Help for English

Oyster Card (cestování v Londýně)

Komentáře k článku: Oyster Card (cestování v Londýně)

 

Před nedávnou cestou do Londýna jsme si Visitor Oystercards objednali přes internet (stránku už nevím, ale proklikala jsem se tam z tfl.gov.uk) – uváděli dobu dodání asi 14 dní, ale do 3 dnů jsme je měli ve schránce :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Geo vložený před 8 lety

Před nedávnou cestou do Londýna jsme si Visitor Oystercards objednali přes internet (stránku už nevím, ale proklikala jsem se tam z tfl.gov.uk) – uváděli dobu dodání asi 14 dní, ale do 3 dnů jsme je měli ve schránce :)

Jojo, to tam ještě dopíšu. Nicméně se platí za poštovné další 3 libry…

Myslím, že na Visitor Oyster Card nejde nahrát Travel card. Na obyčejnou ano. Je to docela výhodné, člověk pak nemusí řešit zůstatky.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 8 lety

Myslím, že na Visitor Oyster Card nejde nahrát Travel card. Na obyčejnou ano. Je to docela výhodné, člověk pak nemusí řešit zůstatky.

Ano, na obyčejnou Oyster Card jde nahrát Travelcard, ale pouze týdenní (nikoli denní). Nechtěl jsem do článku Travelcard vůbec motat, protože se vyplatí až při pobytu delším než 7 dnů (pokud tedy neplatíte contactless, pak je to stejné).

Cena na jednodenní Travelcard je 12 liber (v zóně 1–2), ale capping (maximální stržená částka za den) je v této zóně pouze 6,40 liber, takže bych zaplatil skoro 2× tolik

Existuje i týdenní capping, ale jen při použití contactless, nikoli Oyster (obyč/visitor), a pokud neplatíte contactless, pak se při pobytu více než 7 dnů Travelcard opravdu vyplatí. Ale jak jsem říkal, nechtěl jsem to do toho už motat, protože nepředpokládám, že do Londýna jezdí lidi často na 7 dnů a více.

Do odstavce contactless jsem ještě přidal informace o týdenním cappingu a taky odkaz na podrobnou tabulku v PDF, kde je vše přehledně rozepsané.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 8 lety

Myslím, že na Visitor Oyster Card nejde nahrát Travel card. Na obyčejnou ano. Je to docela výhodné, člověk pak nemusí řešit zůstatky.

Na druhou stranu věřím, že to před lety mohlo být úplně jinak. Za poslední rok dva podmínky (v podstatě všeho kolem MHD) dost pozměnily…

Nemožnost platit v autobuse jinak než Oyster, zavedení Contactless. Změny cen jízdného (v některých případech dramaticky). Značné srovnání cen peak a off-peak (o kterých proto ani nepíšu).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 8 lety

Na druhou stranu věřím, že to před lety mohlo být úplně jinak. Za poslední rok dva podmínky (v podstatě všeho kolem MHD) dost pozměnily…

Nemožnost platit v autobuse jinak než Oyster, zavedení Contactless. Změny cen jízdného (v některých případech dramaticky). Značné srovnání cen peak a off-peak (o kterých proto ani nepíšu).

Jo, jo. Já tam byla v létě právě na 7 dní. Vyhovovalo mi hlavně to, že jsem nemusela sledovat zůstatek na kartě a když mě bolely nohy, skočila jsem do autobusu a jela třebas 2 zastávky…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 8 lety

Jo, jo. Já tam byla v létě právě na 7 dní. Vyhovovalo mi hlavně to, že jsem nemusela sledovat zůstatek na kartě a když mě bolely nohy, skočila jsem do autobusu a jela třebas 2 zastávky…

Já jsem zase před týdnem poprvé vyzkoušel Contactless a přijde mi to naprosto ideální, protože fungoval denní capping a kdybych tam byl týden, tak i týdenní. A svoji starou dobrou Oyster jsem nepoužil ani jednou a nemusel jsem nic dobíjet.

Nicméně asi do článku dopíšu informaci i o Travelcard: Pokud někdo jede na týden a nemá bezkontaktní platební kartu, tak se to vyplatí.

Stejně si to člověk musí předem propočítat. Kolik najezdí za den, kolik dní tam bude, v kolika lidech atd. Zvažovali jsme i denní travelcards (byli jsme v Londýně 2× 2–3dny s dvoutýdenní prodlevou) , ale i s tím poštovným nám Visitor Oyster vyšel líp, protože jsme vždycky jeli tam a zpět (off peak) a zbytek pěšky. Ale pro jiný výlet zase bude výhodnější třeba něco jiného.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Geo vložený před 8 lety

Stejně si to člověk musí předem propočítat. Kolik najezdí za den, kolik dní tam bude, v kolika lidech atd. Zvažovali jsme i denní travelcards (byli jsme v Londýně 2× 2–3dny s dvoutýdenní prodlevou) , ale i s tím poštovným nám Visitor Oyster vyšel líp, protože jsme vždycky jeli tam a zpět (off peak) a zbytek pěšky. Ale pro jiný výlet zase bude výhodnější třeba něco jiného.

