Help for English

Úroveň B2, ale neumím základní věci

 

Dobrý den, mám pocit, že jsem za ta léta učení se angličtiny udělala nějakou chybu. Hodně čtu knihy v originále, poslouchám youtube, filmy, seriály, ale přijde mi že neumím základní věci. Když si pak mám objednat v restauraci, něco si koupit, v hotelu, poradit nějakomu cestu, tak jsem jak kdybych se začala učit skoro před týdnem. Přijde mi, že sice umím slovíčka na úrovni C1, ale kdybych radši spíš uměla slušnou B1, kterou fakt umím tak mi to je prospěšnější. Anglicky jsem se učila hlavně z nich, poslech + jsem k tomu měla knížku gramatiky. Takže takové “přirozené” učení, ale ve finále umím a zároveň neumím. A teď nějak nevím co s tím? Koupit si knihy pro začátečníky a jet od začátku?

Mne sa to javí tak, že máte slušnú pasívnu znalosť (príjimate vytvorené), ale neprecvičovanú a netrénovanú aktívnu znalosť (teda, že musíte niečo už tvoriť : “objednat v restauraci, něco si koupit, v hotelu, poradit nějakomu cestu,”).

Je to je klasický vývinový stupeň študenta angličitiny.

Zrejme musíte pozmeniť koncepciu učenia sa : aktívne tvorte, hovorte, spontánne reaugujte na každodenné podnety.

No to sedí no. Mluvení, to jsem dělala naposledy před 5 lety na škole, ale to byly 3 věty 2× týdně. Jinak jsem v podstatě nikdy moc nemluvila. Snažím se mluvit sama se sebou již spoustu let, ale moc to nepomáhá, resp. když pak nějakou mám mluvit, tak jsem jak dement. Ale takhle to mám po celý život nejen v angličtině. Myslím si, že nejsem hloupá, vždy jsem se učila snadno, ale jakmile jsem pod tlakem tak můj mozek prostě nějak vypne. Už jsem takhle vyhořela u spousty pohovorů např při práci v excelu. Prostě jednoduché zadání, ale mozek vypne a neumím si spočítat ani 1+1. Bohužel s tím mluvením není moc prostoru na nějaké doučko. Veškerý čas zabraly děti, práce, jejich kroužky a ne moc dobrý zdravotní stav kvůli kterému musím pravidelně cvičit a věnovat se relaxačním technikám jinak dochází ke zhoršení. Jsem z toho taková smutná no, aj mám ráda, baví mě, kde jsem mohla jsem se zvládla posunout sama ale asi to chce nějaké hodiny s někým mluvit no 😔

Skúšajte a bavte sa pri tom. Stačí naozaj málo a úspech sa iste dostaví.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

Dobrý den, mám pocit, že jsem za ta léta učení se angličtiny udělala nějakou chybu. Hodně čtu knihy v originále, poslouchám youtube, filmy, seriály, ale přijde mi že neumím základní věci. Když si pak mám objednat v restauraci, něco si koupit, v hotelu, poradit nějakomu cestu, tak jsem jak kdybych se začala učit skoro před týdnem. Přijde mi, že sice umím slovíčka na úrovni C1, ale kdybych radši spíš uměla slušnou B1, kterou fakt umím tak mi to je prospěšnější. Anglicky jsem se učila hlavně z nich, poslech + jsem k tomu měla knížku gramatiky. Takže takové “přirozené” učení, ale ve finále umím a zároveň neumím. A teď nějak nevím co s tím? Koupit si knihy pro začátečníky a jet od začátku?

Hodně tipů najdete na webu Lýdie Machové, polyglotky, která se sama naučila mnoho jazyků.
Mrkněte třeba na ten ohledně mluvení: https://jazykovymentoring.sk/…rozpravanie/
Jen dodám, že není nutné nic kupovat, stačí si i jen přečíst, co tam píše. :)

Partnera na bezplatné konverzace s jiným studentem můžete najít v její FB skupině:
https://www.facebook.com/…702202318672

:)

(Kdybyste stála o placené konverzace, tak to samozřejmě není problém, ale možná zkuste nejprve to výše uvedené.)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před rokem

Hodně tipů najdete na webu Lýdie Machové, polyglotky, která se sama naučila mnoho jazyků.
Mrkněte třeba na ten ohledně mluvení: https://jazykovymentoring.sk/…rozpravanie/
Jen dodám, že není nutné nic kupovat, stačí si i jen přečíst, co tam píše. :)

Partnera na bezplatné konverzace s jiným studentem můžete najít v její FB skupině:
https://www.facebook.com/…702202318672

:)

(Kdybyste stála o placené konverzace, tak to samozřejmě není problém, ale možná zkuste nejprve to výše uvedené.)

