Help for English

Priprava na CPE

 

Dobry den/Ahoj, mam za sebou uspesne slozeni FCE zkousky na A a mym dalsim cilem je CPE.:-P Teoreticky jsem se mohla pripravovat spis na CAE, ale ze skoly jsem uz par let venku a chtela jsem mit nejakou jistotu. Chtela bych udelat CPE ramcove za rok, ale potrebovala bych poradit, kolik tak casu venovat AJ za predpokladu, ze nemam kontakt s rod. mluvicimi, maximalne muzu sledovat filmy/serialy (tady bych taky byla rada za nejaky tip na dobry serial, na zanru nezalezi). Budu cist v originale, ale mluveni nemam jak procvicovat (leda tak pres skype a to neni ono), jinak jsem mela speaking nejhorsi – tesne pod hranici exceptional. Je mi jasne, ze je vse individualni, ale je realne dostat se na tu uroven C2 za rok? Chtela bych se pripravovat z Destination C1/C2, slovnik kolokaci a jeste dalsi materialy, co se mi podari sehnat. :-)

Jak sama říkáte, je to individuální. Kolik času můžete vy sama věnovat přípravě? Jestliže sama víte, že Speaking máte nejslabší, tak bych vám silně doporučila před zkouškou docházet na nějaký kurz nebo si sehnat rodilce, aby s vámi mluvil. Dobré tipy jsou na stránce www.splendid-speaking.com – ale nenaučí vás to mluvit. Reálně se na tu úroveň dostat můžete, ale je tu několik faktorů – jak dobře vám jde učení, máte na to dostatek času, motivace, chuti…
Co se týče seriálů, na žánru, si myslím, záleží – když vás to nebude bavit, tak se toho moc nenaučíte a když se budete koukat na StarTrek (všichni fandové ST prominou), tak vám to asi taky moc nepomůže. :-) A nemyslím si, že musíte koukat jen na seriály, filmy a dokumenty jsou taky fajn. :-) Prostě cokoliv, u čeho nebudete zívat nudou a dá vám to vhodnou slovní zásobu. Tak napište, co vás baví, nebo na jaké filmy chodíte do kina a my už tady něco nadhodíme. :-)

Dekuji :-) uz jsem se i tady inspirovala nejakymi tipy na ty filmy/serialy, dokumenty urcite taky sleduju, ale to mi pripada Celkem jednoduche, vzhledem k tomu, ze tam nebyva moc dialogu..Snad jen – jsou primo nejake dobre stranky, kde to vse byva i s angl. titulky? Zatim sleduju spis veci na youtube, ktere jsou bez titulku nebo musim hodne hledat. Kdyz bych nevidela velky progres behem roku, dala bych si cil dvoulety. Priprave muzu denne venovat tak 3 hodiny :-| Nikdy jsem nebyla uplne nadseny anglictinar (spise se venuji spanelstine), ale ted jsem se rozhodla si tu uroven zvysit, tak bych o motivaci nechtela prijit:-)

Jediný seriál, který mě teď momentálně napadá a přijde mi jako úroveň CPE, je Sherlock. Ráda se dívám i na Mirandu, Mr Selfridge (to je ale ze začátku minulého století, zato se tam mluví hodně), klasika Friends, How I Met Your Mother, The Big Bang Theory atd. V půjčovně určitě najdete spoustu seriálů, kde je možnost si to nastavit i s titulky, nebo na netu si můžete stáhnout nějaký ten film či seriál a většinou bývá i s titulky nebo si je k tomu natáhnete (třeba v BS playeru to jde v pohodě).

