Help for English

Aký systém - listening

 

Prosím o radu či zdieľanie sa s vašími skúsenosťami. Prechádzam z úrovne Elementary na Pre-intermediate (na jazykovke), ale mám slabý listening. Chcelo by to viac ako jedno listeningové cvičenie za týždeň, ale potom sa mi nazberá veľa nových slov z posluchov a učiť sa toľko nových slov týždenne (viac ako 40) sa mi neosvedčilo, lebo ich zase rýchle zabudnem. Aký systém sa osvedčil vám?

Přesouvám do Ostatní A lehce doplňuji název.

A vy “cvičíte” listening pouze přes nějaká cvičení? Proč se takhle mučíte? :-) Vždyť přece není nikde psáno, že se musíte výrazy z toho poslechu nutně učit ve smyslu šprtat. Poslech můžete přece praktikovat i bez toho. Spoustu rad a návodů najdete v článku Jak na to: LISTENING.

Nevím, jaké materiály používáte na procvičování listeningu. Memusíte poslouchat jen poslechová cvičení z učebnic, existují i daleko zábavnější metody. Jedna z nich jsou zjednodušené knihy v papírové podobě doplněné o audionahrávku. Nevýhodou jsou poměrně vysoké ceny.
Další zdroj jsou různé seriály, které se dají sledovat online na youtube, dailymotion, viki.com a dalších serverech.
Třeba u tohoto se jedná o dost jednoduchou angličtinu a dají se i zapnout titulky:
http://www.viki.com/…r-episode-11?…
Doporučuji přečíst článek Jak na to …listening, ve kterém najdete rady a doporučení.
Procvičovat by se mělo denně, aby si ucho “zvyklo”. Ze začátku s anglickými titulky, pokud možno nahlas opakovat. Později formou diktátu – pustit kousek bez titulků a snažit se zachytit slova a fráze.
Vypisovat jednotlivá slovíčka nemá moc smysl, důležité jsou celé fráze. Toto platí u seriálů, knihy používají jiné výrazové prostředky.
Když si vyberete vhodný materiál k poslechu (podle jazykové úrovně, věku, zálib apod.), tak Vám ani nepřijde, že se učite.
To je ve zkratce asi tak vše.

Ďakujem za rady. Vidím, že som na to išla nesprávne. Asi by som sa takto ďaleko nedostala. Ináč One Step Beyond sa mi veľmi zapáčil. Vďaka za tip :-)

Jen doplním, že mnoho zjednodušených knih+CD si lze vypůjčit v knihovnách (alespoň v Praze) zadarmo. :)

k zlepšení poslechu používám často písničky, na Youtube jich najdete spoustu i s texty, stačí zadat ke jménu písně, která se vám líbí, heslo “lyrics”.Není důležité rozumět celému textu, stačí pár slov nebo frází. Tímhle způsobem se dají procvičovat i gramatické struktury, např. píseň od Avril Lavigne Let me go, zaměříte se na “let it go”, “don´t let me go”, “too late” atd. Výhodou téhle metody je, že se dá používat i když je člověk hodně unavený :) Základem je hudba, která vás baví a nemáte pocit, že se s něčím týráte.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od andreaf vložený před 9 lety

k zlepšení poslechu používám často písničky, na Youtube jich najdete spoustu i s texty, stačí zadat ke jménu písně, která se vám líbí, heslo “lyrics”.Není důležité rozumět celému textu, stačí pár slov nebo frází. Tímhle způsobem se dají procvičovat i gramatické struktury, např. píseň od Avril Lavigne Let me go, zaměříte se na “let it go”, “don´t let me go”, “too late” atd. Výhodou téhle metody je, že se dá používat i když je člověk hodně unavený :) Základem je hudba, která vás baví a nemáte pocit, že se s něčím týráte.

Z tejto piesne som sa naučila kopec nových výrazov, ako:“I’ve broken free from those memories” . Vďaka za tip.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 9 lety

Jen doplním, že mnoho zjednodušených knih+CD si lze vypůjčit v knihovnách (alespoň v Praze) zadarmo. :)

Na tie zjednodušené knihy sa opýtam v Britskom centre u nás. Videla som tam iba knihy na Listening avšak všetko pre vyššie úrovne.

K vyučování písněmi bych jen podotkl, že je důležité vědět, že je to jednak hovorová angličtina, resp. né vždy je autor textu rodilec.
A ještě za druhé, pozor taky na lyrics, protože už jsem sem tam natrefil (sám jsem muzikant) na faktické chyby – že to máte z více zdrojů taky nehraje moc roli bo to všichni od sebe kopírují :-D

Ale lepší tohle než nic, to zas že ne. Doporučuju folkovou či stroze akustickou hudbu, jde jí lépe rozumět :) Třeba u J.Cashe by nemělo být potřeba lyrics od úrovně A2 (více méně) :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.