Help for English

Člen A/THE

 

Prosím o kontrolu těchto vět:
Whar do you do every week?
I wash a car every week. – Sděluji informaci, ze každý týden umývám auto. Je možné to takto napsat nebo je jasné, ze umývám jedno konkrétní a proto by mělo byt THE car?
Dále Look at the fast dog! Je tam určitý člen, jelikož myslím určitého psa nebo neurčitý, protože říkám, jaký ten pes je? Dekuji

I wash a car every week. – věta např. člověka, který si vydělává mytím aut
I wash the car every week. – zde pravděpodobně themy

Look at the fast dog! – Koukni na toho rychlého psa.
A pokud bychom chtěli příklad s neurčitým členem, tak např.
Imagine a really fast dog. – Představ si (nějakého) opravdu rychlého psa.

Pozn. k Vaší větě „Je tam (…) neurčitý, protože říkám, jaký ten pes je?“ – žádné podobné pravidlo o neurčitém členu neexistuje.
Člen určitý užívám v situaci, kdy se domnívám, že to, co popisuji, si představí i posluchač. Když na něco ukážu, učiním to tím automaticky „jasným“ a použiji tedy určitý člen. 🙂

Špatně jsem se vyjádřila, myslela jsem např. He is a clever man. (Říkáme jaký je).

Mockrát dekuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vendula161 vložený před měsícem

Špatně jsem se vyjádřila, myslela jsem např. He is a clever man. (Říkáme jaký je).

To je už jiné vyjádření.
He's a clever man. – obecně popisuji, že je muž a chytrý
Look at the clever man. – ukazuji na konkrétního člověka

I met a pretty woman yestarday. – nová informace, posluchač netuší, o kom mluvím
I met the pretty woman yesterday. – posluchači je známo, že mluvčí zná nějakou krásnou ženu, resp. tuší, o které mluví (možná ji znají oba z nějakého večírku apod.)

Opravdu mi není známa existence nějakého obecného pravidla poukazující na použití neurčitého členu, pokud říkáme, jaký kdo je. :-.

Viz. Článek zde:
Často se používá i u podstatných jmen s přívlastkem:
It's a beautiful morning. – Co je to ráno zač, jaké je to ráno.
She's a very smart girl. – Je to moc chytrá holka – neurčitý člen zde bude, i kdyby se o té dívce již mnohokrát mluvilo – říkáme, co ta holka je zač, tedy neurčitý člen.
Chapu tedy dobře, ze pokud dávám tomu podstatnému jménu nějaký přívlastek, použiju neurčitý člen? kdyz se vrátíme k větě se psem, zněla by: Look, it is a very fast dog! Takto by to bylo správně?

Ale ten přívlastek nehraje vůbec roli. Porovnejte:

He is man. takto bez členu nelze (je to j.č. počitatelného podstatného jména)

He is a man. – Je to muž (není to žirafa nebo pravítko)
He is a tall man. – Je to muž a ještě přidávám, že je to vysoký muž, ale vysokých můžu je mnoho.
He is a very tall man. – Ano je hodně vysoký, ale takových je spousta.

Člen dosazujete vždy kvůli posluchači, berete na vědomí, co on ví, či neví. Pro něj je to prostě muž, nějaký muž.

He is the man I spoke about. – Je to (ten) muž, o kterém jsem mluvil.
He is the tall man I spoke about. – Je to ten vysoký muž, o kterém jsem mluvil.

U dvou posledních vět vím, že posluchač ví, o jakém muži mluvím.

A ano, it's a very fast dog je správně, stejně jako třeba jen it's a dog.

Jen je dobré pamatovat na kontext!

Je rozdíl mezi

It's a (fast) dog.
prostě jen oznamuju, že je to pes, že to není slon. a to, že je rychlý a přidám FAST, na to nic nemění. prostě je to pes (nebo prostě je to rychlý pes), je to jeden z mnoha psů.

a

Look at the (fast) dog.
tady mám jiný kontext – podívej na toho psa, říkám to posluchači a chci, aby se podíval na jednoho konkrétního psa.

Nejde jen o to že máte slovo DOG a před ním FAST a volíte člen. Jde o kontext i to, jak tu větu postavíte.

Mockrat Dekuji, už je mi to jasnější 🙏 Ještě poslední otázka.. rozhovor: What are you doing? I am washing a mug. Nebo I am washing the mug.? Chápu dobře, ze správně je první varianta, pokud chci jen sdělit, ze zrovna umývám hrnek?

Jojo, umývám nějaký hrnek prostě. A je jedno jaký, jeden z mnoha.

Určitě by se za určitých okolností dalo použít i THE, pak by to znamenalo, že umývám ten hrnek, o kterém posluchač ví. Že ho třeba rozlil, nebo se o něm bavili před tím, nebo já nevím co…

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.