Help for English

Opakovaný podmět v souvětích

 

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to s opakováním podmětu v druhé části souvětí. Když to vezmete “většinově” – je nutné podmět opakovat, nebo ne? Ve své prezentaci na téma slovosledu v oznamovacích větách mám uvedeno, že ne, ale jak tak nad tím přemýšlím, zdá se mi, že spíše ano. A vzhledem k tomu, že mě ve školním roce velmi pravděpodobně čekají nějaké doučovací “zakázky”, nerad bych dával žákům prezentaci, kde bych si nebyl úplně jist tím, co v ní tvrdím. :-)

Pokud je podmět stejný,tak je myslím možné ho vynechat:)

Ve většině souvětí se musí opakovat, i když je stejný. Chápu-li tedy váš dotaz správně…

Nicméně dejte sem raději nějaké příklady, o které vám jde.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 10 lety

Ve většině souvětí se musí opakovat, i když je stejný. Chápu-li tedy váš dotaz správně…

Nicméně dejte sem raději nějaké příklady, o které vám jde.

Děkuji za odpověď, ano, pochopil jste mě dobře. Ale nešlo mi ani tak o konkrétní příklady, jako o zobecnění. V té prezentaci totiž výše píši o vyjadřování podmětu (tj. že v angličtině musí být v ozn. větě na rozdíl od češtiny podmět vyjádřen) a další odrážku mám o souvětích. A šlo mi o to, zda se obecně podmět v souvětích opakuje, protože jsem tam měl napsáno, že ne, a jako příklad jsem měl uvedeno souvětí “She is married and (she) has three children”. Takže děkuji za opravu a i v prezentaci to upravím.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 10 lety

Děkuji za odpověď, ano, pochopil jste mě dobře. Ale nešlo mi ani tak o konkrétní příklady, jako o zobecnění. V té prezentaci totiž výše píši o vyjadřování podmětu (tj. že v angličtině musí být v ozn. větě na rozdíl od češtiny podmět vyjádřen) a další odrážku mám o souvětích. A šlo mi o to, zda se obecně podmět v souvětích opakuje, protože jsem tam měl napsáno, že ne, a jako příklad jsem měl uvedeno souvětí “She is married and (she) has three children”. Takže děkuji za opravu a i v prezentaci to upravím.

Pokud jde o spojku AND (popřípadě OR), tak se podmět opakovat nemusí, ale jiné spojky se takto nechovají.

She went for a walk because she liked the sunny weather.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 10 lety

Děkuji za odpověď, ano, pochopil jste mě dobře. Ale nešlo mi ani tak o konkrétní příklady, jako o zobecnění. V té prezentaci totiž výše píši o vyjadřování podmětu (tj. že v angličtině musí být v ozn. větě na rozdíl od češtiny podmět vyjádřen) a další odrážku mám o souvětích. A šlo mi o to, zda se obecně podmět v souvětích opakuje, protože jsem tam měl napsáno, že ne, a jako příklad jsem měl uvedeno souvětí “She is married and (she) has three children”. Takže děkuji za opravu a i v prezentaci to upravím.

Jde o typ souvětí, tedy spíše o typ vztahu mezi větami. Pokud se jedná o ‘coordination’ – souvětí souřadné, podmět opakovat nemusíte. To je právě to AND, OR nebo BUT, jak píše Roman. Pokud je to ‘subordination’, tedy souvětí podřadné, podmět opakovat musíte. Proto tedy např. BECAUSE – je to věta vedlejší závislá na větě hlavní, tam podmět zopakovat musíme.

Děkuji moc vám oběma. Mohl byste mi někdo prosím ještě uvést příkladové věty s tím BUT a OR?

Když o tom přemýšlím, třeba o BUT: He went there but now he is back. //nepřijde mi, že to vynechat lze..ale asi jde o zvyk?

po but jste použil now, pak to nelze, zní to i divně :-D

He was there but didn't know how to find his room.
He sings very well but can't play football.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cheerry vložený před 10 lety

po but jste použil now, pak to nelze, zní to i divně :-D

He was there but didn't know how to find his room.
He sings very well but can't play football.

Na BUT NOW není podle mě nic divného. :)

He got Czechoslovakia but now wants more.

jj, vždycky jsem to viděl jen s podmětem :) tak asi proto :D

Ještě bych poprosil o jeden příklad s OR. Nějak nedokážu nic kloudného vymyslet.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 10 lety

Ještě bych poprosil o jeden příklad s OR. Nějak nedokážu nic kloudného vymyslet.

You can stay here or go home.
I usually read a book or listen to music.
I am sure he hid (her) or killed her.
:)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 10 lety

You can stay here or go home.
I usually read a book or listen to music.
I am sure he hid (her) or killed her.
:)

Díky moc :-) Jednodušší, než jsem myslel :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.