Travelcard se vyplatí při cestě na týden (pokud neplatíte contactless – pak je to jedno).

Pokud jedete na kratší dobu, vyplatí se vždy Oyster Card (ať už klasická, která vás stojí 5 liber, které vám vrátí, a koupíte ji kdekoli, nebo Visitor Oyster, která stojí nevratné 3 libry a pořídit se dá jen na několika místech nebo si ji můžete nechat poslat poštou, ale připlatíte).

Prostě Travelcard není pro turisty na 6 dnů a méně, proto jsem se o ní nerozepisoval.

Přepočítávat v podstatě nic nemusíte. V autobuse stejně jinak platit nemůžete a jezdit v metru na jízdenky je v podstatě hloupost.

Díky cappingu se vyplatí vždy Oyster. A to bez ohledu na peak nebo off peak, které v zóně jedna a dvě v dnešní době už stojí stejně (dříve to bylo jinak).

Pokud jezdíte přes více zón, je to stejně vždy postaveno tak, že capping vám cenu denního jízdného zastaví přibližně po třech jízdách.

Viz tabulka na konci odstavce contactless, kde je vše podrobně rozepsáno.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Geo vložený před 8 lety

Stejně si to člověk musí předem propočítat. Kolik najezdí za den, kolik dní tam bude, v kolika lidech atd. Zvažovali jsme i denní travelcards (byli jsme v Londýně 2× 2–3dny s dvoutýdenní prodlevou) , ale i s tím poštovným nám Visitor Oyster vyšel líp, protože jsme vždycky jeli tam a zpět (off peak) a zbytek pěšky. Ale pro jiný výlet zase bude výhodnější třeba něco jiného.

Jednodenní Travelcard stojí 12 liber. Oyster card vám za jeden den odečte 6.40 v zóně 1–2 a 7.50 v zoně 1–3 a 9.20 v zóně 1–4.

Moc pěkný článek! Díky za něj! Mám dotaz – chápu správně, že pokud pojedeme 4-členná rodina (děti 13+16), tak každý musí mít svou Visitor Oyster kartu? Mám na tfl.gov.uk udělanou registraci a zaregistrovanou bezkontaktní kartu, ale jak by to v tomto případě bylo? Předem díky za odpověď!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jitka Císařová Bestajovská vložený před 8 lety

Moc pěkný článek! Díky za něj! Mám dotaz – chápu správně, že pokud pojedeme 4-členná rodina (děti 13+16), tak každý musí mít svou Visitor Oyster kartu? Mám na tfl.gov.uk udělanou registraci a zaregistrovanou bezkontaktní kartu, ale jak by to v tomto případě bylo? Předem díky za odpověď!

Myslím, že na klasickou Oyster se nedají přidat děti. Na VISITOR Oyster můžete přidat dítě se slevou (věk 11–15). 16 let už je myslím bráno jako dospělý.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 8 lety

Myslím, že na klasickou Oyster se nedají přidat děti. Na VISITOR Oyster můžete přidat dítě se slevou (věk 11–15). 16 let už je myslím bráno jako dospělý.

Moc díky za názor! Zkusím vypátrat, jak si v osobním účtu řidat mladší dceru a tu bychom měli vyřešenou. Co stejně ale nevím, zda si objednat pro manžela a starší dceru Visitor Oyster a já bych s mladší dcerou používala bezkontaktní kartu… No, možná to bude ve finále jednodušší, než to teď vypadá.

Budeme v Londýně 4 dny, máme tři děti, které spadají do kategorie 11–15 let. Pohybovat se metrem budeme pravděpodobně jen v zóně 1–2. Pro nás dospělé rodiče mám zaregistrovanou contactless kartu, ale nevím, jak s dětmi. Bylo by výhodné jim pořídit Visitors Oyster nebo Oyster obyčejnou? Musí prý na ní mít fotku. Na online objednání už není čas (budeme odlétat za 10 dnů), děti si vyfotí u registrace na Oyster Card sami nebo musíme vzít jejich foto s sebou jak se to dělá například u vydávání pasů? Poradíte mi, prosím? Děkuji.

Zdravím, děkuji za super vysvětlení k Oyster card. Nicméně mám dotaz. Předpokládám, že karta se aktivuje při prvním použití, není třeba řešit datum platnosti? A ještě jeden, platí Oyster cards i ve vlacích z letiště Standsted (Greated Anglia?). Děkuji hezky :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.