Help for English

Broňa Sobotka - nadšený učitel angličtiny

 

Máte nějakou zkušenost / názor na tohoto učitele a jeho výuku? Děkuji za jakýkoliv příspěvek.

Je s ním sranda. Je to člověk na spávném místě.

Mluví hodně česky a dělá chyby ve výslovnosti. Já osobně preferuji videa rodilých mluvčí.

Má sice výrazný český akcent, ale mému manželovi jeho způsob výuky sedne – pochopí to a zapamatuje si to.

Já slyším spíš lidí s mnohem výraznějším českým akcentem, takže mne přijde, že je naprosto v pohodě a v 99% mluví k věci. Kéž bych byl jednou aspoň kousek od úrovně na které je on.

Já si taky nemyslím, že by měl nějak výrazný český akcent, i když sám říká, že je to jedna z jeho slabších stránek. Možná je to i tím, že se začal učit anglicky až ve dvaceti.
Úroveň AJ má určitě výbornou, má CPE za A (což nemusí vždy tolik znamenat). Občas sice dělá chyby, ale ty děláme všichni. :) Líbí se mi na něm, že je ohledně svých vlastních chyb a nedostatků upřímný.

My máme na anglinu rodiláka s pedagogickým vzděláním a nechali jsme ho mrknout na Broňu. A výsledek? Totální zděšení. Tak nevím…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 4 lety

My máme na anglinu rodiláka s pedagogickým vzděláním a nechali jsme ho mrknout na Broňu. A výsledek? Totální zděšení. Tak nevím…

Za mě je Broňa super.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 4 lety

My máme na anglinu rodiláka s pedagogickým vzděláním a nechali jsme ho mrknout na Broňu. A výsledek? Totální zděšení. Tak nevím…

A co konkrétně mu vadilo? Ten přízvuk?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Michal vložený před 4 lety

A co konkrétně mu vadilo? Ten přízvuk?

Já se přidávám s dotazem. Taky by mě zajímalo z čeho byl rodilák zděšen.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucy12 vložený před 4 lety

Já se přidávám s dotazem. Taky by mě zajímalo z čeho byl rodilák zděšen.

Prý výslovnost a přízvuk. Jako mírně pokročilého studenta by ho chválil, jako učitele nedoporučuje.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 4 lety

Prý výslovnost a přízvuk. Jako mírně pokročilého studenta by ho chválil, jako učitele nedoporučuje.

Viděl bych to tak, že rodiláci si na nás nerodilácích vždycky můžou něco najít, a zrovna výslovnost a přízvuk jsou takové vděčné oblasti, takže jenom na základě nich bych určitě někoho neodepisoval jako učitele. Přijde mi důležitější, že Broňa chápe jazyk komplexně, umí vysvětlovat, dává věci do souvislostí. A právě tím, že není rodilák, rozumí našim typickým Czenglish problémům.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 4 lety

Viděl bych to tak, že rodiláci si na nás nerodilácích vždycky můžou něco najít, a zrovna výslovnost a přízvuk jsou takové vděčné oblasti, takže jenom na základě nich bych určitě někoho neodepisoval jako učitele. Přijde mi důležitější, že Broňa chápe jazyk komplexně, umí vysvětlovat, dává věci do souvislostí. A právě tím, že není rodilák, rozumí našim typickým Czenglish problémům.

Ale učitel, který je modelem pro tisíce lidí na internetu, by si mohl dát trochu záležet a tu výslovnost se prostě naučit, to není nic nepřekonatelně těžkého. Všichni jeho studenti to od něj pak zbytečně přebírají v nesprávné formě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 4 lety

Viděl bych to tak, že rodiláci si na nás nerodilácích vždycky můžou něco najít, a zrovna výslovnost a přízvuk jsou takové vděčné oblasti, takže jenom na základě nich bych určitě někoho neodepisoval jako učitele. Přijde mi důležitější, že Broňa chápe jazyk komplexně, umí vysvětlovat, dává věci do souvislostí. A právě tím, že není rodilák, rozumí našim typickým Czenglish problémům.

Ještě bych chtěla dodat, co vadí konkrétně mě a to je, že Broňa mluví víc česky, než anglicky. Sorry, ale jsou to přece lekce angličtiny, ne češtiny! Ale pokud se to někomu líbí, samozřejmě mu to neberu. Skutečný přínos tak vidím podobný, jako u českých titulků k anglickému filmu, nebo zrcadlové četbě. Nula, nula, nic…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 4 lety

Ještě bych chtěla dodat, co vadí konkrétně mě a to je, že Broňa mluví víc česky, než anglicky. Sorry, ale jsou to přece lekce angličtiny, ne češtiny! Ale pokud se to někomu líbí, samozřejmě mu to neberu. Skutečný přínos tak vidím podobný, jako u českých titulků k anglickému filmu, nebo zrcadlové četbě. Nula, nula, nic…

Ale vždyť ten jeho formát je takto nastaven schválně. To že je jeho kanál v ČJ, má svůj důvod a plní to určitou funkci.
Broňa je zaměřený převážně na studenty, kteří anglicky ještě tak moc dobře neumí a ty věci potřebují mít zprostředkovány přes češtinu. Taky se zaměřuje na lidi, kteří angličtinu až tak nemilují a potřebují s ní pomoct – např. maturanti nebo studenti, kteří s AJ bojují.
Vždyť tady tyto stránky jsou taky psány v češtině a nevadí vám to. V češtině také funguje fórum, kde lidi kladou dotazy. Kdyby tyto platformy (ať už HFE nebo Broňa) byly vedeny v AJ, neměly by takový dosah. Broňa si u svých posluchačů/sle­dovatelů dělal dokonce průzkum, o jakou formu mají zájem.
Broňův kanál by určitě neměl nikdo brát jako jediný zdroj své výuky. To by byla samozřejmě chyba, což Broňa sám říká. Neustále studenty odkazuje na anglickou četbu, podcasty nebo videa. Pokud jste již na pokročilejší úrovni, tak je pro vás Broňa spíš doplněk, některá jeho videa můžete pojmout spíše jako zajímavost a třeba se někdy přiučíte i něco nového (např. když mluví o čechismech atd.).
Broňa je dle mého naprosto skvělý v jedné věci – ví toho strašně moc o didaktice, jazykové akvizici, dokáže se do studentů vžít a všechny ty informace jim dokáže smysluplně předat a případně je namotivovat. Z mého pohledu má na výuku jazyka opravdu dobré/zajímavé názory a spousta učitelů a lektorů si od něj může hodně vzít.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.