Moc vám děkuji za radu. Strávila jsem dopoledne na jejích blogu a valím oči teda. Koukala jsem, že nabízí i online videa lekce, jak se učit jazyky, ale stojí to tedy přes 10tis. Máte s těmito lekcemi prosím zkušenost? Vyplatí se ta cena? Jsem si zrovna včera objednávala aj knihy: Language Practice for First a Advanced, pak Oxford Word Skills na slovíčka a ještě tu stejnou knihu na frázová slovesa a idiomy. A pak ještě gramatiku Advanced Grammar in Use. Ale když to tak vidím a čtu, tak je to asi špatně co. Mohla jsem si ušetřit 5000 Kč 🙈

Odkaz na příspěvek Příspěvek od AdrianaXXX vložený před rokem

Skúšajte a bavte sa pri tom. Stačí naozaj málo a úspech sa iste dostaví.

Takže další učebnice už asi nemá smysl kupovat že? Hlavně cvičit aktivní znalosti.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

Moc vám děkuji za radu. Strávila jsem dopoledne na jejích blogu a valím oči teda. Koukala jsem, že nabízí i online videa lekce, jak se učit jazyky, ale stojí to tedy přes 10tis. Máte s těmito lekcemi prosím zkušenost? Vyplatí se ta cena? Jsem si zrovna včera objednávala aj knihy: Language Practice for First a Advanced, pak Oxford Word Skills na slovíčka a ještě tu stejnou knihu na frázová slovesa a idiomy. A pak ještě gramatiku Advanced Grammar in Use. Ale když to tak vidím a čtu, tak je to asi špatně co. Mohla jsem si ušetřit 5000 Kč 🙈

Píšu soukromou zprávu. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

Takže další učebnice už asi nemá smysl kupovat že? Hlavně cvičit aktivní znalosti.

Ak je Vašim cieľom obyčajná hovorová angličtina určitej úrovne, tak jedna dobrá učebnica tejto úrovne úplne stačí.

To je 50 % práce.

A potom sa ponoriť sa do hovorovej alebo lepšie povedané do hovorenej angličtiny. Napodobňovanie, imitovanie, samovrava,…

Ja napríklad robím to, že (keď to nikto doma nevidí), prečítam si nejaký text, porozmýšľam na akú asi otázku bol vhodnou odpoveďou a potom si tú otázku položím a odpoviem gramatikou a slovnou zásobou z prečítaného textu. Nemusím nič hľadať a vymýšľať, všetok jazykový materiál mám pred sebou, skúšam a opakujem, kým nemám zo seba dobrý pocit. Často si nacvičím dobré slovné spojeniaa frázy, ktoré mi zostanú a niekedy som prekvapená, keď si mi zrazu vynoria v iných situáciách a použijem ich niekde inde. Ale vlastne o to ide. To sú také moje mentálne cvičenia, keď žehlím alebo upratujem.

Veľa zábavy !

Odkaz na příspěvek Příspěvek od AdrianaXXX vložený před rokem

Ak je Vašim cieľom obyčajná hovorová angličtina určitej úrovne, tak jedna dobrá učebnica tejto úrovne úplne stačí.

To je 50 % práce.

