Help for English

TASTE - simple or continuous?

 

This wine tastes awful. Let's speak to the waiter!
Nebo
This wine is tasting awful. Let's speak to the waiter!

Která z těch vět je správně??Nemám v tom moc jasno, protože jsem se dočetla, že sloveso TASTE může vyjadřovat „state“ i „action“
Děkuji za objanění.

Tak už asi vím, že tam patří Present Simple :-). Ještě by mne zajímalo, když je otázka pro majitele restaurace: „How long have you had your restaurant?“ a odpověď „I've had my own restaurant since 1999“, proč není v obou větách předpřítomný průběhový? Tzn. „How long have you been having…“ a „I've been having my restaurant since 1999“, protože tu restauraci pořád ještě má…?!

TASTE = chutnat (prostý) (to je stav)
TASTE = ochutnávat (průběhový) (akce, kterou můžete vykonávat)

HAVE je zde statické sloveso. Něco vlastníte.
I have a restaurant. = Mám (vlastním) restauraci.
I have a car. = Vlastním auto.
ALE
I'm having a shower. = Sprchuji se.

Pokud něco vlastníte, HAVE není nikdy v průběhu. Mohl bych však mít třeba I've been having a shower for 10 minutes. Tady HAVE neznamená vlastnit.

I have a restaurant.
I've had a restaurant for 2 years.
(neřeknete přece I'm having a restaurant)

I am having a shower.
I've been having a shower for 10 minutes.

having je v tomto pripade stavove sloveso teda „vlastnit, mat“. Preto ho nemozno takto pouzit v priebehovych casoch. Takze spravna moznost je I've had my own retaurant since 1999. HAVING je nepripustne.

pozri
http://www.helpforenglish.cz/…so-HAVE.html

HAVE i TASTE tedy mohou být stavová i dynamická slovesa :-)

Mal som takeho tusaka, ze ma niekto predbehne a stalo sa 8-)

Děkuji za logické vysvětlení:-) Vím, že HAVE ve smyslu VLASTNIT nelze používat v průběhu, ale spojovala jsem si to jen s Present Continuous a Past Continuous, ne s Present Perfect Continouous apod.

průběh je prostě průběh. přítomný, minulý, předpřítomný, předminulý… :-)

:-( Někdy mi připadá, že je to studium nad mé síly :-(

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.