letiště Southend.

My si tedy dnes představíme letiště, kde můžete běžně přistát při letu z ČR. Seřadili jsme si je podle velikosti. Kliknutím na logo letiště se dostanete na jejich oficiální web:

Letiště Heathrow /'hi:ðrəʊ/ je nejblíže centru Londýna pro lety z Prahy a dostanete se tam výhradně prostřednictvím letecké společnosti British Airways.

Je to nejen největší britské či evropské letiště, ale také třetí nejrušnější letiště na světě TTT *1. Má pět terminálů a ročně využije jeho služby přes 70 milionů cestujících.

Ač jsou všechny terminály na trase londýnského metra, nejrychlejší cesta do centra města je vlakem linkou Heathrow Express, která jede bez zastávky do stanice Paddington. Jste tam za 15 minut, ale za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 21 liber.

Naopak nejlevnější způsob je právě metro, tedy the tube (modrá linka Piccadilly), cesta však potrvá přibližně 45 minut.

Více o letišti si můžete přečíst na anglické Wikipedii.

Poznámka k výslovnosti: Jméno letiště čteme /'hi:ðrəʊ/. Přízvuk je většinou na první slabice, ačkoli v minulosti byl častěji na slabice druhé.

Letiště Gatwick /'gætwɪk/ je mnohem dál od centra Londýna. Jeho služeb využívá při letech z Prahy letecká společnost Easy Jet.

Ač je podstatně menší než Heathrow (má například jen dva terminály), stále je to desáté nejrušnější letiště v Evropě a druhé v Británii (s téměř 35 miliony pasažérů ročně). Do Londýna se pak z letiště dostanete vlakem nebo autobusem.

Vlakem je nejrychlejší spoj Gatwick Express, který jede bez zastávky na Victoria Station, kde je za 30 minut. Zpáteční jízdenka vás však bude stát 31 liber. Trochu levnější může být spojení běžnou železnicí se zastávkami a délkou cesty 40 minut.

Znatelně levnější je cestovat autobusem, buď autobusem National Express nebo EasyBus. Cesta však trvá 90 minut až 2 hodiny a autobusy nejezdí tak často.

Více o letišti si přečtěte na Wikipedii.

Letiště Stansted /'stænsted/ leží od Londýna ještě trochu dál. Ročně obslouží přes 17 milionů pasažérů a je to čtvrté největší letiště v Británii.

Zajímavostí je, že zde přistávají VIP letadla (např. v roce 2009 letoun Air Force One s americkým prezidentem). Jistě by se patřilo, aby tak významná osobnost přistála přímo na letišti London City, to ale neumožňují rozměry letadla.

Vy se na toto letiště můžete dostat z České republiky nejen z Prahy (odkud létají společnosti Ryan Air a Easy Jet) ale také z Brna nebo Ostravy (se společností Ryan Air).

I zde zajišťuje spojení s Londýnem Stansted Express. Délka cesty do Liverpool Street je 40–50 minut. I z tohoto letiště se dostanete do Londýna autobusem. Bude to znatelně levnější než vlak, ale cesta bude trvat často přes hodinu.

Více na Wikipedii.

Letiště Luton /'lu:tn/ obslouží ročně necelých 10 milionů cestujících, ale i tak je po letišti Stansted páté nejrušnější v Británii.

Ač je považováno za domovské letiště společnosti Easy Jet, z Prahy a z Brna se tam dostanete se společností Wizz Air.

I zde se nabízí základní dvě možnosti dopravy do Londýna. Vlakem (na který se však dostanete popojetím autobusem, což je pro mnohé matoucí) nebo autobusem.

Vlak je asi o 20 minut rychlejší než autobus, ale hlavně máte jistotu, že neuvíznete v zácpě, která se v této lokalitě na dálnici často tvoří. Pak se vaše cesta místo 40 minut vlakem může protáhnout na 90 minut autobusem. Cesta autobusem je však opět výrazně levnější.

Více opět na Wikipedii.

Můžete se také podívat na praktické video v angličtině na YouTube kanálu city hacks London:

Překlad:
  1. po Atlantě a Pekingu


Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Quiz: London

Kvíz, ve kterém si otestujete své znalosti týkající se Londýna.
PRE-INTERMEDIATE

LABELS and PACKAGING (photo quiz 9)

Devátý kvíz ze série “štítky a obaly”. K otázkám u deseti fotografií vyberte nejvhodnější odpověď. Po vyhodnocení si určitě přečtěte komentáře s podrobným vysvětlením.

PRE-INTERMEDIATE

LABELS and PACKAGING (photo quiz 10)

Desátý kvíz ze série “štítky a obaly”. K otázkám u deseti fotografií vyberte nejvhodnější odpověď. Po vyhodnocení se dozvíte zajímavosti z britských reálií.

Copyright info:

Fotolia

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno London Airports 2 5645 Od Leiah poslední příspěvek
před 6 lety