Help for English

Předmětné věty v angličtině

Komentáře k článku: Předmětné věty v angličtině

 

Děkuji za velmi pěkné vysvětlení. Vaše stránky jsou výborné. Přeji mnoho úspěchů ve Vaší práci. Jěště bych se rád zeptal,zda by jste někdy v budoucnu mohl napsat článek a vysvětlit věty typu-Jaké bylo počasí,Jaké to je,Jak to chutná,Jak vypadá atd. Děkuji

díky

Děkuji, gramatika je vysvětlena jednoduše a hezky v souvislostech. Např. tenhle článek je skvělý, všechno hezky pohromadě, ne jako v knížkách, kde se vše dozvídáme po kouskách. Doporučuji dále.

Viděla jsem jednu amatérskou básničku na plakátě, bylo tam napsáno Tell me what did you see (řekni mi, co jsi viděl). Nemělo by to být správně Tell me what you saw?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Bonnie vložený před 16 lety

Viděla jsem jednu amatérskou básničku na plakátě, bylo tam napsáno Tell me what did you see (řekni mi, co jsi viděl). Nemělo by to být správně Tell me what you saw?

Re:

Ano, ale oni to pravděpodobně mysleli jako otázku, rozhaz. větu + otázka:
„Tell me, what did you see?“
Řekni, co jsi viděl?

Předmětná věta by byla s tečkou a s WHAT YOU SAW.

Někdy trochu tápu, abych určil DEFINING a NONDEFINING relative clauses.

Těmhle dvěma učebnicovým větám rozumím (EGU):
1) We are staying at the hotel which you recommended us. (DEF)
- Bydlíme v hotelu. Ve kterém hotelu bydlíte? V TOM (HOTELU), co jste nám doporučili. Bydlíme ve (vámi doporučeném hotelu)

2) We are staing at Palace Hotel, which our friends recommended us. (NONDEF)
- Bydlíme v hotelu Palace. Hotel Palace nám doporučili naši známí.

Pak tam ale přidám jedno nebo dvě slůvka a už nedokážu určit, jestli je to DEF nebo NoNDEF

3) We are staying at THAT NICE HOTEL which you recommended us.

– V tohle případě asi slovíčko THAT nedefinuje ten hotel (pokud na něj zrona neukazujeme prstem) a větu musíme doplnit informací JAKÝ hotel – ten, co jste nám doporučili. Takže podle mě DEFINING – věty nemůžou stát osamotě.

4) We are staing in THE NICE hotel, which you recommended us.

– Tady si myslím, že by to mohla být jak DEF, tak NONDEF, podle toho v jakém kontextu by to bylo uvedeno.
Výše věta s čárkou = NONDEF ve významu: Bydlíme v pěkném hotelu. A ten jste nám doporučili vy. Obě věty můžou stát samostatně.

TAk nevím, jestli se mé uvahy ubírají správným směrem

Re:

3) tady by to byla spíš nedefinující, protže THAT je ukazovací zájmeno, tedy ukazujeme na nějaký hotel, a dodáváme, že mi ho doporučil dotyčný člověk.

4) Tady naopak defining, protože je tu jen člen, a člověk by nevěděl, proč ho tam člověk dává, který hotel? No ten, co mi doporučil.

A ano, je jistě velice důležitý kontext. Pokud nevíte, co tou větou člověk říká, tak to může být nemožné. Z většiny vět je to pochopitelné, ale jsou případy, kdy může být obojí a záleží na kontextu.

Ano, děkuji za vysvětlení, už jsme to probírali s Romanem Svozílkem.

změna času

Dobrý den, v jedné anglické knize jsem narazil následující větu: ‚She led us to the cave, where we found another doorway.‘ Chtěl bych se zeptat, proč je tam ta čárka a navíc nedošlo ke změně času. Moc děkuju za objasnění.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od d.hudecek vložený před 14 lety

změna času

Dobrý den, v jedné anglické knize jsem narazil následující větu: ‚She led us to the cave, where we found another doorway.‘ Chtěl bych se zeptat, proč je tam ta čárka a navíc nedošlo ke změně času. Moc děkuju za objasnění.

Re: změna času

čárka tam je proto, že autor to nebere jako určující vztažnou větu. Není to, že by nás dovedl do jeskyně… DO JAKÉ JESKYNĚ? Do jeskyně, ve které… Ta věta to neurčuje.

Dovedl nás do jeskyně a TAM JSME NAŠLI DALŠÍ DVEŘE…

To zároveň vysvětluje,proč tam není předminulý čas. Není důvod. Ty činnosti proběhly za sebou.

Ako zistit, ci je veta predmetova ?

Dobry den,

rad by som sa spytal, kde sa pouzivaju tieto vety. Nerozumiem tomu naco predmetove vety su ?

Mozno zla otazka, ale nerozumiem ako ich identifikovat (iba pytanim sa hlavnej vety na vedlajsiu?, z toho mi vychadza, ze predmetovych viet je cely kopec, alebo je tam este ine pravidlo?)

Dakujem

Odkaz na příspěvek Příspěvek od sirsa vložený před 13 lety

Ako zistit, ci je veta predmetova ?

Dobry den,

rad by som sa spytal, kde sa pouzivaju tieto vety. Nerozumiem tomu naco predmetove vety su ?

Mozno zla otazka, ale nerozumiem ako ich identifikovat (iba pytanim sa hlavnej vety na vedlajsiu?, z toho mi vychadza, ze predmetovych viet je cely kopec, alebo je tam este ine pravidlo?)

Dakujem

Re: Ako zistit, ci je veta predmetova ?

je to napsané hned v první části článku „co je to ‚předmětná věta‘“

Je to věta, která plní funkci PŘEDMĚTU slovesa hlavní věty.

A jak by vypadala předmětná věta v otázce? Are you talking about blood which circulates in your veins? Mohlo by to být takhle?

which circulates… je vztažná věta… Do you know if he will come? je předmětná věta

Dobrý deň, v učebnici v lekcii- teda gramatike zameranej na otázky je jedna časť Indirect questions. Je tam asi 10 viet ale nie je to podrobnejšie vysvetlené. chcem sa spýtať či nasledujúce vety sú vlastne predmetné vety :

I don't know where he lives.
Tell me when the train leaves.
I didn't understand what she was doing.
I've no idea why he went to India.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Mycroft vložený před 11 lety

Dobrý deň, v učebnici v lekcii- teda gramatike zameranej na otázky je jedna časť Indirect questions. Je tam asi 10 viet ale nie je to podrobnejšie vysvetlené. chcem sa spýtať či nasledujúce vety sú vlastne predmetné vety :

I don't know where he lives.
Tell me when the train leaves.
I didn't understand what she was doing.
I've no idea why he went to India.

Ano.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.