Help for English

Anglické pozdravy

STARTER Vydáno dne 27.06.2007

Jak v angličtině pozdravit.Pozdravy v angličtině

pozdrav hi V angličtině existují dva typy pozdravů, a to pozdravy neformální (v češtině např. ahoj, čau, nazdar) a pozdravy formální (v češtině např. dobrý den, dobré odpoledne, dobrý večer, nashledanou). Neformální pozdrav se používá především mezi přáteli, známými ale i v některých situacích, kde v češtině používáme formální jazyk, např. v obchodě, při oslovení cizího člověka na ulici apod. Formální pozdravy používáme v situacích, jako jsou úřední jednání, úřední telefonní hovory, obchodní záležitosti, jednání s ředitelem apod.neformální
formální
setkání
hello (ahoj)
hi (čau)
hey (čau)
hello (dobrý den)
good morning (dobré ráno/dopoledne)
good afternoon (dobré odpoledne)
good evening (dobrý večer)
loučení
bye (tak čau)
bye bye
see you later (tak zatím)
see you (tak zatím)
good bye (nashledanou)
have a nice day (přeji pěkný den)


pozdrav good morningPozor: Angličtina nemá ekvivalent českého 'dobrý den'. Nejblíže je asi slovo HELLO, které se dá používat univerzálně. Jinak je nutné používat pozdravy dle denní doby, GOOD MORNING, GOOD AFTERNOON, GOOD EVENING. Spojení GOOD DAY ale existuje, jeho význam je však jiný než v češtině. Říká se při loučení, a je to zkrácené 'Have a good day' - Přeji pěkný den.

Pozor: Nebuďte překvapení, když vás ještě v půl jedné odpoledne někdo pozdraví pozdravem GOOD MORNING. Není to totiž pouze 'dobré ráno', ale i 'dobré dopoledne'. To se používá od rána až do oběda, který je mnohdy až kolem jedné hodiny odpoledne. Takže: do oběda - good morning, od oběda - good afternoon.

How are you?

Tuto otázku pravděpodobně znáte. Lze ji přeložit jako 'jak se máš?'. V angličtině se tato fráze používá daleko častěji než v češtině a zajímavé je, že když se vás někdo zeptá, vlastně ho ani vaše odpověď nezajímá. Je to prostě zdvořilostní fráze, která jakoby patří k pozdravu. A naopak je zdvořilé, abyste i vy tuto otázku druhému člověku položili, i když vás jeho how are youodpověď také nezajímá. A protože to nikoho nezajímá, univerzální odpověd' je 'mám se dobře', anglicky tedy např.:

I'm fine, thank you.
I'm very well, thanks.


Je jedno, že venku prší jako z konve, že jste dostali v práci výpověď, přejeli vám psa.... stejně vaše odpověď bude 'I'm fine, thanks.'. Stejně tak v češtině používáme pozdrav 'dobrý den', i když na něm třeba právě nic dobrého není. Samozřejmě, že mezi blízkými přáteli je možné vylít si srdce, a říct, jak to doopravdy je, ale ve většině případů postačí ono 'I'm fine, thanks.'.

Pokud tedy máte výhrady vůči prázdnému používání otázky 'jak se máš' v češtině, naučte se ji používat v angličtině, protože to je součást zdvořilého pozdravu. Takto tedy může vypadat pozdravení mezi dvěma lidmi:

- Hey, Mark!
- Hi Jack, how are you?
- I'm fine, thank you. How are you?
- I'm very well, thanks.


Aplikace pro výuku angličtiny od autorů Help for English!

Učte se s námi anglicky po celý rok již za 990 Kč. Získejte týden zdarma zde.

Pokračovat můžete zde:

STARTER

Anglické pozdravy

Jak v angličtině pozdravit.
PRE-INTERMEDIATE

3 fráze při loučení

Dnes si řekneme něco o třech základních frázích při loučení, ve kterých se ovšem často chybuje.

STARTER

HFE Pozdravy

Slovíčka z článku o pozdravech
Komentáře k článku
Téma Přísp. Přečteno Poslední příspěvek
Nepřečteno Anglické pozdravy 39 62981 Od Marek Vít poslední příspěvek
před 3 lety