Help for English

arrive late at / to / for work

 

Jaká je správná předložka přijet pozdě do práce? Arrive late at/to/ for work? Vím, že s arrive se neváže předložka TO, ale není tu nějaká výjimka, když se použije arrive late ? Thanks for your help.

be late for work

I was late for work.

Yes, late for work is by far the most idiomatic, but as the Ngram shows, all the other prepositions can be – and are – used in collocation with “work”. Why? Because we arrive late “at” a place, and late “for” or “to” an event. “Work” (and similar nouns like “party”, “concert”, “funeral” etc.) can be understood either as a place, or an event. There's a useful discussion here.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od DesperateDan vložený před 6 lety

Yes, late for work is by far the most idiomatic, but as the Ngram shows, all the other prepositions can be – and are – used in collocation with “work”. Why? Because we arrive late “at” a place, and late “for” or “to” an event. “Work” (and similar nouns like “party”, “concert”, “funeral” etc.) can be understood either as a place, or an event. There's a useful discussion here.

I am surprised to see how many native speakers consider “arrive late to/for work” correct in that discussion. As far as I know, we can be late to/for an event (or at/in a place), but we arrive late at/in a place (arrive = reach a destination).

The preposition relates to the verb. If it didn't, then it would also be correct to say “we stayed late to/for work” or “we reached to/for a place very late” and similar stuff. 8-O

Ahoj, stále mi není úplně jasné, jaký slovosled a kterou předložku zvolit. Mohli byste mi poradit, která z níže uvedených možností je gramaticky správná, popř. nejidiomatičtěj­ší/nejpřiroze­nější/nejpouží­vanější?

  1. I came late to work.
  2. I came late for work.
  3. I came to work late.
  4. I came for work late.

Děkuju předem za případnou odpověď.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 11 měsíci

Ahoj, stále mi není úplně jasné, jaký slovosled a kterou předložku zvolit. Mohli byste mi poradit, která z níže uvedených možností je gramaticky správná, popř. nejidiomatičtěj­ší/nejpřiroze­nější/nejpouží­vanější?

  1. I came late to work.
  2. I came late for work.
  3. I came to work late.
  4. I came for work late.

Děkuju předem za případnou odpověď.

Zdaleka nejpřirozeněji zní Frantovo: I was late for work.
Ta vaše čtvrtá varianta je dle mého chybná a varianta číslo 2 divná......

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.