Help for English

Modální slovesa

Komentáře k článku: Modální slovesa

 

Re: Re: odpověď na otázku, kde je MAY

asi jste mne špatně pochopil. Měl jsem použít jiný termín než „Anglická mluvnice“, spíše tedy mluvnice angličtiny. Ale to není podstatné… já jsem příklad s MAY viděl ve vašich příkladech, proto jsem se na to ptal. Samozřejmě že nechci být přehnaně zdvořilý a raději použiji CAN.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od henry74 vložený před 14 lety

Re: Re: odpověď na otázku, kde je MAY

asi jste mne špatně pochopil. Měl jsem použít jiný termín než „Anglická mluvnice“, spíše tedy mluvnice angličtiny. Ale to není podstatné… já jsem příklad s MAY viděl ve vašich příkladech, proto jsem se na to ptal. Samozřejmě že nechci být přehnaně zdvořilý a raději použiji CAN.

Re: Re: Re: odpověď na otázku, kde je MAY

Jde o to, že mluvnice napsaná před dvaceti lety bude obsahovat spoustu věcí, která už dnes neplatí. Záleží, kde to čtete. Pokud je to anglický materiál publikovaný v nedávné době, můžete tomu věřit. Pokud je to česká učebnice napsaná před deseti lety, nelze se na to spolehnout.

SHOULD

Narazila jsem na takovou vetu se SHOULD a porad si s ni lamu hlavu jak to prelozit spravne. Veta zni: Should GDP surprise higher, we would expect a further rebound........zni mi to jako ze Kdyby nas GDP prekvapilo nebo Jestli nas GDP prekvapi. Da se SHOULD prelozit take takto nez jenom jako , ze ma nejakou povinnost?

Re: SHOULD

Ne, je to jedna z podob podmínkových vět. Více viz článek o Inverzi v podmínkových větách.

ahoj Marku, narazila jsem na I mustn´t have studied. Co to přesně znamená?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 14 lety

ahoj Marku, narazila jsem na I mustn´t have studied. Co to přesně znamená?

Re:

americká verze I CAN'T HAVE STUDIED. I když to samo nedává smysl, chtělo by to kontext.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je nějaký rozdíl mezi could a was able to… např. I was able to read when I was four a I could read when I was four …myslela jsem si, že to je jedno, jak a kdy to použít, ale v jednom testu v klíči bylo, že může být jenom could a na rozdíl ve významu věty jsem nepřišla. Děkuji

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Dáša vložený před 13 lety

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je nějaký rozdíl mezi could a was able to… např. I was able to read when I was four a I could read when I was four …myslela jsem si, že to je jedno, jak a kdy to použít, ale v jednom testu v klíči bylo, že může být jenom could a na rozdíl ve významu věty jsem nepřišla. Děkuji

Re:

Ano je. Viz článek o opisech modálních sloves.

Dobrý den.The manager gave her his address so that she ........ contact him. Měla jsem tuto otázku v testu, samozřejmě mi tam nejvíce pocitově pasuje COULD, ale zajímaloby mě, jestli zde není možné použít i CAN v případě, že manažer ji dal svou adresu, aby ho někdy V BUDOUCNU kontaktovala. Když mluvím o budoucnosti, tak přeci nemůžu použít could. Děkuji za odpověď

Můžete, COULD je modál a často se používá i v budoucím významu. Tady jde ale o to, že COULD odpovídá tomu, že jí dal tu adresu. Důvodem bylo, aby ho mohla kontaktovat ne teď někdy, ale tehdy, v budoucnosti z pohledu jeho, ne našeho.

Začal jsem si rozšiřovat znalost modálních sloves a myslím, že mám z toho akorát větší guláš. :D Pracuji ještě s učebnicí EGU a trochu mě tam mate tento výraz: something could have happened = it was possible but did not happen. Chtěl bych se zeptat, zda by byl nějaký významový rozdíl mezi těmito větami: He could help me but he didn't. x He could have helped me. Jde místo “could have happened” použít jednoduše holé “could”?

He could help me – měl možnost mi pomoci, neříkám nic o tom, jestli pomohl nebo ne, prostě měl tu možnost. He could help me and so he did. He could help me but he didn't.

He could have helped me – býval mi mohl pomoci – vyjadřuji tím, že ta možnost byla, ale on to neudělal.

Dobrý den, patří mezi modální slovesa také SHALL? Myslím, že jsme se učili, že tvoří nějakou významovou dvojici s SHOULD, ale zdá se mi to takové zvláštní.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 10 lety

Dobrý den, patří mezi modální slovesa také SHALL? Myslím, že jsme se učili, že tvoří nějakou významovou dvojici s SHOULD, ale zdá se mi to takové zvláštní.

Určitě patří mezi základních 9 modálních sloves. Mnohdy jsou významově blízké a začínají na ∫.

Dobrý deň,

mám otázku v spojitosti s modálnym slovesom “may”. Viem, že sa používa aj v prianiach napr. “May all your dreams come true.” Ako presne sa to prekladá? A aká platí skladba vety pri použití “may”? Ďalšie sloveso vo vete musí byť v infinitíve? Mám v tom zmätok! Chcela som napísať prianie k novému roku “May the upcoming year be/is successful for everyone.” Ako to je správne?

Ďakujem za vysvetlenie.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.