Help for English

Jak vyjádřit, že něčemu dávám přednost

Komentáře k článku: Jak vyjádřit, že něčemu dávám přednost

 

Tyjo, takhle dlouhej článek už jsem tu dlouho neviděl – ani se mi to nechce číst :-). Ne, teď vážně. Raději si to vytisnu, tištěné podobě dávám v tomto případě přednost :-)

Průběhový čas po SHOULD

Dokonalý článek propracovaný „ze všech stran“ ! Ani se mi nechce věřit, že to všechno by měl znát student úrovně Intermediate. :?
Měla bych dotaz k používání průběhového času po SHOULD: Je tam nějaké speciální použítí? Je rozdíl mezi průběhovým a prostým ve významu (použití v různých situacích)? Podobný problém mám např. s použitím průběhu po WILL (Will you be going to the post office?).
Pravidlo je jedna věc, ale nějak to nemůžu dostat pod kůži. :?
Díky

Diky za clanek, mam (zatim) jenom jednu poznamku. Je videt, ze jsi novy navstevnik a prispevovatel na techto strankach. Jinak by si uz davno vedel (Rudyard je (byl) ten zdroj) ze GET se v anglictine nepouziva a kdyz ano, tak pouze v te nejspodnejsi spodine :-) .

(Just joking)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od brain vložený před 16 lety

Průběhový čas po SHOULD

Dokonalý článek propracovaný „ze všech stran“ ! Ani se mi nechce věřit, že to všechno by měl znát student úrovně Intermediate. :?
Měla bych dotaz k používání průběhového času po SHOULD: Je tam nějaké speciální použítí? Je rozdíl mezi průběhovým a prostým ve významu (použití v různých situacích)? Podobný problém mám např. s použitím průběhu po WILL (Will you be going to the post office?).
Pravidlo je jedna věc, ale nějak to nemůžu dostat pod kůži. :?
Díky

Re: Průběhový čas po SHOULD

Nejde ani tak o to, jestli by to ‚měl znát‘ student INTERMEDIATE, ale o to, že ten článek je určen pro studenty INTERMEDIATE. Když se tohle naučí (stejně jako obsah dalších INTERMEDIATE článků), bude už na úrovni UPPER-INTERMEDIATE (pravděpodobně).

SHOULD + průběhový čas?

YOU SHOULD GO – měl bys jít (běž)
YOU SHOULD BE GOING… – měl bys být už na cestě (proč jěště nejsi?)

WILL BE -ing je myslím popsané v článku o budoucím průběhovém čase. To může mít více funkcí, často se používá pro plány, podobně jako BE GOING TO.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od honyk vložený před 16 lety

Tyjo, takhle dlouhej článek už jsem tu dlouho neviděl – ani se mi to nechce číst :-). Ne, teď vážně. Raději si to vytisnu, tištěné podobě dávám v tomto případě přednost :-)

Re:

:-) Omlouvám se. Často se rozepíšu. :-( Po přečtení jsem si uvědomil, že další připravovaný článek budu muset asi zkrátit nebo rozdělit, protože to vypadá, že by to mohlo být ještě horší. :-D Je pravda, že člověka to spíš odradí, než přiměje si to přečíst.

Zároveň bych chtěl i čtenáře požádat, jestli by jste mi do diskuze nebo osobně nemohli třeba napsat, jestli vám vyhovujou někdy ty delší příkladové věty nebo by bylo lepší je tak neprotahovat.

Píšu je delší z toho důvodu, že se tak podle mě nechá zopakovat větší škála potřebné gramatiky a vidět ji v kontextu + přihodit pár užitečných spojení.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od brain vložený před 16 lety

Průběhový čas po SHOULD

Dokonalý článek propracovaný „ze všech stran“ ! Ani se mi nechce věřit, že to všechno by měl znát student úrovně Intermediate. :?
Měla bych dotaz k používání průběhového času po SHOULD: Je tam nějaké speciální použítí? Je rozdíl mezi průběhovým a prostým ve významu (použití v různých situacích)? Podobný problém mám např. s použitím průběhu po WILL (Will you be going to the post office?).
Pravidlo je jedna věc, ale nějak to nemůžu dostat pod kůži. :?
Díky

Re: Průběhový čas po SHOULD

Díky moc. Potěší to. Snažil jsem se. Stejně už jsem ale našel prostor pro vylepšení.

Marek už Vám odpověděl. Jen snad u toho průběhového příkladu, co jste napsala Vy je to taková VELMI slušná otázka.

A jinak prostě normálně, když se ptáte na něco v budoucnosti v přesném čase.
What will you be doing at seven? I will be watching the Simpsons.

A víc se dyžtak koukněte na ten článek, jak Vám doporučil Marek.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JiM_cz vložený před 16 lety

Diky za clanek, mam (zatim) jenom jednu poznamku. Je videt, ze jsi novy navstevnik a prispevovatel na techto strankach. Jinak by si uz davno vedel (Rudyard je (byl) ten zdroj) ze GET se v anglictine nepouziva a kdyz ano, tak pouze v te nejspodnejsi spodine :-) .

(Just joking)

Re:

:-D Tak úplně nový návštěvník nejsem. Snad ani přispěvatel, ale je pravda, že jsem si v poslední době všimnul, že se nějak jeho použití vytrácí… Nevadí přijde něco jiného. :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Spilka vložený před 16 lety

Re:

:-D Tak úplně nový návštěvník nejsem. Snad ani přispěvatel, ale je pravda, že jsem si v poslední době všimnul, že se nějak jeho použití vytrácí… Nevadí přijde něco jiného. :-D

Re: Re:

Nemyslím, že by se vytrácelo. Zato Rudyard se jak se zdá už vytratil. Za to jsem vděčný. GET i GOT je stále ‚alive and kicking‘, no worries.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Spilka vložený před 16 lety

Re:

:-) Omlouvám se. Často se rozepíšu. :-( Po přečtení jsem si uvědomil, že další připravovaný článek budu muset asi zkrátit nebo rozdělit, protože to vypadá, že by to mohlo být ještě horší. :-D Je pravda, že člověka to spíš odradí, než přiměje si to přečíst.