A potom sa ponoriť sa do hovorovej alebo lepšie povedané do hovorenej angličtiny. Napodobňovanie, imitovanie, samovrava,…

Ja napríklad robím to, že (keď to nikto doma nevidí), prečítam si nejaký text, porozmýšľam na akú asi otázku bol vhodnou odpoveďou a potom si tú otázku položím a odpoviem gramatikou a slovnou zásobou z prečítaného textu. Nemusím nič hľadať a vymýšľať, všetok jazykový materiál mám pred sebou, skúšam a opakujem, kým nemám zo seba dobrý pocit. Často si nacvičím dobré slovné spojeniaa frázy, ktoré mi zostanú a niekedy som prekvapená, keď si mi zrazu vynoria v iných situáciách a použijem ich niekde inde. Ale vlastne o to ide. To sú také moje mentálne cvičenia, keď žehlím alebo upratujem.

Veľa zábavy !

Moc díky za tip. A já si furt kupuju tuny a tuny nových materiálů s tím, že toho určitě umím málo, že tak špatně mluvím. A máte nějaké oblíbené materiály, které používáte? Máte nějak zvlášť knihu na gramatiku, slovíčka nebo nějakou ucelenou jako třeba Destination apod? Mám doma English Grammar in Use, myslíte, že mi Advaced Grammar in Use něčemu bude, kdyz mym cílem není skládat zkoušky, ale v pohodě se domluvit? Vím, že tady je toho k doporučení spoustu, ale někdy se člověk v tom množství ztrácí.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

Moc díky za tip. A já si furt kupuju tuny a tuny nových materiálů s tím, že toho určitě umím málo, že tak špatně mluvím. A máte nějaké oblíbené materiály, které používáte? Máte nějak zvlášť knihu na gramatiku, slovíčka nebo nějakou ucelenou jako třeba Destination apod? Mám doma English Grammar in Use, myslíte, že mi Advaced Grammar in Use něčemu bude, kdyz mym cílem není skládat zkoušky, ale v pohodě se domluvit? Vím, že tady je toho k doporučení spoustu, ale někdy se člověk v tom množství ztrácí.

Já třeba už učebnice z vícero důvodů prakticky nepoužívám ani pro sebe ani pro své studenty (max. přehled gramatiky), jen čtu a poslouchám knihy a koukám na filmy. Co vidím a slyším, to použiji a nic jiného vlastně nepotřebuji. :D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před rokem

Já třeba už učebnice z vícero důvodů prakticky nepoužívám ani pro sebe ani pro své studenty (max. přehled gramatiky), jen čtu a poslouchám knihy a koukám na filmy. Co vidím a slyším, to použiji a nic jiného vlastně nepotřebuji. :D

A proč prosím nepoužíváte učebnice? Takže jestli to chápu dobře, tak z materiálu k učení jazyka stačí prostě číst (kniha třeba, třeba zjednodušená četba dle úrovně jazyka), poslouchat (filmy, seriály…) a nějaký souhrn gramatiky a jen z toho si vypisovat slovíčka. Samozřejmě mluvit a psát, ale jenom se ptám, jestli to chápu dobře. Chtěla jsem se začít učit španělsky, tak jestli na to třeba tedy nejít jinak než na angličtinu. Žádné učebnice slovní zásoby, frazovych slovech, idiomu, tedy nejsou potřeba? Nechybí pak nějaká osnova podle čeho se držet? Třeba budu číst knihy, ale třeba se v nich nesetkách se situacemi v restauraci, v hotelu a nebudu tam vědět jak zareagovat. Bohužel teď nemám možnost konzultace online 😔

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

A proč prosím nepoužíváte učebnice? Takže jestli to chápu dobře, tak z materiálu k učení jazyka stačí prostě číst (kniha třeba, třeba zjednodušená četba dle úrovně jazyka), poslouchat (filmy, seriály…) a nějaký souhrn gramatiky a jen z toho si vypisovat slovíčka. Samozřejmě mluvit a psát, ale jenom se ptám, jestli to chápu dobře. Chtěla jsem se začít učit španělsky, tak jestli na to třeba tedy nejít jinak než na angličtinu. Žádné učebnice slovní zásoby, frazovych slovech, idiomu, tedy nejsou potřeba? Nechybí pak nějaká osnova podle čeho se držet? Třeba budu číst knihy, ale třeba se v nich nesetkách se situacemi v restauraci, v hotelu a nebudu tam vědět jak zareagovat. Bohužel teď nemám možnost konzultace online 😔

Ja vychádzam z toho, čo ste napísali, že gramatiku už máte tak v podstate zvládnutú. To ste stále v oblasti pasívnej angličtiny. No tiež tvrdíte, že neviete hovoriť. To nemá s nedostatkom poznatkov takmer nič spoločné.

