Help for English

Soukromý učitel angličtiny na hlavní pracovní poměr

 

Ahoj lidi. Poraďte mi prosím, jak podnikat jako učitel angličtiny. Možná je to na tomhle serveru trochu mimo mísu, ale kdybych se chtěl stát čistě nezávislým učitelem angličtiny, tudíž podnikatelem na hlavní pracovní poměr, měli byste pro mě nějaké rady a jak to všechno vést? Jde mi o tu byrokratickou stránku věci, která je daná zákonem. Jako mám mít nejakej vzor smlouvy, kterej bych daným studentům dával? Víte o nějkým dobrým vzoru? Je pak tato smlouva dostatečná k přiznání daní? Jaký mít ideální všeobecný obchodní podmínky? Musím mít razítko? Atd atd. Je mi jasný, že se to tady nedá jednoduše zodpovědět, ale jen bych chtěl vědět všechny věci, na který si mám dát pozor a popřípadě nějakej odkaz, kde bych tyhle veci mohl najít podrobněji. Veřím, že tu je někdo, kdo s tím má zkušenosti.

Tak je nutné si pořídit:
a) živnostenský list, nevím kolik teď za to chtějí…cca 1000Kč
b)přihlásit se k sociálnímu pojištění na sociálce,protože budete osoba samostatně výdělečně činná OSVČ
c) přihlásit se ke zdravotnímu pojištění OSVČ
d)při zaplacení musíte vyhotovit danový doklad (fakturu) na kterou šupnete razítko, které si necháte udělat s vaším IČ jako OSVČ
e) každoročně podávat přiznání k dani OSVČ na finančák

Sociálka+zdravotní pojištovna cca 3700Kč měsíčně. Vzor smlouvy pro studenty, to přesně nevím co myslíte. To mne napadlo jako první, jistě další pomohou.

Díky moc. Tou smlovou jsem asi střelil vedle, ale pokud bych například chtěl, aby zákazníci platili předem za určitej počet vyučovacích hodin v předem určených dnech, jak mám zákazníkovi například stanovit pravidlo, že pokud se na hodinu neomluví, řekněme 4 dny předem, tak mu daná zaplacená hodina propadá bez náhrady? Asi by to pak bylo nejlepší řešit podepsáním nějaký smlouvy, která bude mít všechna práva a povinnosti dané, ne? Nebo byste to řešil jen podepsáním nějakýho obyčejnýho řádu hodin a docházky? Možná je to hloupost, ale když už bych se tím chtěl živit, tak bych si tím zajistil, nebo minimálně zvýšil pravidelou účast na hodinách. Jelikož tu lidi už mají zkušenost, tak se chci zeptat na nejlepší cestu.

Záleží, jestli učíte ve firmě či soukromou osobu. Ve firmě smlouvu mohou ale nemusí vyžadovat (a mohou vám dodat svoji verzi nebo můžete něco utvořit sám). Soukromá osoba většinou smlouvu nechce. je to vše ve finále na ústní dohodě.

Jen jste mě trochu “pobavil” s tím, že pokud někdo nezruší hodinu 4 dny předem, tak mu ji budete účtovat. Já mám nastaveno 24 hodin předem a i tak se to některým nelíbí… Samozřejmě je otázka, jestli za lekci platí zaměstnavatel nebo student z vlastní kapsy.

Nicméně je dobré to nastavit a oni to většinou nakonec pochopí, že pokud si blokuju hodinu pro ně a oni na poslední chvíli zruší, že mám zbytečný prostoj a mohl jsem v tu dobu mít někoho jiného.

Ale vždy je vše o dohodě. Já teď žádnou smlouvu v podstatě myslím ani nemám. Prostě posílám faktury každý měsíc, posílám je emailem, takže to razítko taky už dneska nepotřebuju.

4 dny předem:-). Jinak souhlasím, že je skoro nutné ty pravidla nastavit. Je to nutné a dobré pro obě strany. Ono, když budete mít třeba 4 studenty ve skupince a jeden nemůže, protože má nutný wellness, taky mu to nebudete nahrazovat:-).

taky mám smlouvu málokdy, i u firem většinou stačí cenová nabídka obsahující pravidla výuky. Pokud máš webovky, budeš na nich mít zřejmě ceník a základní pravidla spolupráce. 4 dny fakt ne, smiř se s 24 hodinami Některé jazykové školy mají ve smlouvách i to, kdo poskytne učebnu, co by v ní mělo být a v případě, že se účtuje po absolvování výuky a na základě skutečně odučených hodin, bývá ve smlouvě limit, pod který by zákazník neměl v příslušném účtovacím období jít – může být cenový nebo v procentech vzhledem k objednanému objemu výuky. Pokud jde o dodržování pravidel, je třeba být asertivní, pevný a důsledný. K sobě i klientům. Ať se daří 

