Help for English

Remain - stavové sloveso?

 

Zdravím :)

Následující věc mi je nejasná, mám v ní zmatek:

Dle slovníku se remain nepoužívá v přítomném průběhovém čase.(not usually used in the progressive tenses)

ZDE je remain uvedeno přímo jako stavové sloveso.

Jak tedy toto slovíčku funfuje? Zde na HFE není uvedeno mezi stavovými slovesy. Je tedy chybou použít průběhový čas v souvislosti s remain? Pokud jej tedy nechci použít ve smyslu přídavného jména, samozřejmě.

Našel jsem totiž tyto příklady:

  • Ellis said he is remaining neutral on the issue …
  • Colorado statistics also show the number of work zone fatalities is remaining relatively stable.
  • At the same time Ferguson is remaining on board as chairman.
  • Mr. Jinnah is remaining in London until the middle of next week. (New York Times – Dec 8, 1946)​

Opravdu nikdo netuší? Koukám, že často mám dotazy za hranou normálnosti/ normální gramatiky :-?

Jen me proste zarazí to ze někde to je uvedeno jako stavove sloveso a někde zase ne(exc)

P.S. omlouvám se za úpravu a tak…píšu z mobilu…zítra to upravím

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ritter vložený před 8 lety

Opravdu nikdo netuší? Koukám, že často mám dotazy za hranou normálnosti/ normální gramatiky :-?

Jen me proste zarazí to ze někde to je uvedeno jako stavove sloveso a někde zase ne(exc)

P.S. omlouvám se za úpravu a tak…píšu z mobilu…zítra to upravím

nic není černobílé. navíc ‘stavovost’ slovesa není nikde daná… jako např. ve slovníku apod. Většinou mají slova více ‘odstínů šedi’ – jeden význam může být jasně stavový, jako že něco zbyde, to je stav, a nebo že někdo někde pobývá, zůstává, pak je to činnost.

COž se zdá být právě případ slova REMAIN.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 8 lety

nic není černobílé. navíc ‘stavovost’ slovesa není nikde daná… jako např. ve slovníku apod. Většinou mají slova více ‘odstínů šedi’ – jeden význam může být jasně stavový, jako že něco zbyde, to je stav, a nebo že někdo někde pobývá, zůstává, pak je to činnost.

COž se zdá být právě případ slova REMAIN.

Děkuji. Pomohl jste mi. Vazim si vasi pomoci.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.