Help for English

Thyself

 

Jak často, a jak se používá tohle zájmeno ?
Google najde 3 200 000 výsledků… já se celou dobu dokázal bez tohodle zájmena obejít, ale zdá se že je stále ještě celkem populární, jak to je ?

ale ne, populární není. Je to archaismus a najdete ho ve starých textech a přežívá ještě v některých rčeních. Rozhodně se ale bez něj obejděte a prosimvás ho nikde NEPOUŽÍVEJTE! :-)

Jinak o těchto archaismech se chystám napsat článek.

I won't :-)

Jenomže jsem to několikrát viděl knížce kterou jsem si půjčil v knihovně.
Je pravda že je z roku 1965, (48 let je dost) ale je to skvělá knížka. Jmenuje se : Drugs and phantasy: The effects of LSD, psilocybin, and Sernyl on college students.

Přečetl jsem ji celou bez problémů a to je knížka určená pro native speakers.
Jde v ní o zvláštní experiment. Studenti Jane, Frank a Tim jsou vystaveni (za pár dolarů) určité dávce drog – konkrétně LSD-25, psylocibinu, a sernylu.
Každé jejich slovo je zaznamenáno,a celý transcript včetně expression jako (laughs),(cri­es),(hums) (noise stumuli)atd. je v podstatě celý obsah té knihy…
Studenti prostě popisují vše co prožívaji a vidí bezprostředně po intoxikaci. Je to vše v první osobě a je to přirozeně velmi srozumitelné…
Výborná volba.

Pravběpodobně to bylo v nějakých rčeních, kde je takový archaismus přijatelný. NApř. „know thyself“ – poznej sebe sama

Zajímavý je ten počet na Google, který ppooler uvádí (3 2000 000 !!!).
Objevuje se to tam v docela aktuálních textech, to mě překvapilo.
Kromě „know thyself“ je tam često „heal thyself“.
Určitě by ale bylo od nás (nerodilých) přinejmenším nerozumné s tím experimentovat na vlastní pěst. :?

když si dáte vygooglovat archaická slůvka THEE, nebo THOU … všechny mají přes dvacet milionů.

Když si zadáte YOURSELF – zjistíte, že má přes 300 milionů. Proti tomu jsou 3 miliony slova THYSELF zanedbatelné.

Jinak archaismy používají lidé občas i v normálních situacích, když chtějí, aby to, co říkají, působilo umělecky, literárně, poeticky apod.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.