Help for English

MUST v otázce (?)

 

Dobrý den,

v jednom z poslechů jsem nalezl větu:

Must I buy my ticket at the station ticket office, or can I get one in the town centre?

Lze „must“ běžně používat k tvorbě otázek? Měl jsem pocit, že gramaticky správně by bylo „Do I have to ___?“.

Jde o hovorový projev, nebo lze skutečně tvořit otázky pomocí „MUST“?

Díky moc.

f.

h4e.cz/2006061201

V přítomném čase lze použít buď modál MUST nebo vazbu HAVE TO. Mezi nimi je však drobný významový rozdíl. Zatímco MUST vždy povinnost uděluje, přikazuje (povinnost vychází od mluvčího), HAVE TO ji pouze oznamuje (povinnost vychází z okolností, pravidel, či od jiných mluvčích).

Zajímavý test: http://www.englishtoolbox.com/…_Have_To.htm

Myslím si, že ta vaše věta se dá říci oběma způsoby:
1) Must I buy my ticket at the station ticket office, or can I get one in the town centre? – Musím si koupit lístek – cítím to jako svou povinnost (mám takový pocit, že si musím koupit lístek)

2) Do I have to buy my ticket at the station ticket office, … – Je to pravidlo, že se v prodejně lístků na nádraží kupují lístky, tak si ho koupím a nepřemýšlím o tom)

MUST a HAVE TO se mi dost často plete, tak prosím, zda by se k tomu mohl někdo vyjádřit, jestli to chápu dobře.

Je to tezky vysvetlit. Kdyz pouzivas MUST na zacatku, je tam i pouzivane ton hlasu. Na priklad: dite sedi nahore u pocitace a hraje hudbu dost hlasite. Vykriknu: MUST YOU PLAY THE MUSIC SO LOUD? (ano, je to casto slyseno u nas :) ) Ma to smysl – Opravdu musis hrat tu hudbu tak hlasite? Je to potreba?

Tak si myslim, ze ta veta MUST I BUY MY TICKET AT THE STATION…bude taky mit takovy vyznam – opravdu musim jit na nadrazi…tak daleko? Nemuzu to koupit tady? Bylo by snadnejsi…

Hm, taky bych řekl, že to „MUST“ v otázce je spíš výraz pro „konstatování“ či „vyjádření určitého typu emoce“, než-li gramatická otázka …

to Jarmi1: ten rozdíl mezi MUST (sám si přikazuji) a HAVE TO (okolnosti) myslím platí pro KLADNÉ VĚTY. Gramaticky správnou otázku bys, dle mého názoru, měla právě vždycky tvořit opisem – i v přítomném čase …

ale z toho rozhovoru moc nevyplývá, že by si ten „M“ stěžoval, že je to daleko (nebo to tam nevidím):


M Can I get a meal on that train, you know, lunch?
F Mm. I’m afraid there isn’t a restaurant car on that train, but they sell drinks and sandwiches.
M That’ll be OK. Must I buy my ticket at the station ticket office, or can I get one in the town centre?
F You can buy one at the Northern Travel Agency at 22 Mallet Street.

:shock: rozhovor je přímo zde na stránkách :-)
h4e.cz/2006081401

Podle mne tím nezvyklým použitím „MUST“ v otázce vyjadřuje, že by si ho rád koupil ve městě (= a tudíž si ho NEMUSEL kupovat na tom nádraží) – dle mého tím vyjadřuje určitou preferenci – byť v „otázce“ …

Do you have to go to school? – musíš chodit do školy? (odpověď – ANO / NE, 50% na 50%)

Must I do it? – (fakt) to musím udělat? (z toho vyplývá, že bych to radši „dělat nemusel“)

Takhle bych v tom logiku viděl. Ale je to jen „tip“ dle citu – není to podložený, proto jsem se tady na to taky ptal

:-D

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.