Help for English

Člen an/the

 

V testu mám doplnit: Vyberte vhodný člen a/an/the: There is ___ apple. Vím, že tam nepatří “a”, ale podle čeho mám vybrat jestli určitý “the” nebo neurčitý “an”? Nic víc k té otázce doplněno není. Díky

Zkuste tenhle článek: http://www.helpforenglish.cz/…ine-articles

edit: špatně jsem pobral otázku, soushlasím s Orimem a také by mě zajímal test, učebnice, díky

Pokud tam není žádný další kontext, tak je to jednoduše špatná testová otázka, protože nemá jen jednu správnou odpověď.

There is an apple.
There is the apple.
Obojí je gramaticky správně a obojí je použitelné v jistém kontextu.

Co je to za test?

Podle mě to špatně není, protože vazba THERE IS se používá pro uvedení nových skutečností → AN APPLE.
Věta s THE by přirozeně zněla “The apple is here/there.

Někde to tu Marek vysvětluje.

Souhlas. Vazba “there is/are” říká, že někdo něco je, tedy bude konstrukce třeba: There is a book, která jen oznamuje, konstatuje, že tam je nějaká kniha, že tam ta kniha prostě existuje, že tam je…

Kdyby se ale někdo ptal po konkrétní knize, pak řeknete The book is there, nikoli There is the book.

Jediná alternativa, kde by THE BOOK nebylo na začátku věty, by byla Here is the book, kdybyste někomu něco podával.

Je to hodně zjednodušené, ale princip je v tom, že v testu po vazbě “there is” chtějí jednoduše a/an.

Ale “The apple is there.” vyjadruje jen konstatovani. Pokud bych to jablko hledal po celym dome a po nekolika hodinach bych ho konecne nasel, tak bych spise rekl “Oh, there is the (bloody) apple!”… Nebo se mylim?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 10 lety

Ale “The apple is there.” vyjadruje jen konstatovani. Pokud bych to jablko hledal po celym dome a po nekolika hodinach bych ho konecne nasel, tak bych spise rekl “Oh, there is the (bloody) apple!”… Nebo se mylim?

Ano, kdybyste ho hledal a pak na něj okazoval z dálky (nedržel byste ho v ruce, protože pak byste řekl HERE IS THE APPLE).

Jak jsem psal, že to hodně zjednodušené vysvětlení. Ve vaší situaci už prostě kladete důraz na něco jiného, protože jste to dlouho hledal.

Šlo mi o to, že prostě v testu po THERE IS budou chtít vždycky A a je velmi užitečný znát jednoznačně rozdíl:

There is an apple.
The apple is there.

EDIT: Bez kontextu má testovací věta jednoznačnou odpověď. Abyste mohl použít vaši větu, sám jste musel naznačit kontext, že jablko hledáte…

V testu chtějí po “there is” a/an. OK. Taky bych ho tam bez váhání dal. Měli by si ale tu otázku pojistit uvedením dostatečného kontextu.
(např. There is ___ apple on the table. – a je to!)

Když tam ale nedají ŽÁDNÝ kontext, může tam za jistých okolností být i the.

Hledáme jabko, které jsme si s bráchou zabalili na svačinu do školy. Nemůžeme ho nikde najít. Prohledáme moji tašku, bráchovu tašku, nic. Spolužák Pepík si z nás totiž dělá šoufky, to naše jabko položil na vch tabule a čeká až si ho všimneme… Najednou mi to jabko padne pohled a zvolám na bráchu. There's the ap­ple.

Já myslím, že v tomto kontextu by to bylo OK.

edit: no, než jsem dopsal, už jsou tu další příspěvyky… 

Bez kontextu má testovací věta jednoznačnou odpověď.

To si právě myslím, že NEMÁ!
Věty bez kontextu jsou v testech velmi záludná věc a jejich tvůrci by si na ně měli dávat pozor (vyhýbat se jim).
Větě bez kontextu můžeme doplnit kontext my a otázku máme dobře, pokud daný kontext spolehlivě vysvětlíme.

Jak píšu výše, stačilo tam dodat There is ___ apple on the table.
a bylo by to jednoznačné…

Ach jo… jenže chápejte, že vy si tady dáváte kontext, který musíte rozvést na 4 řádky a navíc by i v tom vašem kontextu byla naprosto dobře věta THE APPLE IS THERE.

