Help for English

The United Kingdom vs. Great Britain

ELEMENTARY Vydáno dne 23.08.2018

Víte, jaký je rozdíl mezi Spojeným královstvím a Velkou Británií? A jak do toho zapadá Irsko? Pojďme si vše ukázat na mapě. (upravený článek z roku 2011)The United Kingdom vs. Great Britain

V hodinách angličtiny se studenti učí o Anglii, Británii, Irsku, Skotsku nebo Spojeném království, ale často zmatkují, pokud mají určit, co je co. Proto nás dnes čeká krátká hodina zeměpisu. Začneme mapou Britských ostrovů = the British Isles:

Zde vidíte dva velké ostrovy a kolem nich spoustu malých ostrůvků. Tyto dva velké ostrovy jsou Velká Británie = Great Britain a Irsko = Ireland.

Irsko je vlevo, Británie vpravo. To asi nikoho nepřekvapí. Ale na mapce také vidíte oba ostrovy rozděleny do částí. Irsko má dvě části a Británie tři. Umíte přesně pojmenovat jednotlivé části?

Snažte se neposouvat text níže, a pokud potřebujete nápovědu, najdete ji ve žluté žárovce: TTT


ZATÍM NEČTĚTE DÁL A POKUSTE SE ODPOVĚDĚT


Víte tedy, jak pojmenovat jednotlivé části? Pojďme se nyní podívat na stejnou mapu v detailu:

Poznali jste jednotlivé části?

Ireland (Irsko – ostrov) se dělí na dvě části:

the Republic of Ireland = Irská republika (často pouze Ireland)
Northern Ireland (Severní Irsko)

Great Britain (Velká Británie – ostrov) pak má tyto části:

England (Anglie)
Scotland (Skotsko)
Wales (Wales)

Vraťme se ale k názvu dnešního článku. Kde tedy najdete the United Kingdom (Spojené království)? Podívejte se na další mapu:

Celý název Spojeného království je totiž Spojené království Velké Británie a Severního Irska = the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

UK vs. GB

Asi jste se již setkali i se zkratkami UK (The United Kingdom) a GB (Great Britain). Pokud to není z textu výše již zřejmé, ještě jednou pro zopakování:

England + Scotland + Wales = Great Britain (GB)

England + Scotland + Wales + Northern Ireland = the United Kingdom (UK)

Státy a národnosti

Když už je řeč o státech, určitě je dobré zmínit i jednotlivé národnosti, ačkoli většinu z nich budete znát. Pozor si dejte zejména na správnou výslovnost států i národností.

Great Britain/ˌgreɪt'br­ɪtn/ British/'brɪtɪʃ­/
England/'ɪŋglənd/ English/'ɪŋglɪ­ʃ/
Scotland/'skɒtlənd Scottish/'skɒtɪʃ­/
Wales/'weɪlz/ Welsh/'welʃ/
Ireland/'aɪələnd/ Irish/'aɪrɪʃ
Northern Ireland/ˌnɔ:ðən'aɪ­ələnd/ Irish/'aɪrɪʃ

Pokud se někdo baví o Velké Británii, běžně použije pouze slovo Anglie. Když se někdo baví o obyvatelích Británie, běžně používá pouze slovo Angličané.

Jak je však jasné z mapek, Angličané jsou pouze obyvatelé Anglie, a pokud se chcete bavit o všech obyvatelích Velké Británie, je mnohem lepší použít národnost Britové. Třeba ve Skotsku vás rozhodně upozorní, že oni přece nejsou English, ale Scottish, popřípadě British.

Jak je to s určitým členem

Asi jste si všimli, že před spojením United Kingdom je určitý člen, ale před Great Britain není. Mnoho studentů nezná pravidla a tak se členy před státy docela bojují. Navíc my máme před Czech Republic také člen. Jak to tedy je? Pravidlo je poměrně jednoduché.

Jednoslovné názvy států a zemí jsou většinou bez členu. Proto nenajdete člen před slovíčky England, Scotland, Wales, ale taky pochopitelně třeba Poland, Germany, Greece, atd.

Pokud se jedná o víceslovný název země, použijeme určitý člen v případě, že jedno z těchto slov popisuje státní zřízení a je tedy obecného charakteru:

the United Kingdom (kingdom = království)
the British Isles (isle = ostrov)
the Republic of Ireland (republic = republika)
the Czech Republic (republic = republika)
the United States (state = stát)

Great Britain (Britain je název)
Northern Ireland (Ireland je název)

Pozn.: Toto pravidlo bohužel není stoprocentní, ale pokud jde o názvy zemí, se kterými se studenti setkají nejčastěji, většinou se na něj můžete spolehnout. Obecně si ale pamatujte, že většina států a zemí nemá určitý člen.

Závěr

Znalost reálií je určitě nedílnou součástí učení se jazyka. Je tedy dobré mít povědomí o tom, co je UK a co GB. Mnoho studentů v tom hodně pokulhává. Pojďte si tedy na závěr udělat malý test: Dokážete už pojmenovat jednotlivé části?

1 = TTT
2 = TTT
3 = TTT
4 = TTT
5 = TTT

1 + 2 = TTT
2 + 3 + 4 + 5 = TTT
3 + 4 + 5 = TTT
Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s námi anglicky po celý rok již za 990 Kč. Získejte týden zdarma zde.

Pokračovat můžete zde:

ALL LEVELS

Quiz: The United Kingdom

Kvíz, ve kterém si otestujete své znalosti týkající se Spojeného království.
ALL LEVELS

Oyster Card (cestování v Londýně)

Plánujete cestu do Londýna? Pak si určitě nezapomeňte pořídit “ústřicovou kartu”. A pokud žádnou cestu neplánujete, můžete si přečíst dnešní článek už jen z pohledu rozšíření vašich znalostí britských reálií.
ALL LEVELS

Places in the United Kingdom #2

Otestujte si svoji znalost zeměpisu Spojeného království.
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno The United Kingdom vs. Great Britain 10 17980 Od marycka1 poslední příspěvek
před 2 lety