Help for English

frázová slovesa-tipy na učení

 

Zdravím, chtěl bych se zeptat těch pokročilejších v AJ, jak se učí frázová slovesa, protože mě příjde podle slovníku a překládat to do čj jaksi zbytečný občas, protože bych se musel naučit třeba 5 významů a stejně to časem zapomenu. Některý frázový slovesa jsou dost těžký a opravdu se mi blbě učí. Pokud se je naučim přes slovník, většinou je za chvíli zapomenu nebo to pak někčo použije v jiným kontextu a nedává mi to smysl. Nemáte někdo nějaký tipy, jak si osvojit nový frázový sloveso, který někde vidíte v kontextu a naučit se ho používat opravdu na 100% a automaticky si ho dát do českýho překladu nebo možná se vůbec neučit českej překlad u frázových sloves a snažit se to vyvodit z kontextu různých příkladových vět ve slovníku a prostě ho pochopit? To mi ale jde dosti blbě, já prostě musim znát českej překlad konkrétních slov, abych si je pamatoval, málo kdy si zapamatuju nějaký slovo jakoby s myšlenkou toho významu jako to máme třeba v mateřským jazyce. toho bych chtěl docílit, prostě si sloveso pamatovat s tou kterou činností bez nutnosti překládat to do ČJ. Jsem se nějak rozepsal a lehce do toho zamotal :) Prostě nějaký tipy na co nejjednodušší naučení frázových sloves a jejich milion významů. Díky.. Případně pokud máte nějaký chytrý stránky, který k tomu pomáhají, tak sem s nima :)

Přesouvám do sekce Ostatní.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Trhanec2 vložený před 11 lety

Zdravím, chtěl bych se zeptat těch pokročilejších v AJ, jak se učí frázová slovesa, protože mě příjde podle slovníku a překládat to do čj jaksi zbytečný občas, protože bych se musel naučit třeba 5 významů a stejně to časem zapomenu. Některý frázový slovesa jsou dost těžký a opravdu se mi blbě učí. Pokud se je naučim přes slovník, většinou je za chvíli zapomenu nebo to pak někčo použije v jiným kontextu a nedává mi to smysl. Nemáte někdo nějaký tipy, jak si osvojit nový frázový sloveso, který někde vidíte v kontextu a naučit se ho používat opravdu na 100% a automaticky si ho dát do českýho překladu nebo možná se vůbec neučit českej překlad u frázových sloves a snažit se to vyvodit z kontextu různých příkladových vět ve slovníku a prostě ho pochopit? To mi ale jde dosti blbě, já prostě musim znát českej překlad konkrétních slov, abych si je pamatoval, málo kdy si zapamatuju nějaký slovo jakoby s myšlenkou toho významu jako to máme třeba v mateřským jazyce. toho bych chtěl docílit, prostě si sloveso pamatovat s tou kterou činností bez nutnosti překládat to do ČJ. Jsem se nějak rozepsal a lehce do toho zamotal :) Prostě nějaký tipy na co nejjednodušší naučení frázových sloves a jejich milion významů. Díky.. Případně pokud máte nějaký chytrý stránky, který k tomu pomáhají, tak sem s nima :)

Problém s frázovými slovesy jsem začala řešit před pár dny. Začala jsem se učit podle English Me! a nedávno jsem měla se měla poprat s okruhem se skoro 50 fráz. slovesy. Řekla jsem si, že to prostě vynechám, ale v dalším kolem mi tenhle okruh byl znovu naservírovaný a tak jsem si řekla, že když jsem se prokousala šachem, částmi auta a kartama, je jistě pro mé dobro, když se pustím do frázových sloves. Mám doma sice dvě učebnice FS, ale výsledky vzhledem k mé nepříliš dobré paměti byly slabé. Objevila jsem v Brně obchod Oxford Bookshop a tak jsem si řekla, že by tam mohli mít něco rozumného. Našla jsem tam knížku PHRASAL VERBS in context, což je příběh ve formě komiksu a obsahující údajně 300 nejběžnějších FS. K tomu jsou cvičení a audio CD. Zatím jsem teda jen u 1. lekce, takže to ještě nedovedu posoudit, ale mám dojem, že to půjde a docela mne baví. Dále jsem si řekla, že se budu snažit co nejvíc používat frázová slovesa jako náhradu za ta se stejným významem, která jinak používám. Dokonce mne napadlo, že by mohl existovat nějaký slovník FS z češtiny do angl. V knihkupectví jsem nic nenašla a tak jsem si říkala, že bych si takový slovníček udělala sama pro sebe, abych si vždycky mohla najít, jestli jsem fakt použila správné spojení. Jak se to učí ti, co s tím nemají potíže, nevím. Já si hledám cestu takhle. Budu ráda, když se taky dozvím nějaké tipy.

Na stránkách české redakce bbc jsou stále dostupné ke stažení jejich kurzy. Frázovým slovesům byl věnován tento: http://www.bbc.co.uk/…lverbs.shtml Celkem 300 lekcí, každá kolem 2–3 minut, velké množství frázových sloves. Každá lekce se skládá z audio nahrávky ve formátu real player, ale přehrává to i např. vlc player, dále z přepisu ve formátu doc. Krátké rozhovory s příkladovými větami jsou doplněné českým komentářem. Kdo preferuje mp3 přehrávač, tak existují konvertory na mp3. (třeba RM to MP3 Converter).

Pecka, díky moc za ten odkaz, rozhodně vyzkoušim…

Ty kursy z BBC jsem si prevedl do mp3 a poslouchal jsem to v aute.

Ještě bych dodal, že asi nejúčinnější způsob na zafixování fr.sl. do paměti je učit se je “mimochodem”, při četbě knih, sledování seriálů, filmů, hraní počítačových her-adventur. Například při četbě H.P. jsem v prvním dílu narazil na větu : Neville was hanging on to her every word, desperate for anything that might help him hang on to his broomstick later, … Vzhledem k tomu, že citovaná věta je součástí většího celku a není uměle vytvořená, tak se mi spojeni hang on to velmi lehce zapamatovalo (v obou významech).

English Me Velice dobře se učí frázová slovesa podle English Me. Vyzkoušela jsem si to.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od ericc vložený před 11 lety

Na stránkách české redakce bbc jsou stále dostupné ke stažení jejich kurzy. Frázovým slovesům byl věnován tento: http://www.bbc.co.uk/…lverbs.shtml Celkem 300 lekcí, každá kolem 2–3 minut, velké množství frázových sloves. Každá lekce se skládá z audio nahrávky ve formátu real player, ale přehrává to i např. vlc player, dále z přepisu ve formátu doc. Krátké rozhovory s příkladovými větami jsou doplněné českým komentářem. Kdo preferuje mp3 přehrávač, tak existují konvertory na mp3. (třeba RM to MP3 Converter).

Dobrý den, omlouvám se, že Vás otravuji po 8 letech, kdy jste zde přispíval do diskuze. Vámi zmiňovaná frázová slovesa již bohužel na BBC české sekce nejsou uložena. Chtěl jsem se zeptat, jestli je náhodou nemáte uložena u sebe na svém disku a pokud ano, jestli byste mi je nemohl, řekněme za lahvinku dobrého červeného, poskytnout? Já jsem si je kdysi stahoval přímo ze serveru BBC, ale mám v audio formě pouze prvních 100 a zbytek jsem nějak opomněl… Předem moc děkuji za odpověď. Jan Dušek

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.