Jde o to, na co dáváte důraz, a jak moc

Řeknu The apple's THEEE­EEEREEEEE anebo THEEEEEREEEE's the apple.

Tyto věty jsou si skoro rovny, ale opakuju, museli jste tady vytáhnout kontext na 4 řádky.

Bez kontextu je prostě dobře jedna odpověď. Znovu opakuju, snad už naposled, že po THERE IS chtějí v testu člen A.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od orim vložený před 10 lety

Bez kontextu má testovací věta jednoznačnou odpověď.

To si právě myslím, že NEMÁ!
Věty bez kontextu jsou v testech velmi záludná věc a jejich tvůrci by si na ně měli dávat pozor (vyhýbat se jim).
Větě bez kontextu můžeme doplnit kontext my a otázku máme dobře, pokud daný kontext spolehlivě vysvětlíme.

Jak píšu výše, stačilo tam dodat There is ___ apple on the table.
a bylo by to jednoznačné…

Já vás upozorňuju, že pokud budete takto argumentovat, hodně testů bude “na hraně”.......

Chápejte, že tady si chtěli ověřit, jestli student zná rozdíl THE APPLE IS THERE vs. THERE IS AN APPLE, to je vše…

To je základní znalost!

Že by někdo teoreticky (pokud přidáme řádky kontextu) mohlo být použito něco jiného, to už se proboha neřeší… a když už jsme u toho, alespoň by za tou větou snad měl být vykřičník, pokud bych chtěl přimhouřit obě oči..........

Nicméně ano, pro klid duše Vaší i všech kolem, i těch, co ten test dělají, ano, kdyby tam bylo on the table, bylo by to neprůstřelné…

Romane, já se nechci hádat. Úplně rozumím tomu co říkáte, ale jsem toho názoru, že testové otázky nemají být ani “na hraně”, ale mají být neprůstřelné.

Zrovna před pár dny jsem se rozčiloval nad jedním testem z AJ – přijímačky na soukromou obchodní akademii. Věřte mi, bylo tam mnoho otázek, kde byly možné dvě odpovědi a to i bez uvedení delšího kontextu. Možná proto jsem se tohoto vlákna tak “chytnul”… 

Osobně bych dal neurčitý člen bez přemýšlení,ale takhle holá věta může být matoucí zejména pro lidi, kteří se anglicky začali teprve učit.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od orim vložený před 10 lety

Romane, já se nechci hádat. Úplně rozumím tomu co říkáte, ale jsem toho názoru, že testové otázky nemají být ani “na hraně”, ale mají být neprůstřelné.

Zrovna před pár dny jsem se rozčiloval nad jedním testem z AJ – přijímačky na soukromou obchodní akademii. Věřte mi, bylo tam mnoho otázek, kde byly možné dvě odpovědi a to i bez uvedení delšího kontextu. Možná proto jsem se tohoto vlákna tak “chytnul”… 

OK, já jsem nedělal ani přijímačky na akademii, ani tento test. Nevím co vedlo autora k tomuto testu, ani neznám další okolnosti.

Já jsem se jen snažil vysvětlit, proč je tady dobře věta se členem A.

Tady bez uvedení dalšího kontextu je prostě jedna odpověď. Ten kontext tady není potřeba. Věta funguje naprosto dobře i bez něj.. Naopak by kontext byl potřeba, kdybyste chtěl vaši větu…

Věřím nicméně tomu, že tato věta mohla být, vzhledem k její délce, pouze v nějakém malém testíku, ale ne v testu, který hodnotí vaše znalosti gramatiky A1-C2.

Já na to totiž koukal zase z jiného úhlu. Kdyby všichni moji studentu znali naprosto perfektně použití a rozdíl vět There is a book / The book is there, tak jsem naprosto šťastný muž.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cheerry vložený před 10 lety

Osobně bych dal neurčitý člen bez přemýšlení,ale takhle holá věta může být matoucí zejména pro lidi, kteří se anglicky začali teprve učit.

Ježiš, a to je právě ono!

Právě ti by tady měli dát jednoznačně A a měli by vědět, že prostě po THERE IS je v 90% případů (což pro ně jako začátečníky znamená ve 100% případů) je vždy neurčitý člen.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.