Dobrý den,

pro " Am černou " angličtinu je perfektní seriál Everybody hates Chris z osmdesátých let, bílá AmE – Everybody loves Ray – situační rodinná komedie, AmE z 50. let – I love Lucy – černobílé, ale moc príma humor. Na BrE. je fajn Open All Hours a Only Fools and Horses. Vše na Youtube. Zkuste si něco vybrat. Tomáš

Odkaz na příspěvek Příspěvek od karcas vložený před 10 lety

Dobry den/Ahoj, mam za sebou uspesne slozeni FCE zkousky na A a mym dalsim cilem je CPE.:-P Teoreticky jsem se mohla pripravovat spis na CAE, ale ze skoly jsem uz par let venku a chtela jsem mit nejakou jistotu. Chtela bych udelat CPE ramcove za rok, ale potrebovala bych poradit, kolik tak casu venovat AJ za predpokladu, ze nemam kontakt s rod. mluvicimi, maximalne muzu sledovat filmy/serialy (tady bych taky byla rada za nejaky tip na dobry serial, na zanru nezalezi). Budu cist v originale, ale mluveni nemam jak procvicovat (leda tak pres skype a to neni ono), jinak jsem mela speaking nejhorsi – tesne pod hranici exceptional. Je mi jasne, ze je vse individualni, ale je realne dostat se na tu uroven C2 za rok? Chtela bych se pripravovat z Destination C1/C2, slovnik kolokaci a jeste dalsi materialy, co se mi podari sehnat. :-)

Ahoj, také se připravuji na CPE. Učím se každý den, poslouchám BBC, sleduji programy pouze v angličtině, čtu knihy. Ale vůbec nemám představu, na jaké úrovni by měla být moje znalost AJ.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jana Zikmundová vložený před 10 lety

Ahoj, také se připravuji na CPE. Učím se každý den, poslouchám BBC, sleduji programy pouze v angličtině, čtu knihy. Ale vůbec nemám představu, na jaké úrovni by měla být moje znalost AJ.

Zkuste si udělat pár cvičných testů (nejlépe “past paper” CPE) a uvidíte přibližně, co Vám vyjde, zda někde potřebujete přidat. :)

Dobrý den,

měl bych dotaz na všechny, kteří zkoušku CPE úspěšně složili. CAE jsem udělal dva roky nazpět, ale od té doby moje AJ začala upadat, teď již tedy rok lektoruji, ale jelikož se jedná většinou o úroveň A2 (B1 max.), tak o nějakém posunu samozřejmě nemůže být ani řeč. Abych úpadku zabránil, tak bych rád zkusil CPE a opět se začal soustavně a každodenně připravovat.

Zde je tedy moje otázka – je podle vás rozdíl mezi CAE a CPE velký, co se týče obtížnosti? A ještě druhá – jako přípravný materiál byste doporučili knížku Destination C1&C2, nebo je, podle vás, něco lepšího?

Díky za každou odpověď a případný tip.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub vložený před 9 lety

Dobrý den,

měl bych dotaz na všechny, kteří zkoušku CPE úspěšně složili. CAE jsem udělal dva roky nazpět, ale od té doby moje AJ začala upadat, teď již tedy rok lektoruji, ale jelikož se jedná většinou o úroveň A2 (B1 max.), tak o nějakém posunu samozřejmě nemůže být ani řeč. Abych úpadku zabránil, tak bych rád zkusil CPE a opět se začal soustavně a každodenně připravovat.

Zde je tedy moje otázka – je podle vás rozdíl mezi CAE a CPE velký, co se týče obtížnosti? A ještě druhá – jako přípravný materiál byste doporučili knížku Destination C1&C2, nebo je, podle vás, něco lepšího?

Díky za každou odpověď a případný tip.

Já dělal jen CPE, ale připravuji studenty in CAE, takže můžu říct, že rozdíl tam je, ale zas ne nijak velký.
Občas mám třeba dokonce větší problém s určitým cvičením na CAE než na CPE. :D
Je určitě dobře, když i lektor pro A2-B1 má v hlavě vše srovnané a tomu, co vykládá rozumí hlouběji a přirozeněji než jen pomocí pár pouček v učebnici. :)
Také předpokládám, že jste denně v kontaktu s anglickou četbou a filmy, takže to s tím “upadáním” nebude tak hrozné – možná máte spíš na mysli třeba mluvení, kde delší absence pravidelného využívání pasivních znalostí může opravdu vést k zhoršení aktivního vyjadřování. To se ale dá napravit za poměrně krátkou dobu, kdy se člověk “rozmluví”.