Ještě vám přidám nějaké (snad užitečné) rady. Zařídit si živnost je to nejdůležitější ale nejjednodušší. U faktury je vhodné ujasnit si, za kolik jste ochoten učit. V úvahu pak berte mnoho ukazatelů. Jak často se bude učit, jak vám dlouho potrvá tam dojet, zda byste měl možnost mít více za sebou navazujících hodin na jednom místě (ideální stav…).

Taky pokud jde o učení individuální student vs. skupinka, někteří učitelé mají pevnou taxu, a je jedno, jestli učí jednotlivce nebo skupinku. Jiní naopak mají vyšší cenu pro jednotlivce, ale pak ve skupince účtují každému (sice nižší cenu, ale každému).

Nejtěžší je ale sehnat si klienty. Spolehlivé, pravidelné, ideálně více na jednom místě v navazujících hodinách.

Nevím, zda už máte praxi, nebo ne. Já začínal učit jako vedlejšák při práci, po mnoha letech jsem se rozhodl pouze učit.

Je dobré si taky říct, jestli se chcete zaměřit na učení v jazykovce nebo si seženete klienty sám. Učení v jazykovce má tu výhodu, že pokud jste dobrý, jsou často schopni vám dodat klienty sami. Ale je to za cenu často mnohem nižšího výdělku. Navíc dnes už jazykovky docela často vyžadují praxi a taky vzdělání (mnohdy nejen VŠ, ale i mezinárodní učitelské zkoušky). Pracovat v jazykovce však budete téměř vždy na ŽL.

Když se vám podaří sehnat si klienty sám, je to ideální stav, ale nelehký úkol. Dobrá je praxe, ale hlavně doporučení. Navíc je dnes v době krize situace ještě těžší, protože spousta firem šetří a první věc, na které chtějí ušetřit, je vzdělávání zaměstnanců…

Díky všem za spoustu dobrých rad. Moc mi to pomohlo. A hodně si toho vážím. Vím, že začátek bude nelehký, ale s tím počítám. Jako u většiny podnikání počítám s tím, že první dva roky budou nejtžší. Nějakou klientelu už mám a teď bych jí chtěl rozšířit a začít se tím živit.

Mimochodem s těma 4 dnama jsem nahodil jen náhodný číslo, takže jsem rád, že jsem vás všechny pobavil. 

Praxe moc nemám, ale lidi co učím si hodiny pochvalujou, tak by to snad mohl být dobrý ukazatel, že na tom nejsem úplně špatně.

Mám to také tak, že většinu studentů mám v jazykovce (za nižší cenu, zato mám plný rozvrh) a pár lidí učím na sebe doma (vyšší cena, ale málo lidí, popravdě jsem je ani nesháněl, ozvali se sami, na doporučení svých známých  ).

Cena – když jsem před deseti lety začínal “doučovat” (většinou děti ze ZŠ, krom angl. i matematiku apod.), tak jsem si samozřejmě říkal úplně jiné peníze než teď. Popravdě jsem toho ale uměl i mnohem méně než teď.
Praxe je prostě nejlepším “pohonem” k dalšímu sebevzdělávání. Chci říct, že můžete klidně začít třeba s nižší cenou a potom postupně zvyšovat, až s budete jistější.
Na druhou stranu se nenechte vyprovokovat letáčky v metru typu “Rodilý mluvčí nabízí 60 min. za 200 Kč” – to bývají mnohdy zahraniční studentící, co si chtějí přivydělat na pár večírků. 

Ohledně smluv – ty jsem naopak po několika letech zavedl (po vzoru jazykovky, v které učím), protože byli studenti, kteří doslova chodili v pátek a v březnu a já na tom prodělával.
Omluvy mám 24h předem. Dvakrát za pololetí může student chybět, další hodiny propadají nebo si je musí nahradit jindy (pokud mám já čas).

Snad Vám mé zkušenosti k něčemu budou.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 10 lety

Mám to také tak, že většinu studentů mám v jazykovce (za nižší cenu, zato mám plný rozvrh) a pár lidí učím na sebe doma (vyšší cena, ale málo lidí, popravdě jsem je ani nesháněl, ozvali se sami, na doporučení svých známých  ).

