Help for English

Jak na to: SPEAKING

ALL LEVELS Vydáno dne 06.12.2005

Chtěli byste se naučit mluvit anglicky plynule, bez koktání? Chcete aby Vaše angličtina zněla opravdu anglicky?Mluvení je jednou z důležitých řečových dovedností. Bývá problematická především z toho důvodu, že na rozdíl od psaní, kdy máme dostatek času si vše dobře promyslet, mluvit musíme spontánně a bez rozmyšlení. V takovém tempu se těžko můžeme soustředit na gramatiku a často bývá problém vybavit si vhodná slovíčka.

Jak se ale naučit dobře mluvit? Mnozí Vám poradí, že nejlepším způsobem je vyjet na čas do anglicky-mluvící země a prostě být v tom jazykovém prostředí a muset se domluvit. To je samozřejmě pravda. Ne každý má však takové možnosti. Podívejme se na několik tipů, jak můžete své SPEAKING SKILLS vylepšit i ve svém obýváku.

Imitace

Nechtěli byste mluvit tak, aby sám rodilý mluvčí nepoznal, že nejste také rodilý mluvčí? Mnozí možná podotknou, že dosáhnout takové dokonalosti je nemožné. Věřte či ne, možné to je. Je proto ale nezbytně nutné, abyste se naučili nejen správnou výslovnost jednotlivých hlásek, slabik, či celých slov, ale to, jak se správně slova vážou do frází a ty potom do vět. Velice důležitá je anglická intonace a rytmika. Možná jste podobné záležitosti v učebnicích spíše přeskakovali, protože pochopit, jak vše funguje je poměrně složité a při mluvení beztak člověk nemá čas se na to tolik soustředit. Kolik lidí, co znám, umí výborně anglicky, ale již první slovo prozradí, že jsou z malé země uprostřed Evropy, kde se mluví zcela jinak.

Jak se tedy naučit správně vyslovovat a přiblížit se dokonalosti? Odpověď zní: IMITACE. Budete si muset zahrát trošku na papouška, který opakuje přesně to, co slyší. Je důležité dobře poslouchat a potom se pokusit vytvořit to samé včetně intonace. Kdykoliv slyším někoho opravdu hezky vyslovovat, vázat slova, intonovat apod., zeptám se ho, jak toho docílil. Všichni řeknou něco podobného: kontakt s opravdovou angličtinou a snaha napodobovat přesně to, co slyší.

Cvičení:

Najděte si nějaký oblíbený film na DVD s Vaším oblíbeným hercem. Je dobré vybrat si britský film pokud máte spíše zájem učit se vyslovovat britsky, či americký film pokud spíše tíhnete k americké angličtině. Navolte si přehrávání v anglickém znění s anglickými titulky. Najděte si nějakou oblíbenou scénu a pusťte si ji jednou, dvakrát, a snažte se si co nejlépe všimnout výslovnosti a intonace vět, které tam slyšíte. Pouštějte si tuto část stále znovu a znovu a postupně zkoušejte mluvit spolu s tímto hercem a snažit se znít jako on. I když se Vám bude jeho intonace někdy zdát až moc přehnaná, dělejte to přesně po něm. Nakonec si zkuste jeho roli přeříkat bez filmu, popř. se ztlumeným zvukem. Potom se přesuňte dál na jinou scénu.

K čemu toto cvičení vůbec je? Uvědomíte si na něm, jak se v angličtině opravdu mluví. Váš mozek si na některé prvky zvykne a sami potom začnete tyto prvky používat ve vašem mluveném projevu. Pravidelným cvičením brzy dosáhnete toho, že podvědomě začnete používat stejné důrazy, stejný rytmus, atd.

Další pomůckou může být například to, že si nahrajete zvukovou stopu Vašeho oblíbeného filmu na kazetu/CD a potom si ji můžete pouštět např. ve walkmanu. Zároveň tak uslyšíte angličtinu v přirozených kontextech (i když filmových) a budete se moci lépe soustředit na to, co se říká a jak se to říká. I toto pomůže, že si na některé rysy mluvené angličtiny zvyknete a začnete je sami používat.

