Help for English

Nezjednodušená literatura podle obtížnosti

 

Pro zajímavost jsem se pokusila sestavit stručný seznam autorů podle toho, jak obtížné mi jejich knížky přišly. Možná by to mohlo někomu pomoci při výběru co číst…

(nové vlákno zakládám kvůli přehlednosti)

Obtížnost od 1-nejlehčí do 5-nejtěžší

1– Roald Dahl

C.S.Lewis (Narnia)

2– Danielle Steel (The Ghost, H.R.H.)

Stephenie Meyer (Twilight)

Rick Riordan – problém je jen s nejrůznějšími mytologickými potvorami

L.J. Smith (Vampire Diaries)

3– J.K.Rowling (HP 1–3)

Peter David (Star trek)

John Vornholt (Star trek)

Edward Rutherfurd (New York, Sarum…)

4– J.K.Rowling (HP 4–7)

Daphne Du Maurier (Jamaica Inn…)

Ch.Paolini (Eragon- no,možná i za 3…, Eldest)

Dan Brown (Angels and Demons, The Da Vinci Code)

Anne McCaffrey (Pern, Acorna)

Todd McCaffrey (Pern)

Diane Carrey (Star trek)

5– Stále je spousta knížek se kterými “nehnu”. Časem možná doplním…

Je to samozřejmě hodně subjektivní… Pokud by měl někdo čas a udělal podobný seznam ze seriálů, měl by moji neskonalou vděčnost :-D . V těch se totiž stále neuvěřitelně “plácám”…

Leiah, výborný nápad!

Připojuji se k pochvale a přidávám další do seznamu ( i když třeba The Da Vinci Code bych dala na trojku) :-):

1-to snad jedině Round and Round the Garden (písničky a básničky pro děti) a Medvídek Pů :-D
2-The House of Night books – P.C.Cast/K.Cast
3-The Hunger Games trilogy – S.Collins
The Lost Symbol – D.Brown
4-God Is Not Great – C.Hitchens, Hercule Poirot – A.Christie
5-Silmarillion – J.R.R.Tolkien, The History of Middle-Earth books (I-XII)

Já osobně mám hodnocení 1–10.
Když byste šli na konec mojeho profilu, tak najdete seznam přečtené literatury a na konci každého řádku je kód např.
V5,R1,FA – přičemž za písmenem V se skývá můj odhad náročnosti z hlediska rozsahu slovní zásoby a to asi takto:

V = vocabulary (rozsah slovní zásoby)
1 – beginners
2 – pre-intermediate
3–4 intermediate
5–6 upper-intermediate
7–8 advanced
9–10 higly advanced

Možná by to taky mohlo někomu pomoci.

Tak podle tohohle, s menšími obtížemi a slovníkem zvládnu 8-O což je s mojí znalostí angličtiny zvláštní, ale udělalo mi to radost. I když je pravda, že na acorně jsem bohužel stroskotala :-?

Pro milovníky fantasy mohu ještě doporučit knížky Marion Zimmer Bradley, čtou se opravdu dobře (podle mého úvodního příspěvku tak úroveň 2) – četla jsem Exile Songs a Shadow Matrix, teď mám rozečteno Landfall.

Teď čtu Casual Vacancy od Rowling a je to tak 4–5.

pro ty, co začínají s nezjednodušenou knížkou, tak by mohl být dobrý tip: The No. 1 Ladies' Detective Agency (by Alexander McCall Smith). Jsem začínající čtenář a čte se mi dobře, takže nebude obtížná. S úžasem jsem zjistila, že na youtube jsou i ukázky ze stejnojmenného TV seriálu.

Ja teda myslim, že Casual Vacancy od Rowling je tak 7–8 :-D Snazil jsem se přečít koncem roku ale vzdal sem to po cca 100stránkách, fakt sem nerozumněl ničemu :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 11 lety

Teď čtu Casual Vacancy od Rowling a je to tak 4–5.

Souhlas, není to až tak těžké, zvlášť pokud člověk četl Harryho Pottera v originále. Jen ta její dlouhá souvětí mi někdy trochu lezla na nervy. Ale knížka se mi moc líbila.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Těthalka vložený před 11 lety

Souhlas, není to až tak těžké, zvlášť pokud člověk četl Harryho Pottera v originále. Jen ta její dlouhá souvětí mi někdy trochu lezla na nervy. Ale knížka se mi moc líbila.

Harry ale až od té pětky. :-) Je to trochu těžší, mně vždycky na začátku (ať už v češtině nebo v jiným jazyku) dělají potíže postavy – zapamatovat si jejich jména a že jich tady je… no, stále to nemám dočtené, protože nečtu jenom tohle a času je pořád nějak málo… Ale já jsem dávala hlavně 4–5 podle svého žebříčku, tj. skoro nejtěžší až nejtěžší. Podle honykovi stupnice bych tomu dala taky 7–8. Minimálně upper-intermediate.

Je pravda,ze me asi trosku zklamal ten dej, porad se to nikam nehejbalo a postav jak nas..

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Honza vložený před 11 lety

Je pravda,ze me asi trosku zklamal ten dej, porad se to nikam nehejbalo a postav jak nas..

Casual Vacancy je možná trochu “ženský román”. Teda není to “červená knihovna”, ale fakt je, že postav je tam nepočítaně:-) Mě vytrénoval právě Harry Potter, kde je postav taky hodně a některé díly (třeba pátý) nemají zrovna závratné tempo. A sáhla jsem po tom z čistě empirických důvodů, abych zjistila, jak se kniha bude lišit od HP.

Já mám nejraději sci-fi a fantasy a podle zkušenosti musím řísi, že fantasy bývá minimálně o stupeň snažší na čtení, než sci-fi. Jen se člověk musí zorientovat v názvosloví – Percy Jackson a řecká mytologie, Darkover, Eragon a místní jazyk… Zatím jedinou fantasy vyjímkou, na kterou jsem narazila, byl Harry Potter. Vadila mi tam i přílišná odlišnost jmen a názvů od české verze i styl psaní paní Rowlingové. Tak věřím, že někomu může připadat snažší.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.