Help for English

Co znamená 'USED TO'?

Komentáře k článku: Co znamená 'USED TO'?

 

Dalo by se použít místo – He always used to sit in this armchair – He used to be sitting in … Děkuji.

to byl byl průběhový aspekt, vyjadřoval by, že kdysi bývalo běžné, že PRÁVĚ seděl v křesle, když…

Ahoj Marku,poradil jsem dceři, že lze použít I didn´t use toI didn´t used to,ale podle učitelky lze použít pouze I didn´t use to a test hodnotila špatně. V které knize najdu, že lze použít oba tvary? Mám doma pouze English grammer in use a Murphy píše, že se používá I didn´t use to :-(

Odkaz na příspěvek Příspěvek od todler vložený před 11 lety

Ahoj Marku,poradil jsem dceři, že lze použít I didn´t use toI didn´t used to,ale podle učitelky lze použít pouze I didn´t use to a test hodnotila špatně. V které knize najdu, že lze použít oba tvary? Mám doma pouze English grammer in use a Murphy píše, že se používá I didn´t use to :-(

Snad nebude vadit, že nejsem Marek. ;-) Například Swan (Practical English Usage) v entry 604.3:

When questions and negatives are written, they often have DID … USED instead of DID … USE.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 11 lety

Snad nebude vadit, že nejsem Marek. ;-) Například Swan (Practical English Usage) v entry 604.3:

When questions and negatives are written, they often have DID … USED instead of DID … USE.

Díky moc, určitě nevadí, že nejsi Marek :-). Vím, že helpforenglish jsou nejlepší stránky a co je napsáno tady tak je určitě pravda. Pokud však učitelka nezná základní pravidla, tak určitě nebude znát ani tyto skvělé stránky a mohla by je považovat za nedostatečný důkaz.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od todler vložený před 11 lety

Díky moc, určitě nevadí, že nejsi Marek :-). Vím, že helpforenglish jsou nejlepší stránky a co je napsáno tady tak je určitě pravda. Pokud však učitelka nezná základní pravidla, tak určitě nebude znát ani tyto skvělé stránky a mohla by je považovat za nedostatečný důkaz.

Určitě je lepší, když budete mít v ruce nějakou knihu. Uvidíme, co na to učitel řekne. Někteří jsou tak přesvědčeni o své pravdě, že ani důkazy v učebnicích neberou. Nebo dokonce řeknou, že ‘my jsme se to učili takhle’. Good luck. :-)

Jinak důvod tohoto DIDN'T USED je ten, že prostě USED neberou jako běžné sloveso ale spíše jako modál. Kdyby to bylo normální sloveso, dalo by se použít i v jiných tvarech, jako např. DO YOU USE TO, I DON'T USE TO, I WILL USE TO… ale to nejde, protože USED TO je modál. Používá se JEN v minulém čase… a tam pro otázky a zápory lze použít buď běžné pravidlo s DID a nebo prostě tvar USED dodržovat jako daný a neměnný.

ahoj dalo by se za USED TO nekdy pouzit BE + ing?

I used to be going there three times a week.

samo použití USED TO je pro věci opakované, běžné v minulosti, což se s průběhovým aspektem víceméně vylučuje (určitě se ale najdou výjimky). WE USED TO BE GOING je tedy v tomto případě stejně špatně jako WE WERE GOING. Jde tu o základy minulého průběhového a prostého času.

Práve preberáme USED TO/WOULD a a je zaujímavé sa dozvedieť, že USED TO/WOULD sa nepoužíva v prípadoch keď ide o time reference+number. Napr. for 10 years, three times, last month.

Dobrý den, měl bych jeden dotaz. Bavil jsem se na téma USED TO s mojí třídní učitelkou, kterou nejprve poměrně zaujala informace, že lze říct DIDN´T USED TO (s -d), a moc tomu nevěřila. Dneska mi řekla, že se na to ptala rodilé mluvčí, a ta jí řekla, že je to nesmysl a že se jedná o “double past”. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Podle mne, striktně gramaticky je to špatně, Ale v neformální angličtině se to hojně používá.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 11 lety

Podle mne, striktně gramaticky je to špatně, Ale v neformální angličtině se to hojně používá.

Pan Vít ale v článku píše: Zajímavé je, že se zde po DID často používá USED (včetně koncovky -d), což by u jakéhokoliv jiného slovesa nepřipadalo v úvahu, z čehož jsem usoudil, že to naopak je gramaticky správně.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 11 lety

Pan Vít ale v článku píše: Zajímavé je, že se zde po DID často používá USED (včetně koncovky -d), což by u jakéhokoliv jiného slovesa nepřipadalo v úvahu, z čehož jsem usoudil, že to naopak je gramaticky správně.

Proto jsem psal, že to není striktně gramaticky správně. Ale důvod proč se to tak používá je myslím zcela jasný.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 11 lety

Pan Vít ale v článku píše: Zajímavé je, že se zde po DID často používá USED (včetně koncovky -d), což by u jakéhokoliv jiného slovesa nepřipadalo v úvahu, z čehož jsem usoudil, že to naopak je gramaticky správně.

To, ze se nejaky obrat pouziva prece vubec neznamena, ze je gramaticky spravne. Jako priklad muze poslouzit treba dvojity zapor (I didn't see nothing), ktery pouziva nemala skupina rodilych mluvich, ale gramaticky spravne to rozhodne neni.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Karel vložený před 11 lety

To, ze se nejaky obrat pouziva prece vubec neznamena, ze je gramaticky spravne. Jako priklad muze poslouzit treba dvojity zapor (I didn't see nothing), ktery pouziva nemala skupina rodilych mluvich, ale gramaticky spravne to rozhodne neni.

DIDN'T USED TO – píše o tom i Michael Swan.

Jinak tady nelze aplikovat úplně logická pravidla, protože se USED TO počítá mezi modální slovesa a ta se obecně chovají tak trochu zvláštně.

Jazyk není postaven na logických principech, někdy ano, ale mnohdy taky ne. Viz např. A LOT OF PEOPLE – logicky by člověk řekl, že je to singulár podst. jména LOT ale není.

A to, že to neví rodilý mluvčí, to jaksi nic neznamená. Anglicky mluví půl světa… to co nezná člověk na jedné půlce může být zcela běžné na té druhé a naopak.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.