Cena – když jsem před deseti lety začínal “doučovat” (většinou děti ze ZŠ, krom angl. i matematiku apod.), tak jsem si samozřejmě říkal úplně jiné peníze než teď. Popravdě jsem toho ale uměl i mnohem méně než teď.
Praxe je prostě nejlepším “pohonem” k dalšímu sebevzdělávání. Chci říct, že můžete klidně začít třeba s nižší cenou a potom postupně zvyšovat, až s budete jistější.
Na druhou stranu se nenechte vyprovokovat letáčky v metru typu “Rodilý mluvčí nabízí 60 min. za 200 Kč” – to bývají mnohdy zahraniční studentící, co si chtějí přivydělat na pár večírků. 

Ohledně smluv – ty jsem naopak po několika letech zavedl (po vzoru jazykovky, v které učím), protože byli studenti, kteří doslova chodili v pátek a v březnu a já na tom prodělával.
Omluvy mám 24h předem. Dvakrát za pololetí může student chybět, další hodiny propadají nebo si je musí nahradit jindy (pokud mám já čas).

Snad Vám mé zkušenosti k něčemu budou.

Omluvy mám 24h předem. Dvakrát za pololetí může student chybět, další hodiny propadají nebo si je musí nahradit jindy (pokud mám já čas).

Chápu to dobře, že pokud zavolají 24h před, tak se domluvíte na jiném termínu? Ale může to udělat max. 2× do roka. Ale co když máš 2,3,4 lidi ve skupince, to pak nahrazuješ jen tomu jednomu, co se omluvil? A platí studenti na celý semestr dopředu?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 10 lety

Omluvy mám 24h předem. Dvakrát za pololetí může student chybět, další hodiny propadají nebo si je musí nahradit jindy (pokud mám já čas).

Chápu to dobře, že pokud zavolají 24h před, tak se domluvíte na jiném termínu? Ale může to udělat max. 2× do roka. Ale co když máš 2,3,4 lidi ve skupince, to pak nahrazuješ jen tomu jednomu, co se omluvil? A platí studenti na celý semestr dopředu?

Pokusím se to objasnit:
Já učím jen individiální hodiny (na sebe), takže tam skupinu nemusím řešit. Když se omluví 24h dopředu, mohou chybět dvakrát za pololetí a není potřeba tyto dvě hodiny nahrazovat. Když se omluví později, hodina propadá tak jako tak.
Pokud už mají vybrané svoje dvě omluvy a chtějí ještě znovu chybět, tak je možné se dohodnout na náhradní hodině (stále platí 24h předem).
S placením je to různé, někdo platí po každé hodině, ale většinou třeba 10–20 hodin dopředu (20h vychází přibližně na pololetí).

Chtěla jsem se zeptat těch, kteří se živí jako učitelé angličtiny na plný úvazek, kolik odučíte hodin angličtiny týdně a jestli máte problém sehnat klienty? Uvažovala jsem na tímto povoláním, ale spočítala jsem si, že abych dosáhla alespoň na 15000,– (což je tedy málo) a ještě zaplatila sociál a zdravotní, tak musím mít tak 15 hodin týdně (počítám, když budu brát 300,–/h). Což mi přijde skoro nemožné ty lidi sehnat. Co jsem tak slyšela, tak lidi si lidi radši najdou studentku, která to nemá tak drahé (třeba na naucim.cz – to je docela vyhlášený portál) a když jde člověk do jazykovky, tak mu moc peněz nedají. Chvíli jsem dělala jako recepční v jazykovce a ty učitelé moc hodin neučili. Určitě nebyli jenom u jedné jazykovky, ale i tak. Navíc když se člověku podaří najít dost lidí, tak musí být velmi náročné se připravovat na všechny hodiny. Tuto profesi jsem nakonec zavrhla, ale zajímá mě jak to máte vy?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Martina vložený před 10 lety

Chtěla jsem se zeptat těch, kteří se živí jako učitelé angličtiny na plný úvazek, kolik odučíte hodin angličtiny týdně a jestli máte problém sehnat klienty? Uvažovala jsem na tímto povoláním, ale spočítala jsem si, že abych dosáhla alespoň na 15000,– (což je tedy málo) a ještě zaplatila sociál a zdravotní, tak musím mít tak 15 hodin týdně (počítám, když budu brát 300,–/h). Což mi přijde skoro nemožné ty lidi sehnat. Co jsem tak slyšela, tak lidi si lidi radši najdou studentku, která to nemá tak drahé (třeba na naucim.cz – to je docela vyhlášený portál) a když jde člověk do jazykovky, tak mu moc peněz nedají. Chvíli jsem dělala jako recepční v jazykovce a ty učitelé moc hodin neučili. Určitě nebyli jenom u jedné jazykovky, ale i tak. Navíc když se člověku podaří najít dost lidí, tak musí být velmi náročné se připravovat na všechny hodiny. Tuto profesi jsem nakonec zavrhla, ale zajímá mě jak to máte vy?