Zároveň bych chtěl i čtenáře požádat, jestli by jste mi do diskuze nebo osobně nemohli třeba napsat, jestli vám vyhovujou někdy ty delší příkladové věty nebo by bylo lepší je tak neprotahovat.

Píšu je delší z toho důvodu, že se tak podle mě nechá zopakovat větší škála potřebné gramatiky a vidět ji v kontextu + přihodit pár užitečných spojení.

Re: Re:

To rozhodně neměla být kritika, já jsem za každý takovýto článek vděčný, ačkoliv je pravda, že by se to mohlo dávkovat po částech (tak napůl).

Co se týká dlouhých souvětí, tak nejsem proti. Teď zrovna si čtu nějakou gramatiku z „www.english-online.cz“ a tam se rozhodně dlouhými větami nešetří. Sice je pravda, že se v tom občas trochu ztrácím, ale aspoň si to zažiju a procvičím.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 16 lety

Re: Průběhový čas po SHOULD

Nejde ani tak o to, jestli by to ‚měl znát‘ student INTERMEDIATE, ale o to, že ten článek je určen pro studenty INTERMEDIATE. Když se tohle naučí (stejně jako obsah dalších INTERMEDIATE článků), bude už na úrovni UPPER-INTERMEDIATE (pravděpodobně).

SHOULD + průběhový čas?

YOU SHOULD GO – měl bys jít (běž)
YOU SHOULD BE GOING… – měl bys být už na cestě (proč jěště nejsi?)

WILL BE -ing je myslím popsané v článku o budoucím průběhovém čase. To může mít více funkcí, často se používá pro plány, podobně jako BE GOING TO.

Re: Re: Průběhový čas po SHOULD

Díky za odpověď. You should be going. – Měl bys už být na cestě. – to je teď zpětně tak logické, že nechápu, proč mě to nenepadlo. Takže ještě jednou děkuji za to nakopnutí.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Pavel Spilka vložený před 16 lety

Re: Průběhový čas po SHOULD

Díky moc. Potěší to. Snažil jsem se. Stejně už jsem ale našel prostor pro vylepšení.

Marek už Vám odpověděl. Jen snad u toho průběhového příkladu, co jste napsala Vy je to taková VELMI slušná otázka.

A jinak prostě normálně, když se ptáte na něco v budoucnosti v přesném čase.
What will you be doing at seven? I will be watching the Simpsons.

A víc se dyžtak koukněte na ten článek, jak Vám doporučil Marek.

Re: Re: Průběhový čas po SHOULD

Díky za odpověď. Děj probíhající v určitém čase je jasný, spíš jsem měla na mysli, byla ta velmi slušná otázka. Takže v běžném hovoru asi ne příliš použitelné, že?
Ten článek si samozřejmě dodatečně přečtu.
Omlouvám se, ale je tu toho tolik, že určitě nejsem jediná, která se ptá na věci, které už tu někde dávno jsou.

Docela me zarazi ze tvorba minuleho casu pro I'd rather se lisi v zavislosti na osobe. Viz:

I'd rather you hadn't told him anything last night.

I'd rather not have watched the movie.

Je to opravadu tak?
BYL BYCH TAM RADEJI NEBYL – I'D RATHER NOT HAVE BEEN THERE.

A ne: …NOT HAD BEEN THERE

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JiM_cz vložený před 16 lety

Docela me zarazi ze tvorba minuleho casu pro I'd rather se lisi v zavislosti na osobe. Viz:

I'd rather you hadn't told him anything last night.

I'd rather not have watched the movie.

Je to opravadu tak?
BYL BYCH TAM RADEJI NEBYL – I'D RATHER NOT HAVE BEEN THERE.

A ne: …NOT HAD BEEN THERE

Re:

Nejde o to, jak se za tím vyjadřuje minulost. Jde o to, že obecně za I'D RATHER je buď holý infinitiv, když mluvíme o tom stejném podmětu, a nebo vedlejší věta, když mluvíme o jiném podmětu.

Za I'D RATHER nemůže být sloveso v jiném tvaru, než základním. Proto by tam nemohlo být HAD.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JiM_cz vložený před 16 lety

Docela me zarazi ze tvorba minuleho casu pro I'd rather se lisi v zavislosti na osobe. Viz:

I'd rather you hadn't told him anything last night.

I'd rather not have watched the movie.

Je to opravadu tak?
BYL BYCH TAM RADEJI NEBYL – I'D RATHER NOT HAVE BEEN THERE.

A ne: …NOT HAD BEEN THERE

Re:

Jo moje chyba, mel jsem to vic zduraznit, ale prave to jsem myslel tim, ze to neni az tak dulezite, ale vzhledem k tomu, ze ten MINULY INFINITIV – (TO) HAVE GONE se pouziva prave i za WOULD,SHOULD,COULD a v rade dalsich pripadu, tak ze je dobre se na to podivat.

Skvělý článek, nikdy jsem si neuvědomil, že je tolik způsobů vyjádření toho čemu dáváme přednost. :shock:
Ale asi by bylo lepší ten článek příště rozdělit na dvě části, někoho to může odradit.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.