Predstavte si, že sa chcete naučiť jazdiť na bicykli. Môžete si dookola o tom kupovať knihy, študovať okolo toho teóriu a budete tvrdiť, že stále nejako sa neviete bicyklovať. Vysadnite na bicykel a najprv robte krátke trasy, potom dlhšie a nakoniec bude z Vás možno majsterka v akrobatickom bicyklovaní. Ale musíte vysadnúť na ten bicykel a bicyklovať sa.

Tak je to aj s angličtinou. Teóriu už ovládate, teraz je čas začať hovoriť. Najprv imitujte, odkukávajte rodilcov a nepodobňujte ich, pozerajte filmy, zastavujete si ich po replikách a hovorte, čo hovoria tí herci, presne tak ako oni. Po pár mesiacoch sa budete diviť, ako Vám tie slová, vety samé skáču na jazyk.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

A proč prosím nepoužíváte učebnice? Takže jestli to chápu dobře, tak z materiálu k učení jazyka stačí prostě číst (kniha třeba, třeba zjednodušená četba dle úrovně jazyka), poslouchat (filmy, seriály…) a nějaký souhrn gramatiky a jen z toho si vypisovat slovíčka. Samozřejmě mluvit a psát, ale jenom se ptám, jestli to chápu dobře. Chtěla jsem se začít učit španělsky, tak jestli na to třeba tedy nejít jinak než na angličtinu. Žádné učebnice slovní zásoby, frazovych slovech, idiomu, tedy nejsou potřeba? Nechybí pak nějaká osnova podle čeho se držet? Třeba budu číst knihy, ale třeba se v nich nesetkách se situacemi v restauraci, v hotelu a nebudu tam vědět jak zareagovat. Bohužel teď nemám možnost konzultace online 😔

Ano chápete to správně, dá se takto dostat až klidně na úroveň C2. :)
Když srovnám, jak dlouho jsem se kdysi učil angličtinu překladovo-gramatickou metodou vs němčinu přirozenou metodou, je to o mnoho rychlejší a hlavně příjemnější. Ale to všechno jste jistě četla na jazykovém mentoringu. :)

Vycházím z toho, že pokud se učím obecný jazyk, dřív či později nějak narazím na všechna důležitá témata. Takové to dělení na okruhy je mi nějak proti srsti – budu-li schopen mluvit obecně, vystačím si i bez konkrétního slovíčka v hotelu či restauraci, nějak to opíšu. A nebo, než někam pojedu, tak si to prostě najdu. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarkasvoskova vložený před rokem

A proč prosím nepoužíváte učebnice? Takže jestli to chápu dobře, tak z materiálu k učení jazyka stačí prostě číst (kniha třeba, třeba zjednodušená četba dle úrovně jazyka), poslouchat (filmy, seriály…) a nějaký souhrn gramatiky a jen z toho si vypisovat slovíčka. Samozřejmě mluvit a psát, ale jenom se ptám, jestli to chápu dobře. Chtěla jsem se začít učit španělsky, tak jestli na to třeba tedy nejít jinak než na angličtinu. Žádné učebnice slovní zásoby, frazovych slovech, idiomu, tedy nejsou potřeba? Nechybí pak nějaká osnova podle čeho se držet? Třeba budu číst knihy, ale třeba se v nich nesetkách se situacemi v restauraci, v hotelu a nebudu tam vědět jak zareagovat. Bohužel teď nemám možnost konzultace online 😔

Ještě jsem zapomněl na ty učebnice – mluvíme teď o takových těch, kde je třeba článek s fotkou, vyznačené fráze, pak trochu poslech, pak psaní, kus gramatiky apod. A spousta rozesmátých nadšených obličejů a hlavně žádná kontroverzní témata. ;-)
Jeden důvod je, že je nepotřebuji (viz předchozí příspěvky), jiný, že se mi nelíbí a přijdou mi neefektivní, nepraktické, nepřirozené a nudné. :-.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.