*
Help For English - angličtina na internetu zdarma!
English Me
*

Joke: A Serious Illness

Vydáno dne 07.11.2007

Anekdota o muži, který měl vážnou nemoc.

TIP: Stejně jako všude na našem webu, i zde máte možnost využívat náš slovníček. Stačí dvakrát kliknout na neznámé slovíčko v textu, počítač vám ho sám vyhledá a výsledek zobrazí. Tato funkce však bohužel nefunguje na prohlížeči Opera.

A Serious Illness

A man was not feeling too well and had to visit the doctor. His wife went with him. After the checkup, the doctor called the wife into his office to speak to her alone. He said, "Your husband has a very serious illness, and also horrible stress. If you don't do what I tell you, your husband will surely die... Every morning, make him a healthy breakfast. Be nice, and make sure he is in a good mood. For lunch make him a healthy meal. For dinner prepare an especially nice meal for him. Don't make him do housework, as he probably had a hard day. Don't discuss your problems with him, it will only make his stress worse. And most importantly, make love with your husband several times a week. If you can do this for the next 10 months to a year, I think your husband will get back his health completely."

On the way home, the husband asked his wife. "What did the doctor say?" She replied, "You're going to die"!

Slovíčka z této anekdoty si můžete nastudovat a procvičit zde:
Okruhy slovní zásoby: Joke - A Serious IllnessČlánky ze stejné rubriky:

Kat is a bilingual speaker of English and Russian studying Czech and Russian at the University of Bristol in England, currently on her year abroad in the Czech Republic. If you live in that area and would like private lessons in either or both of the aforementioned languages, please do not hesistate to contact Kat. She is nice. She might even give you cookies.

Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Joke: A Serious Illness 20 31345 Od evaoslik poslední příspěvek
před 3 lety

Přihlášení


Menu


Partneři stránek

Anglické učebnice a beletrie s 15 % slevouCopyright 2005–2017 Vitware s.r.o.
ISSN 1803–8298