Help for English

FCE nebo CAE?

 

Vždycky jsem obdivoval lidi, kteří mají jazykovou zkoušku a rád bych ji taky složil. Angličtině se kvůli tomu intenzivně věnuji cca 8 měsíců prakticky denně – za tu dobu jsem udělal dost pokrok. Mám plno super učebnic, takže si postupně rozvíjím zásobu, učím se gramatiku + i tu méně častou, koukám na filmy v AJ s AJ titulky, poslech a psaní teprve přijdou na řadu. Jinak jsem měl klasicky AJ na základce (ale to nepočítám), potom 4 roky na gymplu (tam mě suprově naučili základy), potom byla skoro 5 let pauza a nakonec v mám už 3 roky v kuse hodinu týdně, kde se pořád povídá. Díky tomu se moje mluvení zlepšilo až na komunikativní úroveň. Sice mi tam vyšel výstupní test na C1, ale to moc neberu. Ještě mám co dohánět a vidím to tak na 2 roky. Myslíte, že je lepší nejdřív udělat FCE a až potom CAE? Na FCE bych se nejspíš připravil za podstatně kratší dobu, ale stejně bych radši složil CAE. A poslední dotaz: je podle vás lepší připravovat se na zkoušku spíš podle starých testů, nebo se poctivě naučit pořádně gramatiku, pokročilou slovní zásobu atd.? Já spíš volím tu druhou cestu a teprve potom bych si projel ty testy. Děkuji moc za vaše tipy.

Záleží na tom, koľko máte financií a času. Ak neobmedzene alebo aspoň nadmieru dosť, tak si zložte najprv FCE. A uvidíte, ako na tom ste.

V každom prípade potrebujete gramatiku aj slovnú zásobu, tam niet o čom premýšľať.

Staré testy môžu dobre precvičiť, ale nie sú nutné.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jaroz95 vložený před rokem

Vždycky jsem obdivoval lidi, kteří mají jazykovou zkoušku a rád bych ji taky složil. Angličtině se kvůli tomu intenzivně věnuji cca 8 měsíců prakticky denně – za tu dobu jsem udělal dost pokrok. Mám plno super učebnic, takže si postupně rozvíjím zásobu, učím se gramatiku + i tu méně častou, koukám na filmy v AJ s AJ titulky, poslech a psaní teprve přijdou na řadu. Jinak jsem měl klasicky AJ na základce (ale to nepočítám), potom 4 roky na gymplu (tam mě suprově naučili základy), potom byla skoro 5 let pauza a nakonec v mám už 3 roky v kuse hodinu týdně, kde se pořád povídá. Díky tomu se moje mluvení zlepšilo až na komunikativní úroveň. Sice mi tam vyšel výstupní test na C1, ale to moc neberu. Ještě mám co dohánět a vidím to tak na 2 roky. Myslíte, že je lepší nejdřív udělat FCE a až potom CAE? Na FCE bych se nejspíš připravil za podstatně kratší dobu, ale stejně bych radši složil CAE. A poslední dotaz: je podle vás lepší připravovat se na zkoušku spíš podle starých testů, nebo se poctivě naučit pořádně gramatiku, pokročilou slovní zásobu atd.? Já spíš volím tu druhou cestu a teprve potom bych si projel ty testy. Děkuji moc za vaše tipy.

Pár věcí, které mne k tomu napadají:

1) Je dobré vědět, že sledování filmů s anglickými titulky pomáhá, ale neprocvičujete si tím poslech.

2) Nejpřirozenější a nejefektivnější způsob, jak získat pasivní znalost jazyka je mimo sledování filmů hlavně poslech a čtení. Slovní zásobu i gramatiku si tak osvojujete zcela jednoduše a bezpracně. Pokud jste někde na úrovni B2, můžete číst zcela libovolně cokoli, co se Vám líbí. Je třeba číst pravidelně a hodně. To samé s poslechem (skvělé jsou audioknihy či podcasty). Případně můžete použít zjednodušené knihy pro úroveň B2 či C1, které obsahují nahrávky a mnoho cvičení na všechny jazykové dovednosti (nejlepší zkušenosti mám já i moji studenti s nakladatelstvím CIDEB – viz Black Cat Readers). Pokud byste chtěl ukázky, napište mi SZ.

3) Nevím, jak vypadala Vaše angličtina před 8 měsíci, ale někteří mí studenti jsou schopni se pohnout za rok o jednu úroveň, někteří i o dvě. Záleží na motivaci, času stráveném přípravou a samozřejmě věku.

4) (Staré) testy pouze ověřují Vaši schopnost používat jazyk aktivně a pasivně. Obsahují jen namátkou vybraná témata a nelze je tedy doporučit k učení. Výsledek testu nanečisto (ať už si ho děláte sám nebo třeba v jazykovce) Vás informuje o tom, zda jste na zkoušku dostatečně připraven. Je možné třeba zkusit si dva až tři jednou za pár měsíců a porovnat rozdíl.

5) Co se týče cvičebnic na gramatiku a slovní zásobu, existuje jich velké množství. Já mám dobrou zkušenost s řadou “Language Practice”, kterou napsal “Michael Vince”: https://www.heureka.cz/?…

6) Na části Writing a Speaking je dobré mít zkušeného učitele, který Vám dá užitečné tipy a nasměruje, kam je potřeba.

7) Pokud je Vaším cílem zkouška CAE (nebo klidně CPE), nevidím žádný důvod, proč nepočkat, až budete připraven. Pokud Vás angličtina baví a jste schopen se jí aktivně pravidelně věnovat, nemělo by pro Vás být brzké dosažení jakékoli úrovně problém.

Máte-li nějaké další dotazy, rád odpovím. 🙂

Děkuji moc za Vaše tipy.

Poslech a čtení doposud opravdu opomíjím. Nejefektivnější by pro mě bylo mít k dispozici poslech/text a k němu i otázky, na které bych odpověděl a měl tak hned zpětnou vazbu. Zkusím se po nějakém vhodném zdroji poohlédnout.

Angličtina mě právě v poslední době opravdu chytla, věnuji se jí prakticky denně, avšak vedle toho také pracuji, takže odpoledne a večer někdy už příliš času nezbývá.

Budu se ještě dále připravovat a jak říkáte, za pár měsíců si zkusím cvičně test CAE a uvidím, jak na tom budu.

Ještě jednou děkuji za Váš čas, který jste mi věnoval. 🙂

Odkaz na příspěvek Příspěvek od jaroz95 vložený před rokem

Děkuji moc za Vaše tipy.

Poslech a čtení doposud opravdu opomíjím. Nejefektivnější by pro mě bylo mít k dispozici poslech/text a k němu i otázky, na které bych odpověděl a měl tak hned zpětnou vazbu. Zkusím se po nějakém vhodném zdroji poohlédnout.

Angličtina mě právě v poslední době opravdu chytla, věnuji se jí prakticky denně, avšak vedle toho také pracuji, takže odpoledne a večer někdy už příliš času nezbývá.

Budu se ještě dále připravovat a jak říkáte, za pár měsíců si zkusím cvičně test CAE a uvidím, jak na tom budu.

Ještě jednou děkuji za Váš čas, který jste mi věnoval. 🙂

Poslal jsem Vám ještě SZ (najdete ji vlevo nahoře v uživatelském panelu). 🙂

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.