Mluvit mluvit mluvit

Nejdůležitější radou, kterou se můžete řídit, abyste se naučili mluvit plynule je ono MLUVIT MLUVIT MLUVIT. Nestačí, když se učíte z učebnice či sešitu, když si věci říkáte v duchu či polohlasně. Důležité je mluvit nahlas, i když Vám to může přijít hloupé, pokud na to nemáte naprosté soukromí. Mluvit nahlas můžete o čemkoliv a jakkoliv.

Ale co gramatika?

Možná si řeknete, že mluvit jen tak o samotě nemá smysl, protože Vás nikdo nebude opravovat. Naopak bych řekl, že to je velká výhoda. Na opravování gramatiky máte jiné příležitosti. Zde si můžete od neustálého soustředění na gramatiku odpočinout. I když budete asi nějaké gramatické chyby dělat, co tímto získáte je daleko důležitější.

Nahrávejte se

Zkuste si svoje mluvení nahrávat na diktafon apod. Když si se poslechnete, po několika minutách uvažování, jak Váš hlas zní na nahrávce blbě, si začnete všímat problémů, chyb apod. Když si jich sami všimnete, půjdou Vám daleko lépe odstranit, než když Vás na ně bude neustále někdo upozorňovat.

O čem ale mluvit?

Například říkejte, co Vás zrovna napadá, ať je to cokoliv. Vezměte si např. časopis, listujte jím a říkejte, co tam vidíte, co si o tom myslíte apod. Nebo popisujte místo, kde zrovna sedíte. Nebo si předem napište otázky, na které budete odpovídat. Můžete také popisovat obrázky, nebo dokonce dění ve filmu či televizním pořadu. Možností je spousta. Důležité je mluvit.

Video-talk

Mým oblíbeným cvičením na mluvení je tzv. video-talk. Zapnete si nějaký film, jakýkoliv, vypnete zvuk, a začnete mluvit. Můžete popisovat postavy, které právě vidíte, můžete říkat, co právě dělají, můžete vyprávět příběh filmu, popisovat okolí atd. atd. Film sám se postará o to, že budete mít neustále dostatek podnětů k mluvení. Rychlost děje také zabrání příliš dlouhému přemýšlení a vy budete nuceni pořád něco říkat. Nebudete mít čas, abyste si v hlavě neustále věci překládali z češtiny a naučíte se tak vymýšlet věty rovnou v angličtině. Každý film je trochu jiný a u každého si procvičíte trochu jinou slovní zásobu.

Study group

Dalším dobrým způsobem jak si cvičit mluvení, je uspořádat tzv. study group či study party. Domluvte se s přáteli a udělejte anglickou párty, kde budete mluvit pouze anglicky. Vezměte si dobré pití (podle toho, kolik Vám je, samozřejmě) a mluvte. Můžete si předem připravit témata, otázky apod.

One-minute topics

Dobrým cvičení na mluvení jsou tzv. minutová témata. Jde o to, že na danou otázku musíte mluvit přesně daný čas, např. jednu minutu. Je na Vás, jak dokážete dané téma rozvést. Ze začátku vyzkoušejte témata jako MOJE RODINA, MOJE ŠKOLA, KONÍČKY apod. Potom můžete zkusit těžší otázky, jako např.: Kde bys chtěl bydlet? S kým bys nechtěl nikdy bydlet? Atd. Podobných otázek si můžete napsat desítky a potom o nich zkusit mluvit. Vyzkoušejte např. připravené otázky v sekci Maturita.

Toto je jen několik praktických cvičení, díky kterým se vaše mluvní schopnosti mohou zlepšit, a to i tehdy, kdy nemáte možnost scházet se s rodilými mluvčími, vycestovat do zahraničí, apod. Kvalitně mluvit se můžete i ve vašem pokojíku, stačí si najít čas, překonat zábrany a mluvit mluvit mluvit.Online angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

UPPER-INTERMEDIATE

Join the Debate!

Tip na způsob, jak procvičovat svoji mluvenou angličtinu.
STARTER

Řeč

Slovíčka spojená s řečí a mluvením.

ALL LEVELS

Jak na to: READING

Jak si můžu nejlépe procvičovat čtení v angličtině? Jak se dostat na úroveň, kdy budu moci číst anglické originály?
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Jak na to: SPEAKING 31 105370 Od Franta K. Barták poslední příspěvek
před 8 lety