Help for English

FORVO - Jak se co vyslovuje

ALL LEVELS Vydáno dne 20.09.2019

Webové stránky, kde najdete nahrávky výslovnosti všeho možného angličtině a dalších jazycích. Jak se správně anglicky vyslovuje Avril Lavigne, Mount Kosciuszko či Archimedes?FORVO – jak se co vyslovuje

Výslovnost v angličtině, jak všichni víme, není jednoduchá záležitost. Zatímco pro většinu běžných slovíček najdeme správnou výslovnost ve slovníku, s vlastními názvy je to již problém. Podívá-li se nezkušený člověk např. na mapu Velké Británie, většinu názvů měst, krajů, hor apod. nebude schopen sám správně vyslovit. Čeká ho složité a často marné vyhledávání v přílohách slovníků či na internetu.

Nesprávná výslovnost vlastních jmen může být větším problémem, než se na první pohled zdá. Budete-li s někým komunikovat třeba i slušnou angličtinou a vyslovíte jméno režiséra Tima Burtona jako /tɪm bɑ:rtn/, dotyčný možná nebude vůbec vědět o koho jde, i když tohoto filmaře dobře zná. Správná výslovnost jeho příjmení je /bɜ:rtn/. Maličkost? Pokud se nedomluvíte, tak to maličkost není.

Kde si ale výslovnost dohledat? Různí studenti používají různé metody. Na Wikipedii někdy jména s obtížnější výslovností přepis výslovnosti mají. Někteří studenti si najdou na YouTube rozhovor s daným člověkem a čekají, až se jeho jméno v řeči objeví. To je ale poněkud zdlouhavé a nejisté. Můžete si do vyhledávače YouTube napsat přímo např. “pronunciation Tim Burton” a pravděpodobně nahrávku v podobě krátkého videa najdete. Existuje ale daleko efektivnější řešení.

Forvo.com je webová stránka, kde naleznete nahrávku výslovnosti téměř všeho. Jména spisovatelů, herců, politiků? John Grisham, Kim Basinger či Theodore Roosevelt už pro vás nebude žádný problém. Místa v Británii či USA? Warwick, Worcester či Los Angeles zvládnete na jedničku.

Kdo nahrávky namluvil

Nahrávky může na FORVO nahrát kdokoliv. U každé máte napsáno, jestli to namluvil muž nebo žena a odkud pochází. Mnoho slov je nahráno v různých verzích, takže vy můžete porovnat nahrávky v různých přízvucích a dialektech. Jméno nejvyšší australské hory potom uslyšíte vyslovené skutečnými Australany, název skotských jezer Skoty apod.

Lidé mohou správnost nahrávek hodnotit, takže u každé máte navíc uvedené hodnocení ostatních uživatelů.

Databáze nahrávek neustále roste. Anglická sekce stránek obsahuje asi 300.000 nahrávek. Pokud něco nenaleznete, což se jistě stát může, můžete si nahrávku vyžádat a rodilý mluvčí Vám ji nahraje a přidá do databáze (i když tuto funkci jsme nezkoušeli).

Různé jazyky

FORVO obsahuje kromě angličtiny dokonce nahrávky v mnoha dalších jazycích. Němčina, čínština, ruština, dokonce čeština není FORVu cizí. Jako angličtináři toto uvítáte např. u irštiny či gaelštiny či welštiny – zjistíte, jak správně vyslovit např. irské názvy měst apod.

Dokonce zde naleznete i množství konverzačních frází a celých vět.

Stahování a další funkce

Každou nahrávku si můžete i stáhnout ve formátu MP3 a použít jakkoliv se vám zlíbí (pokud to ovšem nebude ke komerčním účelům).

Portál Forvo.com obsahuje několik dalších sekcí. Jednou z nich je např. eLearning, což je jednoduchá funkce, pomocí které se můžete učit cizí slovíčka. Pro děti je k dispozici i několik aplikací ke stažení do mobilního telefonu.

Zkuste sami

Zkuste si www.forvo.com sami. Na uvedeném odkazu si zkuste najít třeba následující:

  • Tim Burton (porovnejte např. se jménem Joey Barton)
  • Avril Lavigne (nezapomeňte si v nabídce vyfiltrovat jen anglické výsledky, protože se toto jméno vyslovuje anglicky jinak než ve francouzštině)
  • Kosciuszko (jak vyslovují název této hory Australané?)
  • Montague (je pro vás výslovnost tohoto rodu z Shakespearovy hry Romeo and Juliet překvapením?)
  • Archimedes

Pokračovat můžete s dalšími místy, osobnostmi, postavami atd.

www.forvo.comOnline angličtina od autorů Help for English!

Bezkonkurenční online angličtina za 169 Kč měsíčně.
Přečtěte si více informací nebo si ji hned zdarma vyzkoušejte.

Pokračovat můžete zde:

ELEMENTARY

Fonetika, to je věda 2

Další cvičení na fonetiku, které prověří vaše znalosti. Je určeno především úrovni ELEMENTARY, ale není pouze pro ně. Víte, jak se anglicky píše slovo “obvykle”?

ALL LEVELS

Jak na to: Slovní zásoba

Co to znamená opravdu znát slovíčko? Jak se slovní zásobu efektivně učit? Spousty nápadů, jak se učit anglická slovíčka jinak než klasickým překladovým systémem.
ALL LEVELS

Nové nahrávky výslovnosti!

Náš portál Help for English a aplikace English Me mají nyní více než 16000 slovíček nových nahrávek výslovnosti v britské angličtině!
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno FORVO - Jak se co vyslovuje 8 31127 Od suntea poslední příspěvek
před 14 lety