Z učebnic za sebe vždy doporučuji Vince – Advanced Language Practice, Hewings – Adv. Grammar in Use, M.Swan – Practical English Usage+Tests. K tomu všemu samozřejmě past papers CPE.
Destinations jsem nikdy nezkoušel, takže nedokážu posoudit, nicméně všichni si je chválí. Já mám rád věci oddělené v jednotlivých zdrojích. :)

já se poslední dva měsíce učím na cae s cílem dát to na B. Dělám si všechny možné testy včetně testů z Destination C1&2 a musím říct, že use of english testy tam jsou fakt o úroveň výš než cae. Mívám mezi 50–60% a to u běžných cae testů dosahuju 70–80%.

Za sebe tu knihu můžu doporučit, neviděl jsem jiné knihy ale kdybych se chystal na CPE určitě bych se z této knihy učil :)

K tomu úpadku, no měl jsem na mysli to, že i když dennodenně pracuji s kurzovými a dalšími knížkami, tak tam se s různými idiomy, obraty, ustálenými frázemi apod. sice do styku dostanu, ale ne v takovém množství, které bych pro svůj mozek potřeboval. :-D Jinak filmy a články ano, to je samozřejmost.

Teď jsem si dokonce začal psát i deníček, abych to všechno začal nějakým způsobem zahrnovat do aktivního používání.

S tím hlubším pochopením souhlasím, není hezká vizitka, když je lektor jen o hodinu napřed před studenty. :-D

Z knížek mám doma Swana, podívám se na vaše tipy a snad i na tu Destination C1&C2 a snad si i udělám k vánocům “radost”. :) Díky moc.

Ještě jedna věc, Franto, těmi testy k Practical English Usage myslíte toto? http://www.englishbooks.cz/…c-tests.html

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub vložený před 9 lety

K tomu úpadku, no měl jsem na mysli to, že i když dennodenně pracuji s kurzovými a dalšími knížkami, tak tam se s různými idiomy, obraty, ustálenými frázemi apod. sice do styku dostanu, ale ne v takovém množství, které bych pro svůj mozek potřeboval. :-D Jinak filmy a články ano, to je samozřejmost.

Teď jsem si dokonce začal psát i deníček, abych to všechno začal nějakým způsobem zahrnovat do aktivního používání.

S tím hlubším pochopením souhlasím, není hezká vizitka, když je lektor jen o hodinu napřed před studenty. :-D

Z knížek mám doma Swana, podívám se na vaše tipy a snad i na tu Destination C1&C2 a snad si i udělám k vánocům “radost”. :) Díky moc.

Ještě jedna věc, Franto, těmi testy k Practical English Usage myslíte toto? http://www.englishbooks.cz/…c-tests.html

Ano, přesně tu. Je výborná! :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Ano, přesně tu. Je výborná! :)

Franto a to jsou jen testy nebo včetně “teoretické” PEU? Pokud je to včetně klasické PEU, jak moc velké zastoupení mají testy? Díky

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 9 lety

Franto a to jsou jen testy nebo včetně “teoretické” PEU? Pokud je to včetně klasické PEU, jak moc velké zastoupení mají testy? Díky

Knížka je rozdělená do tří částí (upper, advanced, expert) a každá z těch částí jede základní (rozuměj základní pro tyto úrovně) gramatiku a testuje, jak hluboce jí ovládáš. na konci testu si to zkontroluješ s klíčem, který tě navede přímo na entry v PEU v případě, že to máš blbě.
Já tu knížku miluju (jde pěkně do hloubky) i nenávidim (protože zjišťuju, kolik toho neumim). :-D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 9 lety

Knížka je rozdělená do tří částí (upper, advanced, expert) a každá z těch částí jede základní (rozuměj základní pro tyto úrovně) gramatiku a testuje, jak hluboce jí ovládáš. na konci testu si to zkontroluješ s klíčem, který tě navede přímo na entry v PEU v případě, že to máš blbě.
Já tu knížku miluju (jde pěkně do hloubky) i nenávidim (protože zjišťuju, kolik toho neumim). :-D

A to jede základní gramatiku znamená, že tam je vše z klasické PEU a ukončeno testy podle těch 3 úrovní? Nebo je to úplně jinak koncepčně a mám to chápat jako úplně jinak zpracovaná PEU? Začínám přemýšlet, že si ji taky pořídím. :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.