Help for English

Be short of/on sth

 

Dobrý den, mam problem s použitím on/of. Někde vidím short on coffee a short of breath/time, tak jsem myslel, ze ON se pouziva u hmotnych veci a OF u nehmotnych, avsak někdo říká, že to lze zaměňovat nebo, že tuto dvě fráze se významově liší. Chtěl bych někoho požádat o vysvětlení.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od CharlesL vložený před 4 lety

Dobrý den, mam problem s použitím on/of. Někde vidím short on coffee a short of breath/time, tak jsem myslel, ze ON se pouziva u hmotnych veci a OF u nehmotnych, avsak někdo říká, že to lze zaměňovat nebo, že tuto dvě fráze se významově liší. Chtěl bych někoho požádat o vysvětlení.

Nejjednodušší je vždy podívat se do SLOVNÍKU: :)
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…lish/short_1?…

Tohle jsem řešil i s rodilými mluvčími a nikdo mi nebyl schopen to zcela objasnit :)

Doporučuji přečíst si na toto téma odpověď zde: https://ell.stackexchange.com/…erchangeable

I z ní je vidět, že jasně určit to asi nejde..

Já rozdíl chápu, ale těžko se to vysvětluje. Každopádně zkusím.

Be short of something – nemít dost něčeho (něco Vám chybí)
Be short on something – mít málo něčeho (něčeho máte míň než chcete/potřebu­jete/…)

1. Pomalu nám dochází nějaká spotřební komodita – AmE (spíš) short on; BrE: short of.

Pomalu nám dochází benzín, svítí kontrolka, ale pumpu nikde není vidět ..

  • AmE we're short on gas ..... BrE we're short of petrol

    [Also (BrE): we're running low on petrol, we're running out of petrol, we're running short of petrol, we're getting short of petrol, the petrol's running out, there's not much petrol left, atd.]

(AmE) We finally cross into Kentucky … Since we're running short on gas again, we check the map and head to a small town not far off the road; … (BrE) My father discovered that we were running short of petrol in the car and he had doubts as to whether there was enough left to complete the return journey.

2. (AmE + BrE) Short on something (short of something) Chybí nějaká (abstraktní) vlastnost nebo obsah

This is just one opinion, but the panels I went to seemed clear and open about the nature of the problem, but very short on [short of] solutions]; … However, the paper is short on [short of] specifics about how the government will implement these initiatives; … second novel is short on [short of] characters and dialogue, but very long and convincing on story; … This tablet is short on [short of] storage, offering only 16GB of internal space …

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.