Inu, není to lehké, obzvláště dnes v době recese… Ale já vždycky říkám, že to je otázka mnoha aspektů, včetně štěstí. Pokud se vám podaří dostat se do firmy, kde máte několik skupin, které na sebe navazují (méně pak cestujete), tak máte vyhráno. Ale sehnat takovou firmu je prostě otázka toho být ve správný čas na správném místě, otázka referencí, známých, přátel a prostě štěstí 

Pokud jde o přípravu, je ideální učit z učebnice, která dává hodinám určitou kostru. A hlavně, po letech se doba přípravy značně zkrátí, protože prostě učíte pořád víceméně stejné věci, studenti procházejí stejnými fázemi a je to dokolečka.

Co do počtu hodin, začínat budete asi na pár hodinách, ale pokud budete dobrá a oblíbená, lidi si to řeknou a po čase budete mít více studentů. Ideální je pak učit někoho ve firmě, protože pak se okruh potencionálních studentů rozšíří o kolegy vaše současného studenta, ale nefunguje to tak vždy. Já jsem třeba učíval až 50 vyučovacích hodin (45min) týdně. Je to fuška, ale pokud máte proti sobě příjemné lidi (není to bohužel vždy pravidlo), je to vlastně radost. Dneska učím méně, protože prostě nemám tolik klientů, ale na druhou stranu neberu vše. Jet za někým přes půl Prahy (a trávit hodinu na cestě) a učit ho doma (což považuju za trochu demotivující) pro mě prostě není to pravé ořechové a takovou hodinu většinou raději odmítnu…

To vše beru z pohledu učitele, který učí sám na sebe (bez jazykovky). Jazykovka vás ale na druhou stranu moc nespasí. Nemůžete čekat, že vám jazykovka (i za cenu mnohem menšího výdělku) zaplní váš diář, protože takových učitelů jako vy mají hodně a prostě musí práci rozdělit mezi všechny. Já na druhou stranu mám pár hodin v jazykovce (i za cenu menších peněz), protože miluju veřejné kurzy. Mají totiž často úplně jiný náboj než kurzy firemní. Nechci generalizovat, ale hodiny tam jsou veselejší 

Ale pokud budete mít více jazykovek a v nich za nějakou dobu dobré jméno, taky se to odrazí na počtu hodin, které tak získáte…

Vše je ale strašně individuální. Z vašeho příspěvku čtu mezi řádky trochu negativní postoj a už předem obavu z neúspěchu. Já jsem třeba taky nezačínal jen učit. Pracoval jsem v kanceláři a toto měl jako přivýdělek, ale po letech se to nějak “usadilo”.

Ale v každém případě já jsem moc chtěl učit, protože mě to baví, což snad na hodinách jde i vidět… Pokud učení máte ráda, jděte si za tím, i za cenu toho, že začátek nebude růžový. Pokud vás to baví a budete dobrá, úspěchy se dostaví. Pokud to ale berete jen jako něco, co vás bude živit, a nemáte k tomu zase až nějak velký vztah, tak možná stojí za to podívat se po něčem jiném. 

Velmi užitečné počtení, díky. Když jsem byl na pomaturitku (jako student samozřejmě , tak jeden učitel to měl jako bokovku (on to ani nebyl učitel), prostě byl rok a půl v Americe a uměl mluvit… (ale gramatiku ani za mák, to jsem mu sám vysvětloval). Druhá učitelka vystudovaná VŠ, ale měla ještě druhou práci (mimo obor AJ), aby se uživila. Takže tak…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 10 lety

Velmi užitečné počtení, díky. Když jsem byl na pomaturitku (jako student samozřejmě , tak jeden učitel to měl jako bokovku (on to ani nebyl učitel), prostě byl rok a půl v Americe a uměl mluvit… (ale gramatiku ani za mák, to jsem mu sám vysvětloval). Druhá učitelka vystudovaná VŠ, ale měla ještě druhou práci (mimo obor AJ), aby se uživila. Takže tak…

Uměl učit, ale gramatiku učit neuměl?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.